Záhady vatikánskeho podzemia

Podzemie je ukryté pred zrakom človeka, preto je také fascinujúce ho skúmať, vydávať sa cestou, ktorej smer nik nepozná. Koľko tajných tunelov a zón by sa našlo pod zemským povrchom? Aký veľký priestor schováva dôležité šifry pre ľudské poznanie? Na niektoré otázky by sme určite našli odpovede v podzemí Vatikánu, kde sa rozprestiera tajný vatikánsky archív. Ten je už celé storočia doslova mýtom. Pýtate sa prečo? Je totiž strážcom skutočného pokladu.vatikánsky archív 1

Vatikán ako sídlo pápeža a katolíckej cirkvi, leží na viac ako štyridsiatich kilometroch podzemných priestorov ukrývajúc rôzne tajné dokumenty, ktoré by svojim obsahom mohli ublížiť cirkvi alebo otriasť samotnými jedincami. Dlhé roky bol uzavretý a aj keď sa dnes jeho spisy odhaľujú a oficiálne sa tvári ako prístupný, nie je tomu celkom tak.

História archívu

vatikánsky archív 3V 15. storočí vznikla vatikánska knižnica, ktorá zo začiatku slúžila aj ako archív. Samostatný archív (stále však v rámci vatikánskej knižnice) vznikol v roku 1612 a o niekoľko rokov neskôr sa osamostatnil úplne.

Až do roku 1881 bol pre verejnosť prakticky neprístupný, odtajnil ho až pápež Lev XIII. Ak si ale myslíte, že sa do neho v súčasnosti ľahko dostanete, sklameme vás. Nebude vám stačiť vybaviť si klasický preukaz do knižnice.

Tajný či odtajený?

Povolenie je udelené len niektorým vyvoleným po starostlivom preskúmaní. Každý rok do archívu môžu v obmedzenom rozsahu nazrieť asi dve stovky vedcov.

vatikánsky archív

Podľa oficiálneho znenia dôležité informácie z archívu verejnosti predkladajú jeho pracovníci, samozrejme po rozhodnutí pápeža. Vedci a bádatelia, ktorým sa podarí s archívnymi spismi pracovať, nesmú vynášať nič, čo by mohlo poškodiť cirkev. Sú tu totiž uložené dokumenty, ktoré obsahujú aj pikošky z cirkevného života.

Čo skrýva vatikánsky archív?

Nachádzajú sa tu mapy, rytiny, obrazy a fotografie, rukopisy a tiež osobná korešpondencia rôznych ľudí. Pravdepodobne tu polihuje aj legendárna druhá kniha Poetiky od Aristotela, nikdy nezverejnené spisy a dopisy filozofa Voltaira, maliara M. Buonarrotiho, skladateľa W. A. Mozarta atď. Taktiež v ňom odpočíva celé znenie proroctva z Fatimy, záznamy o inkvizíciách, o činnosti Templárov.

vatikánsky archív 4Pozoruhodnou súčasťou archívu sú podrobné správy o všetkých vykonaných exorcizmoch, o rôznych záhadách či mimozemských stretnutiach. Niektorí bádatelia sa domnievajú, že archív ukrýva aj záznamy o vedeckých pokusoch a vynálezoch, vďaka ktorým by ľudstvo postúpilo ďalej ako si cirkev želala.

Okrem toho sa tu nachádza mnoho listín a kníh, ktoré ešte neboli preskúmané. Vzhľadom na rozsiahlosť archívu, nie je možné venovať sa všetkým dokumentov okamžite. Aj preto sa na tom pracuje postupne. 54 zamestnancov archívu nepretržite študuje zväzky, ktoré sa následne odtajujú. Podľa zákona sa však môžu zverejniť až po 75 rokoch od napísania a aj to v akej podobe sa dostanú von, je diskutabilné.

Nový rok v marci

veža vetrov vatikánSúčasťou archívu je i tzv. Veža vetrov (Torre dei Venti), ktorá má výšku 75 metrov a bola postavená v roku 1580 na želanie pápeža Gregora XIII. Slúžila ako observatórium a dôvodom jej vzniku bolo aj dokázanie nepresnosti juliánskeho kalendára používaného v tom období. Miestnosť veže je urobená tak, že je možné kontrolovať kalendár meraním výšky slnka v čase obeda podľa jednotlivých ročných období. Pri prechode z juliánskeho kalendára na gregoriánsky v roku 1582 pápež Gregor XIII. rozhodol o tom, že nový rok bude začínať 1. januárom a nie koncom marca ako to bolo dovtedy. Mnohé prírodné kultúry však dodnes oslavujú príchod nového roka na jar.

Cenzurovaná Biblia

Dnes už snáď nie je nijakým prekvapením, že Biblia v podobe akú ju poznáme, nie je originálom. Údajne je súčasný text oproti pôvodnému natoľko skreslený, až to vyráža dych. Na prvom nicejskom koncile (v roku 325) sa vtedajší cirkevní mocipáni dohodli, čo pustia verejnosti a čo zostane zamlčané. Podľa mnohých odborníkov bolo veľa textov z Biblie vyňatých, pretože nezodpovedali politickým potrebám vtedajšieho kresťanského cisára. Ani po stovkách rokoch sa však tieto vyradené zväzky do Biblie nevrátili a mali by sa nachádzať vo vatikánskom archíve. Rovnako je tam aj nejaká časť, najmä náboženskej literatúry napísanej pred nicejským koncilom, no množstvo takejto literatúry bolo vopred zničené.

vatikánsky archív 2

To, čo ukrýva podzemie Vatikánu, bolo od čias jeho vzniku prísne strážené a preto i opradené tajomnými príbehmi. A hoci žijeme v 21. storočí a od stredovekých čiernych dní máme ďaleko, stále, zdá sa, nie sme natoľko vyspelí, aby sme mohli bez predsudkov odkrývať tajomstvá nášho rodostromu. Možno je archív len zberňa nepotrebných nič nehovoriacich spisov, okolo ktorej je umelo vytvorený punc záhadnosti a možno by v nej každý z nás našiel, čo hľadá.

12604 ľudí si prečítalo tento článok 4 ľudí práve dnes  • Translate »