Seriál: Najnebezpečnejšie aktívne sopky na svete

Kráter sopky Ambrym.

V dávnych vekoch boli sopečné erupcie výsledkom trestu bohov no v dnešnej dobe vieme, že sopečné erupcie vznikajú v dôsledku predierania horúcej magmy zo zemského jadra cez zemský plášť na povrch Zeme. V trojdielnom seriáli ponúkame zoznam najnebezpečnejších sopiek na svete.

 

Yellowstonská kaldera, Spojené štáty americké

TOM1905c2_Sopka_4

Digitálna simulácia Yellowstonskej kaldery

Nádherná prírodná rezervácia, ktorú navštevuje niekoľko miliónov turistov ročne, kvôli krásnej prírodnej scenérii s vybuchujucími  gejzírmi sírovej vody, však skrýva aj iné hrôzostrašné tajomstvá. V hlbinách sa skrýva supervulkán, ktorý dokáže zničiť život tak ako ho poznáme za niekoľko minút. Vulkán sa rozprestiera na rozlohe 8 983 km². Najznámejší je masívny výbuch spred 2,1 miliónov rokov sprevádzaný 2 450 km kubických sopečného materiálu. Tento výbuch utvoril tzv. Huckleberry Ridge Tuff a s ním aj Island Park Caldera. Neskôr (1,2 miliónov rokov dozadu) utvoril menší výbuch tufovú vrstvu Mesa Falls Tuff a Henry’s Fork Caldera. Tieto tri základné erupcie vyprodukovali obrovské množstvo sopečného materiálu, ktoré nielen zmenilo povrch, ale aj svetové podnebie a viedlo k vyhynutiu mnohých druhov organizmov Severnej Ameriky. V priebehu posledného roka tento supervulkán vykazuje nezvyčajnú aktivitu a v hĺbke 6 km dochádza k masívnym zemetraseniam, až do 3.2 stupňa Richterovej stupnice čo neveští nič dobré. Monitoring môžte sledovať aj vy v reálnom čase na stránke USGS.

Gejzír Castle v Yellowstone

Gejzír Castle v Yellowstone

Prierez naprieč Zemou

Prierez naprieč Zemou

maxresdefault

Jazierko

Hora Vezuv, Talianskovesuvius

Sopka Mount Vesuvius v Campánii , Taliansko je jedna z najnebezpečnejších sopiek na svete kvôli jej krvavej histórii. Sopka vybuchla naposledy v roku 1944 a jej cyklus erupcií trvá približne 20 rokov. Okolie sopky je najviac obývané pretože v jej okolí žije až 3 milióny ľudí. Najtragickejšia erupcia sa stala v roku 79 n.l.p vtedy vyhladila mestá Herculaneum a Pompeje.

Vezuv2-v1296375

Popocatépetl, Mexiko

Zdroj: wikipedia.org

Zdroj: wikipedia.org

Popocatépetl je vulkán pokrytý ľadom a leží asi 35 km od hlavného mesta Mexika – Mexico City. Asi 9 miliónov ľudí žije v dosahu erupcie. Sopka sa rozhorela viac ako 20 krát od roku 1519. Naposledy vybuchla v roku 2000. Vďaka preventívnej evakuácii okolia sa zachránilo vyše 41,000 ľudí z okolitých miest.

 

Sakurajima, Japonsko

sakurajima

Zdroj: wikipedia.org

 

 

Táto kompozitná sopka v Japonsku bola kedysi ako oddelený ostrov od pevniny, ale lávové prúdy po erupcii v roku 1914 spôsobila, že ostrov sa pripojil k pevnine nánosmi lávového materiálu v okolí ostrova. Mnoho ľudí ju prezýva aj ako “Vezuv východu”, vzhľadom k jeho vysokej úrovni sopečnej činnosti.

Každý rok spôsobí tisíce malých explózií, ktoré zaplavia celé okolie popolom. Ak by došlo k erupcii veľkého rozsahu následky by nieslo 700,000 obyvateľov mesta Kagoshima, ktorí žijú len pár kilometrov od sopky. Mesto vybudovalo špeciálne prístrešky, kde sa ľudia môžu ukryť pred padajúcimi troskami.

 

Otvoriť druhý diel seriálu

 

12651 ľudí si prečítalo tento článok 4 ľudí práve dnes  • Redakcia
      Redakcia
    Internetový blog-magazín záhady.org vznikol 18. Januára 2014 pre všetkých, ktorý majú radi záhady novodobého sveta a aj celého vesmíru. Dočítate sa tu mimo iné aj o najnovších technológiách, ktoré hýbu svetom, paranormálnych javoch, venujeme sa fenoménu U.F.O a ešte omnoho viac. Podporte redakciu a odošlite aj vy tipy na témy, ktoré vás zaujímajú.
    Translate »