Vemírna sonda Venus Express objavila na Venuši dúhu!

Vesmírna sonda Európskej vesmírnej agentúry Venus Express zaznamenala a odfotografovala 70 kilometrov nad povrchom planéty Venuša osem-farebnú kruhovú dúhu, ktorá sa objavila medzi mračnami jej atmosféry! Jedná sa o unikátny objav, pretože takýto jav nebol zaznamenaný nikde mimo našej planéty. Mraky v atmosfére Venuše, ktoré sa skladajú predovšetkým z oxidu siričitého a kvapôčok kyseliny sírovej zapríčinili, že v kombinácii so slnečným žiarením vznikla dúha, podobne ako na Zemi. Na základe snímok, ktoré Venus Express zaobstarala vo výške 6,000 kilometrov, bola táto dúha široká až 1,200 kilometrov.

duha-venusa

Porovnanie kruhovej dúhy na Venuši (vľavo) a na Zemi. Pásy dúhy na Venuši sú podstatne širšie, pretože mračno je tvorené z menších čiastočiek kvapaliny ako na Zemi.

 

11582 ľudí si prečítalo tento článok 1 ľudí práve dnes  • Redakcia
      Redakcia
    Internetový blog-magazín záhady.org vznikol 18. Januára 2014 pre všetkých, ktorý majú radi záhady novodobého sveta a aj celého vesmíru. Dočítate sa tu mimo iné aj o najnovších technológiách, ktoré hýbu svetom, paranormálnych javoch, venujeme sa fenoménu U.F.O a ešte omnoho viac. Podporte redakciu a odošlite aj vy tipy na témy, ktoré vás zaujímajú.
    Translate »