Vedcom sa podarilo nadviazať kontakt s Čínskou sondou Jü-tchu

3-215d80455e4b9e4a0dafbe44be5d6a35f2b67621Čínskym vedcom sa podarilo obnoviť kontakt s robotickým vozidlom Jü-tchu (Nefritový králik), určeným na výskum povrchu Mesiaca. Inžinieri však stále pracujú na odstránení mechanických problémov, informovala dnes agentúra AP.

Medzinárodný vedecký časopis New Scientist s odvolaním sa na čínske štátne médiá v stredu oznámil, že zariadenie neprežilo lunárnu noc a bolo vyhlásené za “mŕtve”. Hovorca čínskeho vesmírneho programu vyhlásil, že mesačná sonda prežila chladnú lunárnu noc s teplotami do mínus 180 stupňov Celzia, ktorá sa začala 25. januára.

Jü-tchu bol zostrojený tak, aby mohol skúmať lunárny povrch po dobu troch mesiacov, pátrať po zdrojoch nerastných surovín a posielať na Zem získané údaje. Zariadenie sa však dostalo do problémov, a to v čase, keď končilo prípravy na dvojtýždňovú lunárnu noc.

Technické problémy Nefritového králika znamenajú pre rozvíjajúci sa vesmírny program Číny ojedinelý neúspech, keďže sa krajine v uplynulých rokoch podarilo uskutočniť výstup kozmonauta do otvoreného kozmu a vyslať na obežnú dráhu Zeme vlastnú vesmírnu stanicu.

Nefritový králik začal operovať na povrchu Mesiaca v polovici decembra minulého roku. Počas 42 dní prešiel viac ako 100 metrov a za pomoci panoramatickej kamery, radaru a ďalšieho vybavenia získal množstvo vedecky využiteľných údajov.

zdroj: TASR

9703 ľudí si prečítalo tento článok 10 ľudí práve dnes  • Redakcia
      Redakcia
    Internetový blog-magazín záhady.org vznikol 18. Januára 2014 pre všetkých, ktorý majú radi záhady novodobého sveta a aj celého vesmíru. Dočítate sa tu mimo iné aj o najnovších technológiách, ktoré hýbu svetom, paranormálnych javoch, venujeme sa fenoménu U.F.O a ešte omnoho viac. Podporte redakciu a odošlite aj vy tipy na témy, ktoré vás zaujímajú.
    Translate »