Súkromný raketoplán Antares explodoval hneď po štarte

Explózia komerčného raketoplánu Antares len pár sekúnd po štarte zo štartovacieho strediska Virginie Eastern Shore vyvolala mnohé otázniky. Vyšetrovacie úrady začali prípad okamžite preverovať a vyšetrovať staviteľa raketoplánu Orbital Sciences Corporation.

anteres-explosion-nasa

Raketoplán Antares explodoval  niekoľko sekúnd po štarte a ocitol sa v obrovskej ohnivej guli. Štart raketoplánu bol naplánovaný na utorok 28.10.2011 o 18:22 západného času (EDT) z NASA Wallops Flight Facility v Wallops Island, Virginia, Spojené štáty americké. Antares viezol bezpilotnú kozmickú ľod Cygnus spoločnosti Orbital Sciences Corporation a približne 2,5 ton zásob a potravín pre astronautov na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS. 

Orbital Sciences Corporation so sídlom v Dulles, Virginia vyšetruje letecký vyšetrovací úrad NASA v spolupráci federálnym vyšetrovacím úradom. Našťastie nebol nikto pri výbuchu zranený. Podľa NASA a OSC je príliš skoro na to povedať, čo spôsobilo zlyhanie a následne výbuch.

Zástupcovia pre orbitálne vedy však tušia čo by mohlo byť príčinou. Ide o raketový motor AJ26, ktorý niekoľko krát zlyhal počas neúspešného testovania v máji minulého roka. Ďalšou možnou príčinou môže byť aj raketové palivo, ktoré dodáva Ruská spoločnosť pre potreby OSC.

orbital-sciences-cygnus-antares-130916a-02

“Pokiaľ ide o raketoplán Antares, nebudeme lietať, kým neprídeme na to, čo spôsobilo výbuch. Prioritne musíme podniknúť všetko potrebné pre to, aby sa situácia už nikdy neopakovala. Urobíme to profesionálne a dôkladne, ale môžem vás uistiť, že prídeme na to čo sa stalo, ale neviem ako dlho to bude trvať,” vyjadril sa výkonný viceprezident Frank Culbertson počas tlačovej konferencie.

Dvaja členovia kongresu takisto vyjadrili svoje pocity po neúspešnom štarte. “Sklamali sme tisíce ľudí, s ktorými sme spolupracovali na tomto projekte, ale sme veľmi radi že sa nikomu nič nestalo,” vyjadrili sa Lamar Smith a Steven Palazzo.

Antares viezol asi 2268 kg jedla, vedeckých prístrojov a ostatných zásob v cene zhruba $1.9 miliardy dolárov.

V čase výbuchu nad miestom prelietali dvaja súkromný piloti a jeden z nich všetko zachytil na video z výšky 1km nad zemou.

Aktualizované

Štartovacia rampa nasledujúci deň po havárii raketoplánu Antares.

launch-pad-looking-south-after-failure

 

 

 

 

 

 

 

25481 ľudí si prečítalo tento článok 14 ľudí práve dnes  • Redakcia
      Redakcia
    Internetový blog-magazín záhady.org vznikol 18. Januára 2014 pre všetkých, ktorý majú radi záhady novodobého sveta a aj celého vesmíru. Dočítate sa tu mimo iné aj o najnovších technológiách, ktoré hýbu svetom, paranormálnych javoch, venujeme sa fenoménu U.F.O a ešte omnoho viac. Podporte redakciu a odošlite aj vy tipy na témy, ktoré vás zaujímajú.
    Translate »