Tajomné miesta na Slovensku 1. časť – Tríbeč, miesto, kde sa nestráca iba čas

Radi vyhľadávate zvláštne a strašidelné miesta? Obľubujete dobrodružstvo a máte radi výzvy? Zbystrite pozornosť, prinášame vám v niekoľkých dieloch tipy na výlety po Slovensku, kde budete môcť okúsiť záhadnú atmosféru týchto miest.

Pohorie Tríbeč (medzi Nitrou, Zlatými Moravcami a Partizánskym) je atraktívne miesto na turistiku aj oddych. Nájdete tu množstvo turistických ciest, niekoľko zrúcanín (Gýmeš, Hrušov, Studený či Čierny hrad a iné), môžete zdolať vrchol Veľkého Tríbeča (835 m.n.m). A pri takej inšpirujúcej prechádzke, vám pravdepodobne nebude vadiť, keď tu stratíte nejaký čas. Ak ale stratíte svojho príbuzného či priateľa, to už také príjemné nebude. V lesoch pohoria Tríbeč sa totiž za posledných takmer 100 rokov stalo niekoľko dodnes neobjasnených zmiznutí. Poviete si, náhoda. Ale čo ak nie?

Tríbeč 1

foto: www.nitra.sk

 

Tríbečský trojuholník

Môže sa stať, že v tejto oblasti narazíte na ľudí bažiacich po dobrodružstve, ktorí miestu nepovedia inak ako Tríbečský trojuholník. Miestni obyvatelia nie sú nadšení ani z názvu ani zo zvedavcov, čo sa príliš vypytujú. Nestoja o takúto popularitu a tvrdia, že sa v lesoch Tríbeča nič záhadné nedeje. Občas sa predsa niekto niekde stratí, nie?

Pravdou však je, že v tejto lokalite sa ich stratilo (a stále stráca) dosť, o čom svedčia zápisy v kronikách, správy v miestnych novinách či policajné záznamy. Rovnako pravdivé je aj to, že väčšina obyvateľov, akoby  po zmiznutí človeka vymazala zo svojich spomienok a nebyť tých zápisov, málokto by si na nich spomenul.

 

Zdokumentované zmiznutia

Pravdepodobne najstarší známy prípad Tríbečského trojuholníka je z novembra 1929, kedy v tejto oblasti zmizol miestny lesník Adam S. Odkedy sa vybral do lesa na pravidelnú obhliadku, ho nikto viac nevidel. Mohol človek, ktorý poznal tamojšie lesy ako vlastnú dlaň len tak bez stopy zmiznúť?

Asi rok po tomto incidente, sa v tej istej lokalite rovnakým spôsobom stratilo mladé dievča Mária Š. Cez Tríbeč si krátila cestou, keď sa vybrala za príbuznými do neďalekej dediny. K príbuzným však nikdy neprišla a domov sa tiež viac nevrátila.

V roku 1934 tu zmizol ďalší človek – Andrej M., ktorý pracoval v miestnom kameňolome. Z práce sa domov nevrátil a nenašla sa po ňom ani pamiatka.

V zime 1939 sa Walter F., pracovník baťoveho závodu, vydal na prechádzku k Čiernemu hradu. To bola posledná informácia o ňom. Stratil sa bez stopy. Zaujímavosťou tohto prípadu je fakt, že Walter nezmizol navždy. Po viac ako troch mesiacoch sa objavil v lesoch pri Zlatých Moravciach. Bol v bezvedomí a po celom tele mal popáleniny. Žiaľ, nikdy sa zo svojho zážitku nespamätal, s ľuďmi nekomunikoval a umrel v ústave pre duševne chorých v Žiline.

Počas druhej svetovej vojny sa v týchto lesoch ukrýval muž z Moravy. Žil v lesnej chate z toho čo našiel a dopestoval. Do niektorej z dedín chodil málokedy, dával si pozor na kontakt s ľuďmi. Podľa dochovaných spomienok, mu raz niekto ukradol drevo, čo mal prichystané na zimu. Vtedy vraj napísal vápnom na chalupu: „Keď ste mi všetko zjedli, zjedzte aj mňa!“ Nikto ho viac nevidel.

V roku 1966 sa pod Tríbečom našlo auto s bratislavskou poznávacou značkou patriace manželom, ktorí boli už dlhšiu dobu nezvestní. Ich telá sa vo vozidle ani nikde v okolí nenachádzali a dodnes sa ich nepodarilo nájsť.

Ak si myslíte, že  sú zmiznutia v tejto oblasti len minulosťou, mýlite sa. Pred tromi rokmi, v roku 2012 sa tu totiž stratil muž, ktorý sa vybral na huby. Pátranie po ňom bolo rovnako neúspešné ako pri ostatných.

Toto zďaleka nie sú všetky prípady nezvestných ľudí v tejto oblasti. O väčšine z nich sú veľmi slabé záznamy a ľudia si na nich už dávno nespomínajú.

tríbeč

foto: www.nitra.sk

 

Čo sa stalo so všetkými tými stratenými? Možno boli neopatrní, to sa často stáva, spadli, zranili sa, zablúdili atď. Ale prečo sa po žiadnom z nich nenašla jediná stopa? Mohli sa len tak vypariť alebo ich pohltil les? Nachádza sa tu brána do iných svetov? Kto vie..

Ak máte odvahu, prejdite sa týmto pohorím, pokochajte jeho prírodou (je skutočne očarujúca), ale nezabúdajte, že nie každá cesta vedie do Ríma. Mohlo by sa totiž stať, že spoznáte pravdu Tríbečského trojuholníka, akurát už o nej nebude môcť nikomu povedať.

32500 ľudí si prečítalo tento článok 2 ľudí práve dnes  • Translate »