Vedci objavili tri obyvateľné planéty v blízkosti jednej trpasličej hviezdy

Tri “potenciálne obývateľné” planéty objavil medzinárodný tím vedcov na obežnej dráhe malej hviezdy asi 39 svetelných rokov od Zeme. Podľa astrofyzikov je aspoň teoreticky možné, že sa nájdu chemické stopy života mimo našu slnečnú sústavu. O svojom objave informovali v prestížnom britskom časopise Nature.

three-alien-planets-trappist-2

Význam objavu spočíva v tom , že sa jedná o exoplanéty , teda planéty mimo našej slnečnej sústavy podobnej veľkosti ako Zem na ktorej je možný život tak ako ho poznáme, uviedol spoluautor štúdie a astronóm Michaël Gillon z univerzity v belgickom Liège.

Tri planéty obiehajú okolo takzvaného hnedého trpaslíka, teda relatívne malej a veľmi chladnej hviezdy, ktorá nevydáva príliš svetla a veľkosťou i teplotou sú porovnateľné so Zemou či Venušou. Ich vzdialenosť od Zeme je približne 39 svetelných rokov. Podľa astrofyzika Gillona by sa dali tieto exoplanéty zaradiť do skupiny relatívne blízkych obývateľných planét.

Až doteraz sa podľa Gillona netušilo, že by teleso podobné Zemi mohlo obiehať okolo tohto typu hviezdy. “Vďaka tejto hviezde s názvom Trappist – 1 vieme, že je to možné,” dodal.

Slnko v porovnaní s hviezdou Trappist-1.

Slnko v porovnaní s hviezdou Trappist-1.


Nájsť exoplanéty v okolí hviezdy, ktorá nevydáva toľko svetla a tepla ako naše Slnko, vedcom umožnil špeciálne skonštruovaný astronomický ďalekohľad TRAPPIST umiestnený v Čile. Pri hviezde Trappist-1 dochádza k periodickým poklesom jasnosti, čo je známka, že medzi hviezdou a Zemou opakovane prechádza hneď niekoľko objektov. Detailná analýza ukázala, že okolo hviezdy obieha trojica planét veľkosťou podobných Zemi.

1223037_625x

Ďalekohľad TRAPPIST

Hľadanie potenciálne obývateľných planét sa až doteraz sústredilo predovšetkým na okolie väčších hviezd. “Náš objav otvára úplne nové obzory,” povedal belgický astrofyzik s tým, že prvé informácie o stopách života na planétach by vedci mohli získať pomerne rýchlo teda za päť až desať rokov.

206182 ľudí si prečítalo tento článok 15 ľudí práve dnes  • Redakcia
      Redakcia
    Internetový blog-magazín záhady.org vznikol 18. Januára 2014 pre všetkých, ktorý majú radi záhady novodobého sveta a aj celého vesmíru. Dočítate sa tu mimo iné aj o najnovších technológiách, ktoré hýbu svetom, paranormálnych javoch, venujeme sa fenoménu U.F.O a ešte omnoho viac. Podporte redakciu a odošlite aj vy tipy na témy, ktoré vás zaujímajú.
    Translate »