Sonda Philae objavila na kométe stopy uhlíka

Kometárna sonda Európskej vesmírnej agentúry (ESA), ktorá minulý týždeň v stredu pristála na kométe 67P/Čurjumov-Gerasimenko, odobrala vzorky z povrchu kométy a pomocou laboratória vyhodnotila jej chemické zloženie. Obrovským prekvapením je fakt, že vzorky obsahujú značné množstvo molekúl uhlíka, ktoré sú základným kameňom života na našej planéte. Oznámili to v Berlíne vedci zaoberajúci sa vesmírnou misiou Rosetta.

Podľa nemeckých expertov zatiaľ nie je jasné, či látky nájdené na kométe obsahujú zložité stavebné kamene, ktoré sa podieľajú na tvorbe proteínov. Jednou z úloh sondy je zistiť oprávnenosť hypotézy, že život na zemský povrch dorazil práve z komét.

Veľká škoda, že Philae pri pristávacom manévri bola niekoľkokrát odrazená do výšky 300 až 900 metrov nad povrch kométy a počas týchto „odrazov“ sa odklonila z trajektórie a tesne minula miesto pristátia. V súčasnej dobe sonda nieje schopná účinne dobíjať svoje batérie, ktoré sú dôležité pre fungovanie celého vybavenia laboratória, pretože pristála v rokline, kde je nedostatok slnečného žiarenia potrebného pre produkciu elektrickej energie pomocou solárnych panelov.

modul-philae-kometa-nestandard2

Autentické zábery na povrch kométy

 

Sonda je vybavená zariadením určeným na analýzu plynov, ktoré je schopné „nasať atmosféru“ a analyzovať prítomnosť organických molekúl. K ich nájdeniu má napomôcť aj vŕtacia súprava, pomocou ktorej odoberú vzorky z hlbšieho jadra kométy.

 

10125 ľudí si prečítalo tento článok 5 ľudí práve dnes  • Redakcia
      Redakcia
    Internetový blog-magazín záhady.org vznikol 18. Januára 2014 pre všetkých, ktorý majú radi záhady novodobého sveta a aj celého vesmíru. Dočítate sa tu mimo iné aj o najnovších technológiách, ktoré hýbu svetom, paranormálnych javoch, venujeme sa fenoménu U.F.O a ešte omnoho viac. Podporte redakciu a odošlite aj vy tipy na témy, ktoré vás zaujímajú.
    Translate »