Tajomné miesta na Slovensku 3. časť – Keď straší vo veži

Ak máte dostatok odvahy a nevystraší vás každé puknutie či bliknutie svetla, vyberte sa s nami za záhadami starých hradov. Na Slovensku ich máme pomerne veľké množstvo a o väčšine kolujú tajomné príbehy, stačí sa započúvať. My vám ponúkame niekoľko z nich.

 

Oravský hrad

oravský hradOravský hrad sa nachádza v obci Oravský Podzámok ako výrazná dominanta tohto regiónu. Prvá zmienka o ňom je z roku 1267. Dnes sú mnohé jeho časti zariadené a prístupné verejnosti. No okrem dobových príbehov, môžete počuť aj tie súčasné a dosť strašidelné.

Jedným z najčastejšie rozprávaných je ten o zjavujúcom sa svetle. Tí, čo ho videli tvrdia, že je to akoby sa niekto s lampášom prechádzal chodbami. Vidieť však iba svetielko lampáša. Svetlo sa objavuje v najstaršej časti hradu, kde máva väčšina návštevníkov ťaživý pocit. Dokonca sa stáva, že je tu nábytok inak poprehadzovaný.

S Oravským hradom sa spája aj postava čiernej pani. Tá je vraj stálou obyvateľkou tzv. čiernej kuchyne, žiaľ, verejnosti neprístupnej. No možno ju vidieť prechádzať sa aj po paláci Thurzovcov. Okrem nej sa v tejto časti hradu zdržiavajú aj iné tajomné postavy.

Na strednom nádvorí so studňou môžete počuť plač a vzdychanie, no musíte tu pobudnúť dlhšie v tichosti.

V roku 2008 boli na hrade lovci duchov z Ameriky a potvrdili výskyt paranormálnych javov. Aktivitu sledovali pomocou tepelných prístrojov a zaznamenávali aj zvuk. Cítili aj videli pohybujúce sa tiene, počuli vŕzganie, otváranie dverí.

Na strašidelné zážitky nie je hrad skúpy ani cez deň. Mnohí návštevníci majú zmiešané pocity. Raz je im chladno, potom teplo, počujú dupot aj praskanie z miest, kde sa nikto nenachádza a vraj obraz grófa Thurza pri priblížení sa zvláštne pulzuje, akoby v ňom bilo srdce.

Hrad Sitno

Zrúcanina hradu Sitno sa nachádza na najvyššom vrchu Štiavnických hôr (1009 m.n.m.) a jeho vznik sa datuje do 13. storočia. Vrch Sitno vytvorila sopka. Jej vrcholec bol pravdepodobne prázdny, čo ho mýticky pripodobňuje k slovenskému Olympu slúžiacemu bohom.

sitno

Oddávna sú s hradom spájané mnohé legendy, povesti či piesne. Tejto oblasti sa hovorí aj „brána do pekla“. Už Matej Bel tvrdí, že názov Sitno zodpovedá súčasnému slovu peklo. Dokonca vraj podobnosť slov satan a sitno nie sú náhodné. Boli ľudia v minulosti svedkami otvorenia brány do podzemia alebo sa názov viaže k už spomenutej sopečnej činnosti?

Asi najznámejšia povesť hovorí o sitnianskych rytieroch, ktorí spia v bralách Sitna. Prebudia sa, keď bude slovenskému národu najhoršie, aby zaň mohli bojovať.

Iné legendy hovoria o poklade, ktorý je na týchto miestach ukrytý. Už mnohí sa pokúšali (a stále pokúšajú) ho nájsť. Existujú vraj zlaté nápisy, ktoré vedú k mrežiami, za ktorými sú schody k pokladu. Kde-tu sa dajú počuť zmienky o tom, že niekto nechtiac mreže objavil, netušiac čo znamenajú a keď sa chcel na miesto vrátiť a preskúmať ho, viac tam neboli. Niektorí hľadači pokladov sa po noci strávenej na Sitne už domov nevrátili. Niet sa čomu čudovať. Poklad je vraj prekliaty a strážia ho duchovia, ktorí ho vydajú len za cenu života.

Časť hradu pravdepodobne slúžila ako pohrebisko, preto sú početné aj strašidelné príbehy. Ak sa rozhodnete v lokalite prespať, bude vám chodiť mráz po chrbte. Pri troche šťastia uvidíte prechádzať sa temné bytosti či započujete štrngot mečov a brnenia ukrytých rytierov.

V roku 1710 bol hrad zničený Rákoczyho vojskom, no dodnes sú jeho ruiny vyhľadávané nielen turistami, ale aj záhadológmi. Tajomná sila tohto miesta je obrovská.

Hrad Blatnica

blatnicaZrúcanina hradu Blatnica stojí vo výške 685 m.n.m na vápencovom výbežku Veľkej Fatry neďaleko obci Blatnica. Vybudovaný bol v druhej polovici 13. storočia.

Podľa legendy hrad postavili a žili v ňom rytieri s červeným krížom – Templári a tí sú sami o sebe opradení tajomstvami. Jedna povesť hovorí, že práve templári do jednej steny zamurovali mnícha so zámkom na ústach. Porušil vraj spovedné tajomstvo, tak nesmel rozprávať ani po smrti.  Pravdou je, že sa skutočne našla v hradbách mužská kostra s visiacim zámkom na ľavej čeľusti.

Okrem templárskych záhad, sa môžete na hrade stretnúť aj s duchmi. Mikuláš Révai ako panovník hradu bol vraj krutý človek. Dieťa, ktoré sa mu narodilo s prvou ženou údajne zamuroval do steny hradu. V noci tak môžete počuť jeho plač alebo smiech. Okrem toho, ak budete mať šťastie, uvidíte aj prechádzajúce sa dve ženské postavy (pravdepodobne jeho dve ženy).

Hrad Sklabiňa

Hrad bol postavený v 13. storočí na staršom hradisku. Nachádza sa v obci Sklabinský Podzámok v okrese Martin.

Legenda hovorí, že pod zemou sa tu ukrýva obrovský had, ktorý žije z krvi a vína. Na koho sa pozrie, ten zostane nehybne stáť. V podzemí hradu sú vraj obrovské zásoby vína a tak had žije aj dnes. V skutočnosti sú pod hradom podzemné chodby, no dodnes sa nikomu nepodarilo do nich preniknúť.

Okrem toho je veľa zmienok o vzhliadnutí či počutí rôznych neprirodzených javov. Mnohí, ktorí sa rozhodli prespať v ruinách hradu, zažili chvíle, pri ktorých tuhne krv v žilách. V oblasti akoby plynul čas po svojom. Často sa obloha zatiahne a začne sa búrka. Pri nej môžete počuť rinčanie zbraní i reťazí, ale aj rozhovor viacerých neviditeľných bytostí.

Miesto je veľmi mystické a spája sa s čiernou mágiou, preto sa tu schádzajú okultisti zo širokého okolia. Pravdepodobne sa tu rôzne okultné obrady konali aj v minulosti.

sklabiňa

Ponúkli sme vám len ukážku zo záhad našich hradov. Mnohé z príbehov sú nadnesené, niektoré možno úplne vymyslené, no každý má možnosť ísť a zažiť ten svoj. Snáď práve ten váš bude ešte omnoho tajomnejší.

Foto: www.hrady.sk

18156 ľudí si prečítalo tento článok 5 ľudí práve dnes  • Translate »