Sonda Voyager 1 ako prvá v histórii ľudstva opustila slnečnú sústavu!

Voyager 1, ktorý vypustili do kozmu 5. septembra 1977, je momentálne od Zeme najvzdialenejším objektom, aký kedy človek vytvoril.

3-8eb0c52b756bc268762249e7828bc30dd5ad6fe3Vesmírna sonda Voyager 1 sa stala prvým umelým objektom pochádzajúcim zo Zeme, ktorý prekročil hranice slnečnej sústavy. Informoval o tom Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

Vesmírna sonda vstúpila do medzihviezdneho priestoru minulý rok 25. augusta. Dospeli k tomu po dôkladnej analýze údajov zaslaných na Zem, ktoré boli následne uverejnené v žurnále Science. “Je to historický krok pre ľudstvo,” publikoval Ed Stone z Kalifornskej technickej univerzity, ktorý sa podieľal na príprave projektu.

Vedci dlhé roky čakali na signál potvrdzujúci, že sonda opustila slnečnú sústavu po tom, ako preskúmalo hraničnú oblasť známu ako heliosféra. Vedci predpokladali, že sonda dosiahla okraj sústavy, avšak odborníci z NASA museli presnú polohu sondy potvrdiť na základe najnovších dát, ktoré sonda odoslala minulí rok.

Voyager 1, ktorý vypustili do kozmu 5. septembra 1977, je momentálne od Zeme najvzdialenejším objektom, aký človek zostrojil. Počas svojej výskumnej misie v roku 1979 navštívil a zdokumentoval planétu Jupiter a o rok neskôr aj planétu Saturn, pričom poslal na Zem prvé detailné fotografie ich pridružených mesiacov.

 

 

11587 ľudí si prečítalo tento článok 7 ľudí práve dnes  • Redakcia
      Redakcia
    Internetový blog-magazín záhady.org vznikol 18. Januára 2014 pre všetkých, ktorý majú radi záhady novodobého sveta a aj celého vesmíru. Dočítate sa tu mimo iné aj o najnovších technológiách, ktoré hýbu svetom, paranormálnych javoch, venujeme sa fenoménu U.F.O a ešte omnoho viac. Podporte redakciu a odošlite aj vy tipy na témy, ktoré vás zaujímajú.
    Translate »