Seriál: (2) Najnebezpečnejšie aktívne sopky na svete

Otvoriť prvý diel seriálu

 


 Galeras, Columbia


 

ew091106d
Nachádza sa v južnej Kolumbii blízko hraníc s Ekvádorom , Galeras je aktívny vulkán už najmenej 1 milión rokov. Jeho prvé erupcie sa datujú už od roku 1580, avšak najviac alarmujúca skutočnosť je tá, že na východnom svahu je vybudované mesto Pasto, v ktorom žije 450,000 obyvateľov. Vulkán nevykazoval žiadnu aktivitu od roku 1978 až do roku 1988. Na konferencii o ochrane pred sopečnou činnosťou sa riešil problém ohrozenia obyvateľstva pred vplyvom erupcií v čom Galeras náhle vybuchol a zabil šesť vedcov a troch turistov. Od roku 2000 vulkán vybuchne každý rok aspoň jeden krát.


Mt. Merapi, Indonézia


 

Merapi

Vulkán Merapi (foto: wikipedia.org)

Merapi (indon. Gunung MerapiHora ohňa) je aktívny stratovulkán, nachádzajúci sa v centrálnej časti ostrova Jáva, patriaceho Indonézii. Je to jedna z najaktívnejších sopiek jednak samotného ostrova, ako aj celej krajiny, od roku 1548 bolo zaznamenaných približne 60 erupcií. Napriek tomu, že sopka upozorňuje na svoju aktivitu dymom z krátera prakticky celý rok, niektoré erupcie si vyžiadali aj obete na životoch. V jej blízkosti sa totiž nachádza viacero miest, obývané sú dokonca aj jej úpätia. Posledná z katastrof sa odohrala v roku 1994, keď kolaps lávového dómu uvoľnil pyroklastické prúdy, ktoré prešli vzdialenosť niekoľko kilometrov a vyžiadali si 43 ľudských životov. V minulosti, v roku 1006 bola veľká erupcia príčinou úpadku kráľovstva Mataram a následnej expanzie islamu do oblasti. Ďalšia katastrofická erupcia sa odohrala v roku 1930, keď sa počet obetí rátal na 1 300.  (zdroj)


Mt. Nyiragongo, Kongo


 

Nyiragongo

Nyiragongo je jeden z najaktívnejších vulkánov na africkom kontinente. Nachádza sa na území Konga (býv. Zairu), pri hraniciach s Rwandou v pohorí Virunga. Jeho činnosť je spätá s Východoafrickou priekopovou prepadlinou. V blízkosti sa nachádza ďalšia aktívna sopka Nyamuragira, spolu majú na svedomí asi 40 % vulkanických erupcií v Afrike.

Nyiragongo je aktívna sopka s početnými a dlhotrvajúcimi erupciami. Nie sú známe údaje pred rokom 1882, ale odvtedy eruptovala 34 krát, jednotlivé erupcie boli časo roztiahnuté na niekoľko rokov. Príčina vulkanizmu tkvie vo výstupe magmy cez oslabenú kôru vo východoafrickom riftovom systéme, zvýšená aktivita Nyiragonga a Nyamuragiry je pravdepodobne podporená zvýšeným tepelným tokom pod nimi – horúcou škvrnou.

Láva, produkovaná sopkou je vysoko pohyblivá (boli namerané rýchlosti až 97 km/h), mafická, zložením odpovedajúca nefelinitu, s veľmi nízkym obsahom SiO2. Priemer krátera je asi 2 km a hĺbka 250 m. V kráteri sa často nachádza jazero roztavenej lávy.

V roku 1977 sa jazero vylialo po porušení stien krátera. Katastofa zapríčinila smrť desiatok ľudí. V roku 2002 sa opäť na boku krátera otvorila trhlina a lávové prúdy ohrozovali 19 km vzdialené mesto Goma, pričom muselo byť evakuovaných 400 000 ľudí. Láva zničila letisko v Gome a asi 15 % mesta. (zdroj)


Picture from: wikipedia.org
Information from: wikipedia.org

 

 

 

11002 ľudí si prečítalo tento článok 5 ľudí práve dnes  • Redakcia
      Redakcia
    Internetový blog-magazín záhady.org vznikol 18. Januára 2014 pre všetkých, ktorý majú radi záhady novodobého sveta a aj celého vesmíru. Dočítate sa tu mimo iné aj o najnovších technológiách, ktoré hýbu svetom, paranormálnych javoch, venujeme sa fenoménu U.F.O a ešte omnoho viac. Podporte redakciu a odošlite aj vy tipy na témy, ktoré vás zaujímajú.
    Translate »