Tajomné miesta na Slovensku 10. časť – Nepokojné duše v dome kata

Preneste sa spolu s nami o niekoľko storočí späť, do čias, kedy bola najväčšou spoločenskou udalosťou poprava. Predstavte si davy ľudí, ktorí čakajú na rinčanie meča či blčanie ohňa. Predstavte si smrad spáleného mäsa, ľudskú krv stekajúcu z oddelenej hlavy od trupu. Predstavte si strach v očiach všetkých pri príchode jediného muža – kata. Bola to doba, kedy si nikto nemohol byť istý, či sa raz tiež neocitne pred obecenstvom pod katovou rukou.

kat 1Kat je postava, pri ktorej len sotva nájdete niečo pozitívne. Hoci nebol sudca, bol to práve on, kto robil špinavú robotu a popravoval. O tom či zoberie život vinnému, alebo nevinnému, nerozhodoval.

V stredoveku boli všetky priestupky a vybočenia z „normálnu“ nekompromisne trestané. Odsúdenie na trest smrti alebo mučenie nerozlišovalo sociálne postavenie, vzdelanosť, ani dokonalú obhajobu svojho činu. Keď ste sa raz dostali do katovho domu, nebolo cesty späť. Pri troche šťastia ste sa mohli vyhnúť smrti a odpykať si svoje „len“ pri stĺpe hanby. V horšom prípade ste boli podrobení útrpnému právu alebo hrdelnému trestu.

Kat bol súčasťou chodu mestečka s právom meča, ktorú udeľoval kráľ. No nebol iba popravca a mučiteľ, staral aj o čistotu mesta (napríklad čistil latríny), bol aj šarhom, dokonca dbal o poriadok v nevestincoch. Žil na okraji spoločnosti, nenávidený, odstrčený. Nesmel ani do kostola a v krčme mal vyhradené miesto, kde zaručene iný nesedel.

muciarenDomy, v ktorých kati bývali, ľudia zďaleka obchádzali. Diali sa v nich veci, ktoré by nikto nechcel zažívať. Dodnes v niektorých mestách tieto domy stoja, a stále sú zahalené pochmúrnou atmosférou. Niet sa čomu čudovať, bolesť a trápenie mučených je vryté v stenách. Citlivejšie osoby sa v týchto priestoroch necítia dobre a často musia odísť. Kde na Slovensku môžete katove domy navštíviť?

Katov dom v Trenčíne

Katov dom Trenčín

Asi najznámejší nájdete v starobylej uličke pod Trenčianskym hradom. Rôzne strašidelné príbehy o ňom budete pravdepodobne počuť zo všetkých strán.

Mestský kat tu býval v 16. až 17. storočí. Býval na poschodí a na tmavom prízemí sa nachádzalo väzenie a mučiareň. Dnes tu môžete vidieť expozíciu mučiarenských nástrojov ako: koleso na lámanie, dereš, meče, škripec, rôzne háky, kliešte atď.

Podľa zmienok v miestnych kronikách, pod rukou tohto kata umrelo mnoho aj nevinných ľudí. No údajne bol napokon mučený a popravený aj sám kat za vykrádanie kostolných pokladničiek.

Najhoršia opisovaná poprava vykonaná mestským katom na neďalekom popravisku bolo rozštvrtenie, prípadne roztrhnutie, keď odsúdeného priviazali za ruky a za nohy o kone, ktoré sa rozbehli každý iným smerom.

Návštevníci aj sprievodcovia rozprávajú príbehy, ktoré v dome zažili. Viacerí svedkovia tvrdia, že klada na mučenie, ktorá sa na prízemí nachádza, sa z ničoho nič rozhýbe alebo sa v celom dome ozýva nepríjemný hluk. Občas sa presúvajú exponáty, s ktorými pohnúť je nadľudský výkon. V roku 2006 na naliehanie posvätil dom farár, ale či je odvtedy v dome pokoj, musíte zistiť sami.

Katov dom v Bardejove

Katov dom Bardejov

Bardejov ako kráľovské mestečko taktiež využívalo služby kata, ktorého dom sa nachádza v centre mesta, postavený bol v 16. storočí. Rovnako ako v Trenčíne, aj tu mal kat v dome väznicu aj mučiareň, tá sa nazývala útrpná komora.

Bardejov bol známy svojou prísnou spravodlivosťou, ktorá kruto trestala za akýkoľvek prehrešok. Napokon o tom svedčí aj príslovie: „Od bardejovskej spravodlivosti ochraňuj nás, Bože!“ V kronikách sa nájdu záznamy o upálení za zničenie úľa, ukrižovanie za krádež v richtárovom dome, sťatie za rozbitie rodiny.

Katov dom v Košiciach

Katov dom Košice

Ani Košice neboli o kata ochudobnené. Nájdete tu stálu expozíciu historickej väznice s mučiarňou hneď vedľa katovho bytu. Každý zlodej, záletník, opilec, tyran, by vedel o hrôzach tohto miesta rozprávať, pokiaľ by svoj pobyt v ňom prežil. O to, že sa tak nestalo, sa postaral kat Mikluš (dnes tu stojí vo voskovej podobe), ktorý bol pri svojej práci mimoriadne krutý.

Na týchto miestach vás bude vyslovene mraziť, možno občas pocítite akoby vám niekto dýchal na krk. Aj keď tu boli mučení, väznení a popravovaní ľudia v 16. a 17. storočí, zaručene stále budete cítiť pachuť bolesti a strachu a možno začujete aj nejaký vzdych.

mučenieOkrem toho nájdete domy katov aj v Bratislave, Trnave či Banskej Bystrici. V Bystrici je dokonca tzv. Katovná ulica, na ktorej nielenže stojí katov dom, ale cez ňu prechádzali odsúdení – tu sa súdilo, väznilo, trestalo aj popravovalo. Dom síce nie je verejne prístupný (nenachádza sa v ňom expozícia), ale niekedy sa organizujú podujatia, počas ktorých sa prejdete Katovnou ulicou a dozviete sa príbehy z dávnej minulosti, pri ktorých vám bude tuhnúť krv.

Dnes týmto článkom uzatvárame sériu o tajomných miestach na Slovensku. Keďže sa blíži čas prázdnin a dovoleniek, ak ešte nemáte program, môžete navštíviť niektoré z nami spomenutých miest. A pokiaľ narazíte na inú záhadnú lokalitu, o ktorej by mali počuť aj ostatní, pošlite nám tip a my sa jej pozrieme na zúbok. Prajeme teda príjemné objavovanie ;)

Foto: vypadni.sk; Internet

11678 ľudí si prečítalo tento článok 2 ľudí práve dnes  • Translate »