Vincent van Gogh – maliar Rozparovač

van-gogh 1

O Jackovi Rozparovačovi ste už určite počuli. Kolujú o ňom doslova legendy. Niekoľkokrát bol príbeh o ňom sfilmovaný, niekoľkokrát sa vyskytol v knihách. Zas a znova sa o ňom diskutuje a po jeho totožnosti sa nepretržite pátra. Bol ním už:

Sir Withey Gull – kráľovský lekár, ktorý údajne konal na pokyn samotnej kráľovnej.

Montague John Druit – podľa niektorých bol len obetným baránkom, na ktorého vraždenie hodili miesto spomenutého Gulla.

Princ Albert Viktor – mal nemanželské dieťa, o ktorom prostitútky vedeli a tak ich mohol chcieť umlčať

Dr. Stanley – prostitútky jeho syna nakazili syfilisom a tak mohol konať na znak pomsty

Zoznam je dlhý, avšak všetko sú to len dohady, keďže neexistujú nevyvrátiteľné dôkazy. Dokonca sa jeden čas hovorilo, že žiaden Jack Rozparovač neexistoval, že to bol len výplod fantázie britského novinára.

Hoci vraždil v 19. storočí, tajomno okolo tohto sériového vraha je obrovské aj dnes. Stále sa objavujú nové stopy vedúce k jeho možnej identite. Len nedávno sa Jackom Rozparovačom stal slávny maliar Vincent van Gogh. Prečo? Sadnite si a čítajte..

Teóriu o tom, že Jack Rozparovač bol v skutočnosti Vincent van Gogh rozvinul americký maliar a publicista Dale Larner, ktorý o nej napísal aj knihu „Vincent alias Jack“. V nej podáva svoje argumenty.

Dôkaz č. 1

Prvou indíciou je grafologická stopa. Grafológia je vedná disciplína, ktorá skúma rukopis človeka a z písma dokáže odhaliť mnohé o jeho povahe. Jack Rozparovač bol známy aj tým, že s obľubou písal listy a posielal ich polícii. Vincent takisto rád využíval písomnú korešpondenciu a so svojim bratom si vymenil niekoľko stoviek listov. Larner porovnal písmo Jacka Rozparovača s tým van Goghovým a na všeobecné prekvapenie, bolo takmer totožné. Kiež by to bolo také jednoduché. Ani dnes totiž nie je isté či vôbec Jack listy písal a ak áno, ktoré z toho množstva, ktorými polícia disponovala, boli jeho.

Dôkaz č. 2

S písaním listov súvisí aj druhý fakt. Jack Rozparovač totiž údajne písal listy nepretržite. V období od 23. decembra 1888 do 8. januára 1889 však polícia žiaden list nedostala. Mal vtedy Jack vianočnú prestávku? Práve v tomto období si Vincent van Gogh odrezal kus ucha a bol hospitalizovaný v nemocnici. Z tej ho prepustili 7. januára 1898 a hneď na druhý deň polícia obdržala list od Jacka Rozparovača. Náhoda?

Dôkaz č. 3

Treťou skutočnosťou je, že Van Gogh občas zašiel do Londýna. Samo o sebe to ešte nie je podozrivé, on sa však podľa Dale Larnera v Londýne vyskytoval vždy v čase, keď tam došlo k vraždám.

Dôkaz č. 4

Ďalším dôkazom má byť jedno z diel talentovaného maliara. Maľba s názvom „Kosatce“ vraj ukrýva telo jednej z Rozparovačových obetí – Mary Jane Kelly. Mohol maliar zašifrovať do svojho obrazu aj svoje vnemy z práve uskutočnenej vraždy? Umelci vkladajú do diel to, čo práve prežívajú, no odhalenie takéhoto významu je zložité. Potvrdiť by to mohol asi len samotný van Gogh, čoho sa dnes už nedočkáme.

van-gogh 2      van-gogh 3

Dôkaz č. 5

Vincent nemal šťastie v súkromnom živote. Mal psychické problémy, halucinácie a niekoľkokrát sa pokúsil sám zabiť. Holdoval alkoholu, trpel nespavosťou, bol prepracovaný a podvýživený, a to všetko mohlo za jeho zlý duševný stav. Bol aj veľmi osamelý. Túžil po žene a rodine, no vždy natrafil na nesprávnu partnerku. Bol človek v takomto rozpoložení schopný vraždiť?

Dôkaz č. 6

Vincent van Gogh zomrel 29. júla 1890, kedy údajne spáchal samovraždu (dodnes sa s istotou nevie či sa postrelil sám, alebo to urobil niekto iný). No odvtedy sa v Londýne žiadna vražda pripisovaná Jackovi Rozparovačovi nestala.

Jack Rozparovač je stále živý a zrejme ním ešte dlho bude. Vedeli ste napríklad, že existuje celý bádateľský smer, ktorého stúpenci sa zaoberajú pátraním po jeho skutočnej totožnosti? Nesie názov – ripperológia a existuje už 126 rokov. Ripperológovia skúmajú aj tie najmenej viditeľné stopy a prichádzajú s ďalšou a ďalšou teóriou o Rozparovačovej identite. Už ním bol snáď každý, tak pozor, aby ste sa neocitli v hľadáčiku aj vy :)

16060 ľudí si prečítalo tento článok 7 ľudí práve dnes  • Translate »