Sexuálne túžby žien sa môžu zhmotniť v démonickú bytosť mory!

Stalo sa vám niekedy, že ste sa zobudili unavený, nevyspatý, rozbitý alebo ste mali pocit rovnaký ako keby ste boli chorý  ? Pozor! Aj vy ste sa mohli stáť novou obeťou mory! Podľa slovanských povier sa démonickou morou môžete stať dokonca aj vy…

3-19c7cad79d312fae272485f838aa92edd9804112

Strašidelná chalúpka a démonická Kikimora.

Zdalo sa vám niekedy, že vás niečo v noci vyrušuje od spánku alebo dokonca šteklí, mohla to byť záhadná a nebezpečná démonická bytosť zvaná Kikimora. Predkovia o tejto bytosti hovorievali, že takýmto zvláštnym spôsobom dokázala dokonca aj usmrtiť dospelých ľudí a najmä mužov pre ktorých je obzvlášť nebezpečná.

Ženskí domáci duchovia mali vo veľkej miere zlý charakter. Kikimora ženy obťažovala najčastejšie tak, že im v noci zamotala priadzu, čo predstavovalo nešťastie. Ženské osadenstvo domu však oveľa viac zasiahlo to, ak im po nociach strašievala deti, alebo, ešte horšie, rovno ich uniesla.

Kikimora je u Slovanov známa aj ako marucha, mara či mora. Títo hrôzostrašní démoni zo záhrobia prinášali smrť. Podľa našich predkov to boli duchovia ešte nenarodených detí či nesprávne pokrstených novorodencov, ale aj duchovia ľudí, ktorí po smrti nenašli pokoj. Podľa povier sa morou môžete stať dokonca aj vy. Zo spiaceho človeka vraj môže odísť duša, ktorá sa v podobe tieňa či hmly usadí na hrudi spiaceho, aby ho mohla gniaviť, dusiť, cicať mu krv a ženám i mlieko. Takže ak sa ráno niekto zobudí zmorený, nevyspatý či s pocitom chorľavosti, vedzte, že za tým mohla byť aj mora.

Tento poločlovek-polodémon sa však mohol zjavovať aj v podobe zvierat či predmetov. A poniektorí mory spájajú dokonca s upírmi, bosorkami či vlkolakmi. No mohla to byť aj sexuálna túžba dievčaťa. Ako sa píše v knihe Čerti, bosorky, upíri a strašidlá (2015), na Zamagurí a na Kysuciach sa verilo, že “v niektorých prípadoch môže zažiadané dievča či žena ako mora takto navštevovať objekt svojich citov a moriť ho, čiže vyciciavať z neho životodarnú energiu. Jej pôsobenie sa prejavovalo bledosťou, nechutenstvom a úbytkom telesnej hmotnosti, smútkom a neznesiteľným tlakom v oblasti hrudníka.” Aj proti morám sa však dalo brániť. Ak vás teda bude takto obťažovať nejaká tá žena, ochrániť sa môžete tým, že na prahu domu skrížite sekery alebo do kľúčovej dierky vopcháte ihlu.

Na ilustračnej foto slovanská bytosť známa ako Kikimora.

Na ilustračnej foto slovanská bytosť známa ako Kikimora.

Špecifickou bytosťou bola škaredá Kikimora, ktorá si obrovské prsia prehadzovala cez ramená. Podľa Slovanov bola ženou domáceho démona Domovoja – chlpatého ducha s rohami a chvostom. Kým Kikimora u nich obľúbená rozhodne nebola, Domovoja považovali za ochrancu príbytku a krbu. Naši predkovia si ho vážili a zvykli mu obradne nechávať jedlo a pitie alebo mu pripravovali aspoň teplý kúpeľ.

Kult domácich ochranných bôžikov vznikal už pri stavbe domu. V minulosti sa k základnému kameňu zvyklo dávať zabité jahňa či čierny kohút, no výnimočná nebola ani ľudská obeť. Ak sa Domovojovi nedostávalo patričnej úcty, mohol sa rozhnevať a spôsobiť škody. Popudiť ho mohlo i to, ak sa vydatá žena objavila pred cudzím mužom s nepokrytou hlavou. Každý Domovoj mal svoju obľúbenú farbu a ak sa vám ju podarilo rozpoznať, bola to šťastná farba domu. A ak sa rodina rozhodla presťahovať, automaticky s ňou šiel aj ich rodinný ochranca. Neraz sa preto stalo, že sa v novom príbytku stretli dvaja takíto duchovia, ktorí sa začali medzi sebou hašteriť a obyvatelia príbytku tak nemohli spávať. Šarvátku mohla gazdiná ukončiť tým, že udierala metlou do stien a prosila svojho Domovoja o pomoc, aby vyhnal z domu toho druhého. Ak vám teda budú noví susedia búchať metlou do steny, tak im možno nevadí hlasná hudba, ale možno sa snažia iba zbaviť domáceho Domovoja.

Domovoj

Domovoj

A domácich duchov mali naši predkovia neúrekom. Obľúbenému Domovojovi pomáhala aj Korgoruša v podobe mačky, ktorá prinášala hospodárovi peniaze a zásoby z iných obydlí. V pivnici sídlil Pivničiar, v chlieve Chlevnik. Na dvore zas žil Dvorovyj, ten však zvieratám nepomáhal, ale trápil ich. Stádo však zasa zvykol chrániť Šotek, resp. Šetek. Aj keď v noci dokázal vyvádzať rôzne šibalstvá, vedel aj rozmnožovať majetok. Ak si ho však niekto pohneval, mohol sa stať veľmi pomstychtivým. Pod prahom a pod pecou zas žil had hospodárik a bol zárukou rodinného blahobytu. Pri peci však mohol žiť aj Bannik, no svoje miesto si našiel aj pod lavicou či na mieste, kde sa ľudia kúpali. Pod rodinným krbom sa zas nachádzal Ovinnik. Jednoducho, domácich duchov – dobrých aj zlých – bolo veľa a možno aj vo vašej domácnosti sa nejeden skrýva.

zdroj: TASR

9980 ľudí si prečítalo tento článok 2 ľudí práve dnes  • Redakcia
      Redakcia
    Internetový blog-magazín záhady.org vznikol 18. Januára 2014 pre všetkých, ktorý majú radi záhady novodobého sveta a aj celého vesmíru. Dočítate sa tu mimo iné aj o najnovších technológiách, ktoré hýbu svetom, paranormálnych javoch, venujeme sa fenoménu U.F.O a ešte omnoho viac. Podporte redakciu a odošlite aj vy tipy na témy, ktoré vás zaujímajú.
    Translate »