Vesmírna sonda Rosetta sa prebúdza

Vesmírna sonda Rosseta, ktorá po tri a pol ročnom lete dorazila ku kométe 67/PČurjumov-Gerasimenko začala zapínať svoje vedecké prístroje, ktoré má na palube. Úlohou sondy je v novembri pristáť na povrchu kométy a analyzovať jej zloženie no najskôr musí nájsť vhodné miesto na pristátie sprievodnej sondy Philae, čo môže byť zdanlivo jednoduché, avšak opak je pravdou.

sonda-rosetta-philae-kometa-vesmir-nestandard2

Ilustračný záber

Z 11 zariadení, ktoré má sonda na palube, spustili ako prvé kamerové zariadenie Osiris. Toto zariadenie bude na Zem odosielať zábery potrebné pre určenie pozície kométy. Ďalšie zariadenie, ktoré spustia je spektrometer Alice. Spektrometer bude analyzovať zloženie chvosta, ktorý kométa ťahá za sebou. Postupne otestujú všetky zariadenia na palube. Po odskúšaní budú opäť vypnuté, pretože solárne panely, ktoré má sonda zabudované ako zdroj energie sú príliš ďaleko od Slnka a nedokážu vyprodukovať také množstvo elektrickej energie pre zabezpečenie funkčnosti všetkých zariadení na palube, výnimkou je kamerové zariadenie Osiris.

9968 ľudí si prečítalo tento článok 6 ľudí práve dnes  • Redakcia
      Redakcia
    Internetový blog-magazín záhady.org vznikol 18. Januára 2014 pre všetkých, ktorý majú radi záhady novodobého sveta a aj celého vesmíru. Dočítate sa tu mimo iné aj o najnovších technológiách, ktoré hýbu svetom, paranormálnych javoch, venujeme sa fenoménu U.F.O a ešte omnoho viac. Podporte redakciu a odošlite aj vy tipy na témy, ktoré vás zaujímajú.
    Translate »