Tajomné miesta na Slovensku 6. časť – Odkazy z vesmíru: Naše kruhy v obilí

Vonku je pekne, vyberiete sa na prechádzku a pri nej natrafíte na pole so zvláštne ohnutým obilím. Z pohľadu zo zeme snáď ani nič špeciálne nezbadáte, ale potom sa na miesto pozriete ešte raz z výšky a uvidíte zreteľný geometrický tvar. Možno vás prekvapí, možno vás nadchne a možno skepticky pokrútite hlavou. No jedno vo vás zostane – sila odkazu v symbole.

Ak sa vám podarilo na niečo podobné natrafiť, mali ste obrovské šťastie. Tieto javy sa označujú ako agrosymboly, agroglyfy alebo kruhy v obilí a sú dominantou najmä v Anglicku, avšak ani naše malé Slovensko nie je na podobné aktivity chudobné. Vyberte sa dnes spolu s nami na miesta u nás, kde sa objavili kruhy v obilí.

Charakteristika agrosymbolov

Kruhy v obilí sú geometrické obrazce „vtlačené“ cez rastliny, najmä poľnohospodárske plodiny takým spôsobom, že sú rastliny ohnuté tesne nad zemou. Zaujímavé je, že nie sú nijako poškodené a teda môžu ďalšej rásť, ba ešte aj ich klíčivosť narastá. Občas sa vyskytujú aj v snehu, na piesku alebo asfalte, ale tieto nie každý zaraďuje do rovnakej kategórie.

Pokiaľ ide o zdroj, najčastejšie sa im pripisuje mimozemský pôvod, no sú aj hypotézy podľa ktorých ide o prírodné úkazy či dokonca prácu človeka.

História

O kruhy v obilí sa začala spoločnosť odbornejšie zaujímať až v 70. rokoch 20. storočia, kedy vznikli rôzne organizácie, ktoré ich skúmali. No podľa odkazov v kronikách je zrejmé, že sa ľudia s týmto fenoménom stretli už v 17. storočí. Vtedy ich označovali ako „čarodejné/magické kruhy“ a spájané boli s peklom.

Prvý oficiálny agrosymbol sa vyskytol neďaleko anglického Stonehenge. Odvtedy sa zverejňujú stále nové a nové objavy v rôznych krajinách. A pokiaľ sa v minulosti objavovali skôr jednoduchšie obrazce, dnes môžeme vidieť komplikované, veľmi precízne útvary s vyjadrením matematických zákonitostí a vešteckých zvestí.

Tieto verejnosť mimoriadne priťahujúce javy sú často osočované, napriek tomu, že mnoho vedcov z rôznych odvetví potvrdzuje nadľudský výkon pri ich výrobe. V roku 1992 sa napríklad odohrala aféra, kedy ufológ A. Victorian pod iným menom viedol rozhovor s J. Schnabel (ten v tom období napísal množstvo článkov, ktoré hovorili, že kruhy v obilí sú podvod), kde Schnabel tvrdil, že organizuje kampaň proti kruhom v obilí, aby tento jav vymizol z médií a že do akcie sú zapojené tajné služby, Spojené kráľovstvo, USA, Nemecko aj Vatikán. Údajne išlo o akúsi spirituálnu vojnu, ktorá mala očierniť agrosymboly, na čo boli použité aj dobre organizované skupiny ľudí, čo falošné kruhy vytvárali. Malo sa tak zabrániť zmenám v chápaní ľudí, vraj k horšiemu. Po zverejnení tohto rozhovoru J. Schnabel priznal, že išlo o žart. Zdá sa, že kým sa budú vytvárať nové piktogramy, dovtedy budú aj zmienky o ich nepravosti a falšovateľoch.

Kruhy na Slovensku

Pestovanie hospodárskych plodín sa na Slovensku sústreďuje najmä na juhu a práve táto oblasť je bohatá aj na výskyt agrosymbolov. Žiaľ, problematika týchto obrazcov spočíva aj v tom, že mnohé nestihnú byť ani objavené alebo sú schválne neobjavené, pretože poľnohospodárske práce nepočkajú. Okrem toho sa u nás nájde málo nadšených ľudí, čo by sa nimi zaoberali aj preto sú slabo zdokumentované, o leteckých snímkach nehovoriac. No vďaka niekoľkým nadšencom sa môžeme tešiť aspoň z niekoľkých popisov či fotografií. Pravosť jednotlivých kruhov má potvrdzovať ohnutie rastlín (tie sú údajne pri činnosti človeka zlomené, resp. inak poškodené), ich väčšia klíčivosť, magnetická anomália (čo spôsobuje napríklad „bláznenie“ kompasu či buzoly), prípadne hladké okraje (nie kostrbaté).

kruhy v obilí - petržalka

Petržalka Foto: www.aufob.org

Najstarší zdokumentovaný piktogram na Slovensku je z roku 1941 a objavený bol pri obci Hontianske Nemce. O ďalšom sa píše až z roku 1992, ten bol vo Fiľakove, no dnes sa už nedopátrate aké obrazce znázorňovali. Následne boli tri sú zdokumentované z roku 1996, jeden bol v obci Pustá Ves, druhý v obci Blatnica pri Martine a tretí na sídlisku v Bratislavskej Petržalke.

V roku 1997 objavili piktogram v obci Malinovo, 1998 v Bučanoch (kde sa dokonca objavilo obrazcov viac v priebehu roka) a v roku 1999 v Malackách. Na istý čas nastalo ticho a žiadne ďalšie kruhy v obilí sa údajne neobjavili. O to viac teší, že tie, ktoré sa vyskytli neskôr, sú lepšie zdokumentované.

Od roku 2007 sa strediskom odkazov z vesmíru stalo okolie obce Hul neďaleko Šurian. Kruhy sa tu objavili v roku 2007, 2008, 2010 a 2012 a všetky sú považované za pravé.

kruhy v obilí - Hul 2008

obec Hul 2008, Foto: www.cas.sk

kruhy v obilí - Hul 2010

obec Hul 2010, Foto: www.ufo.slinto.sk

 

kruhy v obilí - Hul 2 2012

obec Hul 2012, Foto: www.kruhy_v_obili.cz

Kruhy v obilí -  Hul 2012

obec Hul 2012, Foto: www.kruhy_v_obili.cz

V roku 2009 sa na poli medzi obcou Kozárovce a mestom Tlmače objavil piktogram v obilí, ktorý mal tvar kvetu a jeho obvod bol až 275 metrov . Zvláštnosťou je, že obrazec sa objavil aj o rok, keď bola na poli zasiata repka.

kruhy v obilí - Kozárovce

Kozárovce, Foto: www.ufo.slinto.sk

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kozárovce 2, Foto: www.aufob.org

 

 

 

 

V okolí Tlmáč bol objavený piktogram aj v roku 2010.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tlmače 2010, Foto: www.aufob.org

V roku 2009 bol nájdený agrosymbol aj v obci Hliník nad Hronom. Tento bol zložený z dvoch kruhov, z ktorého jeden bol ohraničený dvoma polkruhmi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hliník nad Hronom, Foto: www.bystricoviny.sk

Či sa jedná o aktivitu skupiny ľudí, alebo o skutočné kontakty s mimozemskou civilizáciou, sa tak skoro asi nedozvieme. Pravdupovediac, niektoré z kruhov nesú stopy činnosti človeka a k mnohým sa nejaké skupiny tvorcov po čase priznali, to však ešte neznamená, že všetky sú nepravé. Totiž, pokiaľ existuje toľko falzifikátov a falzifikátorov, niekde musí byť aj originál. Dokážeme určiť, ktorý to je? Nie je výnimkou, že tie skutočné sú maskované a nehovorí sa o nich, zatiaľ čo tie falošné sa tešia veľkej publicite. Ak sú to naozaj správy od inej civilizácie, čo sa nám snaží povedať? A prečo niekomu tak veľmi záleží na tom, aby sa k nám tieto odkazy nedostali, aby sme ich správne nedešifrovali? Ak vás téma zaujíma a kruhy zo Slovenska vám dnes nestačili, nabudúce si priblížime tento fenomén symbolov vo svete.

13220 ľudí si prečítalo tento článok 1 ľudí práve dnes  • Translate »