Vesmírne cestovanie dostalo tvrdú ranu! SpaceShipTwo havarovala pri skúšobnom lete

Lietadlo spoločnosti Virgin Galactic, ktoré malo slúžiť na cestovanie do vesmíru havarovalo včera 31.10.2014, pričom zahynul jeden pilot a druhý utrpel ťažké zranenia.

Hneď po štarte SpaceShipTwo zistili „vážnu anomáliu“ pri zapálení raketového motora, čo viedlo k havárii kozmickej lode a smrti jedného z pilotov. Ďalší pilot utrpel zranenia a bol prevezený do nemocnice Antelope Valley Hospital. Piloti z Kalifornského Mojave boli členovia spoločnosti Scaled Composites, ktorá postavila a testovala SpaceShipTwo spoločnosti Virgin Galactic.

„Dnes bol ťažký deň pre spoločnost Virgin Galactic,“ dnes uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Virgin Galactic George Whitesides počas tlačovej konferencie.
„Chystáme sa podporiť vyšetrovanie a budeme sa snažiť zistiť čo sa vlastne stalo. Budúcnosť spočíva v mnohých ohľadoch, v ťažkých dňoch, ako je tento. Ale veríme, že to dlhujeme ľudom, ktorý tvrdo pracovali na tomto projekte. Musíme postúpiť v pred a dúfam v to, že chybu napravíme,“

spaceshiptwo-crash-wreckage-oct31-2014

Vrak SpaceShipTwo. Zdroj: AP Online Video / powered by Newslook

Vesmírnu loď SpaceShipTwo vyniesol do vzduchu jeho „nosič“ WhiteKnightTwo z Kalifornského letiska Mojave Air and Space Port o 12:30.K oddeleniu SpaceShipTwo od svojho „nosiča“  došlo o 13:10, pričom si úradníci všimli „anomálie v lete“ o dve minúty neskôr. Uviedol CEO a generálny riaditeľ vesmírneho letiska Stuart Witt počas tlačovej konferencie.

Jeden očitý svedok udalosti, Doug Messier, redaktor Parabolicarc.com , zbadal ako z motora SpaceShipTwo začalo niečo prskať, keď ho prvýkrát naštartovali počas skúšobného letu potom čo bol oddelený od WhiteKnightTwo.

„Vyzeralo to, že motor nefungoval správne,“ povedal Messier. „Za normálnych okolností by mal motor horieť po celú dobu ale vyzeralo to, že motor na jednu chvíľu zhasol a potom znova naštartoval,“ Neskôr Messier videl ako z lode ostali len trosky ale nevidel žiadny výbuch.

virgin-galactic-spaceshiptwo-fourth-powered-test-takeoff

Nosič WhiteKnightTwo je navrhnutý tak, aby SpaceShipTwo, ktorý má šesť pasažierov a dvoch pilotov vyviezol do výšky 15.000 m. a tam ho potom vypustí, pričom očakáva pokles lode SpaceShipTwo na úroveň, v ktorej raketový motor Spaceliner odštartuje a vydá sa do suborbitálneho priestoru.

V súčasnej dobe je vypredaných 700 miesteniek na komerčný let SpaceShipTwo. Cena za jednu letenku je 250,000 dolárov. Zatial nik nevie či bude projekt pokračovať aj naďalej.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=dy1k5s7Fbl0[/youtube]

10021 ľudí si prečítalo tento článok 16 ľudí práve dnes  • Redakcia
      Redakcia
    Internetový blog-magazín záhady.org vznikol 18. Januára 2014 pre všetkých, ktorý majú radi záhady novodobého sveta a aj celého vesmíru. Dočítate sa tu mimo iné aj o najnovších technológiách, ktoré hýbu svetom, paranormálnych javoch, venujeme sa fenoménu U.F.O a ešte omnoho viac. Podporte redakciu a odošlite aj vy tipy na témy, ktoré vás zaujímajú.
    Translate »