Veľkonočné zaujímavosti

Veľká noc – oslava jari a znovuzrodenia. Tento pradávny, čarami opradený pohanský sviatok sa dnes síce slávi v inej podobe ako kedysi, ale mnohé symboly z toho pôvodného zostávajú. Čím bol taký magický?

V prvom rade to bolo príchodom jari – Vesny. V minulosti boli ročné obdobia ostrejšie ohraničené ako dnes. Zima bola skutočne tuhá a keďže sa naši predkovia živili poľnohospodárstvo, nie je žiadnym prekvapením, že jar bola pre nich vykúpením.

V mesiaci ľuteň alebo malý sečeň (február) začali prebúdzať silu jari. Dodnes sa oslavujú Hromnice, kedysi sa im hovorilo skôr „Perúnove dni“. Zapaľuje sa hromničná sviečka, ktorá má chrániť pred nepriazňou, ale aj napríklad zásahom blesku, či vyhoreniu ohňa. S týmto sviatkom sa spájalo aj chodenie po rozpálených uhlíkoch. Potom sa usporadúvali obradné oslavy v maskách, tie dnes poznáme ako fašiangy.

Karoli Plica - Morena

Foto: Karol Plicka

Po hromničných sviatkoch sa odprevadila Morena (zvyčajne na smrtnú nedeľu), čím sa vyniesli zlé sily. Hádzala sa do tečúcej vody. Toto bol silný duchovný prvok upratovania. Okrem toho sa, samozrejme, upratovalo aj fyzicky. Spálilo sa všetko staré, nepotrebné, zničené. Vydymovali sa príbytky aj osoby. Aj teraz sa robí v každej domácnosti jarné upratovanie, dokonca sú v súčasnej dobe veľmi obľúbené jarné detoxikácie.

Až po týchto rituáloch sa mohla vítať jar. So samotným svätením jari (dnes pod kresťanským názvom Veľká noc) sú späté mnohé symboly a obrady, ktoré sa zachovávajú až do dnešných čias. Musia v nás byť hlboko zakorenené.

Polievanie vodou

Živly zohrávali pre Slovanov (rovnako aj pre ostatné prírodné kultúry) dôležitú úlohu. Voda symbolizuje večný kolobeh života, čistí a to zlé odnáša so sebou preč. Kedysi bolo s týmto živlom pri svätení jari spojené obradné kúpanie sa v rieke, ktorá ako prvá po zime ožila, keď prebila oková ľadu. Takéto kúpanie môžeme stále vidieť v Indii, kde sa ľudia obradným spôsobom očisťujú v rieke Ganga. U nás sa tento zvyk neskôr obmedzil len na oblievanie.

Oblievali sa ženy, aby boli fyzicky aj duševne čisté a pripravené priniesť nový život. No oblieval sa napríklad aj oráč pred prvým siatím, aby bola zdravá úroda alebo hospodárske náčinie.

velka noc 2 - Karol Plicka

Foto: Karol Plicka

Korbáče, halúzky

Korbáč sa vyrába z nových výhonkov stromu (ako symbol novej sily, omladenia), najčastejšie z vŕbových prútov a vŕba je ženským stromom. Dievčatá dokonca chodievali ráno pod vŕbu a tam česali svoje vlasy.

Samotný akt šibania, nielenže vyháňa z tela všetko zlé, no je aj pudovou, až erotickou záležitosťou – je to obradné obrazné milovanie. Muž má korbáč, žena vajíčka. Spojením týchto dvoch prvkov vzniká nový život.

Vetvičky, niekedy aj korbáče, sa potom zapichávali do poľa, aby „oplodnili“ aj zem. Rovnako sa za tým istým účelom zahrabávali aj vajíčka alebo škrupiny z nich.

Šibanie prútmi alebo korbáčom sa dodnes využíva pri šamanských rituáloch, keď sa takýmto spôsobom vyháňajú z tela zlí duchovia.

velka noc - Karol Plicka

Foto: Karol Plicka

Maľované vajíčka

Vajíčka sú takisto neodmysliteľnej súčasťou týchto sviatkov. Nazývame ich kraslice, kedysi to boli písanky. Od nepamäti sú symbolom života, plodnosti, znovuzrodenia. Ak otvoríme bránu mýtov a povestí, nájdeme napríklad jednu slovanskú povesť o zrodení sveta. Podľa nej svet vznikol z vajca, ktoré zniesol nebeský kohút (v niektorých podobách je to dokonca drak). Z neho sa vylialo sedem riek a tie zúrodnili zem.

Iná povesť hovorí o bájnom slnečnom vajci boha Svaroga, ktoré ťahal slncový kôň a putovalo oblohou. Na kraslice alebo písanky sa preto najčastejšie kreslili práve slnečné znaky, ktoré sa neskôr pretransformovali do podoby kvetov alebo rôznych geometrických tvarov.

Vajce bolo pre našich predkov kultovým obradným predmetom, symbol životnej sily. Od čias pochovávania do zeme sa v hrobkách našli rôzne podoby vajec. Veľmi často sa spomínajú v povestiach aj magických formulkách. Spomeňte si napríklad na povesť o Popolvárovi, ktorý mal získať zlaté vajce. Vo vajci bola životná sila čarodeja a keď ho Popolvár našiel a prehltol, sám získal jeho silu.

velka noc 3

V obradoch osláv jari boli zdôraznené prvky radosti, očistenia, pudovosti, plodnosti. Ako je tomu dnes?

Máme v sebe zakódované symboly a obrazy spojené s týmito sviatkami, no kľúč k ich porozumeniu nám akosi chýba. Muži oblievajú skôr seba, z vnútra a keď už oblejú alebo vyšibú ženu, chýba tomu väčšinou úcta a obradnosť. Ženy sa zase ukrývajú pred mužským besnením a za takéto zaobchádzanie ich navyše musia obdarovať kraslicami, o ktoré muži ani nestoja.

Nech už oslavujete sviatky jari akokoľvek, prajeme vám, nech sú pre vás očisťujúce, ozdravujúce, plodivé a radostné.

13700 ľudí si prečítalo tento článok 2 ľudí práve dnes  • Translate »