Tajomstvo chrličov

Chrliče sú veľmi významným prvkom chrámov hlavne v gotickej architektúre. Napríklad katedrálu Sv. Víta v Prahe zdobí až 132 chrličov. Viete však, na čo chrliče v minulosti slúžili? Prečo, vlastne, majú podobizne čudesných tvorov?

Démonom vstup zakázaný

OLYMPUS DIGITAL CAMERAV súčasnosti sú chrliče dôležité hlavne z praktického hľadiska. Odvádzajú vodu zo striech, aby dopadala čo najďalej od stien chrámu. Ale v minulosti mali aj iné využitie. Dokonca oveľa dôležitejšie. To, že majú tvar rôznych príšer, zvierat alebo znetvorených ľudských postáv má svoj význam.

Z náboženského hľadiska totiž chrliče slúžili na odplašenie démonov. Určite už niektorí viete, že démona najlepšie odplaší, keď zbadá svoj obraz. Preto je na katedrálach také množstvo chrličov s podobizňou čertov a iných príšer. Ochrana božieho chrámu je tak zabezpečená a zlé sily sa dnu nedostanú.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Legenda o drakovi

K chrličom, inak nazývaným aj gargouilles sa viaže jedna známa legenda. Je to príbeh draka, ktorý sa volal práve Gargouille. Žil v rieke Seina a trápil obyvateľov priľahlého mestečka Rouen. Popasovať sa s ním dokázal len sv. Romaine. Obyvatelia z vďačnosti za jeho hrdinský čin prijali kresťanskú vieru a postavili kostol. Telo draka sa rozhodli spáliť. Jeho hlava, ktorá za života chrlila oheň, však bola zvyknutá na vysoké teploty a plamene jej neublížili. Preto ju zavesili na hradby a začali cez ňu odvádzať vodu. Tá napokon drakovu hlavu načisto schladila.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Neskôr sa na odvádzanie vody začali okrem dračích hláv používať aj iné podobizne rôznych netvorov. Boli vyrobené hlavne z kameňa, v období renesancie a baroka zase najčastejšie z plechu. Stali sa tak znamením víťazstva kresťanstva nad pohanstvom.

 

 

11443 ľudí si prečítalo tento článok 5 ľudí práve dnes  • Redakcia
      Redakcia
    Internetový blog-magazín záhady.org vznikol 18. Januára 2014 pre všetkých, ktorý majú radi záhady novodobého sveta a aj celého vesmíru. Dočítate sa tu mimo iné aj o najnovších technológiách, ktoré hýbu svetom, paranormálnych javoch, venujeme sa fenoménu U.F.O a ešte omnoho viac. Podporte redakciu a odošlite aj vy tipy na témy, ktoré vás zaujímajú.
    Translate »