Sonda OCO-2 bude skúmať výskyt oxidu uhličitého v našej atmosfére

Na základe zvyšovania produkcie oxidu uhličitého v našej atmosfére, ktorý klimatológovia zaznamenali v uplynulom storočí, sme výrazne narušili prirodzený cyklus prirodzeného zneškodňovania tohto plynu a napomáhame tak ku globálnemu otepľovaniu a ničeniu našej planéty. Spaľovaním fosílnych palív a neprimeranému odlesňovaniu napomáhame ku zvyšovaniu koncentrácie CO2 v atmosfére, čo môže mať katastrofálny dopad pre život na Zemi.

Misia na monitorovanie znečistenia ovzdušia odštartuje už v júli tohto roka vyslaním sondy Carbon Observatory – 2 ( OCO – 2 ) na obežnú dráhu našej planéty. ” OCO – 2 je kľúčom k získaniu odpovede,” povedal Paul Wennberg , profesor atmosférickej chémie na Kalifornskom inštitúte Technológií v Pasadene. Misia bola vyvinutá a je riadená NASA Jet Propulsion Laboratory.

OCO – 2 bude vykonávať až 24 meraní za sekundu po celej slnkom ožiarenej zemskej pologuli v celkovom počte viac ako milión výsledkov v priebehu jedného dňa. Vedci zostavia na základe nazbieraných dát presnú mapu znečistenia ovzdušia a atmosférické modely aj v tých najmenej obývaných oblastiach Zeme, pričom budú môcť presne zohľadniť smer prúdenia vetra a teplotu, čo prispeje k presnejším informáciám.

OCO-2 - NASAJPL-Caltech

Zdroj: NASAJPL-Caltech / NASA.GOV


Sonda OCO – 2 nieje prvou sondou odoslanou na obežnú dráhu našej planéty s tým istým účelom. Japonská sonda GoSAT, ktorá bola vyslaná už dávnejšie nespĺňa technické nároky pre zaistenie požadovaných informácií, informoval o tom Ralphom Basilio – projektový manažér v JPL – OCO – 2.

9490 ľudí si prečítalo tento článok 11 ľudí práve dnes  • Redakcia
      Redakcia
    Internetový blog-magazín záhady.org vznikol 18. Januára 2014 pre všetkých, ktorý majú radi záhady novodobého sveta a aj celého vesmíru. Dočítate sa tu mimo iné aj o najnovších technológiách, ktoré hýbu svetom, paranormálnych javoch, venujeme sa fenoménu U.F.O a ešte omnoho viac. Podporte redakciu a odošlite aj vy tipy na témy, ktoré vás zaujímajú.
    Translate »