Prvý počítač na svete. Museli ho chladiť leteckou turbínou !

718563_eniac-obrazek-1_image_620x349

Prvý počítač na svete. ENIAC

V priebehu druhej svetovej vojny roku 1943 spustili vývoj prvého počítača na svete typu ENIAC (Electronic Numerical Integrator And Computer). Jeho výrobu a vývoj uskutočnili na americkej univerzite Moore School of Electrical Engineering vo Filadelfii pod vedením Hermana Goldstina a trvalo mu to 2 roky.  Aj ked výskum “Eniaca” bol prísne utajovaný, o jeho existencii sa dozvedel americký denník New York Times a ihneď zverejnil článok o tom, že bol skonštruovaný zázračný výpočtový stroj, ktorý nemá na svete obdobu. ENIAC sa tej doby predstavil ako prvý číslicový programovateľný počítač v histórii ľudstva.

Vývoj celého zariadenia stál v prepočte na súčasnú hodnotu meny asi 6 miliónov dolárov a dnes ho pripisujeme k prvej generácii superpočítačov na svete. ENIAC vznikol na objednávku americkej armády a mal slúžiť pre výskum balistiky a tvorbu balistických manuálov vo vojenskom laboratóriu v Marylende. Po skončení vojny pomáhal pri výrobe prvej atómovej bomby a pri výpočtoch bomby na báze vodíka.

Všetky súčasti tohto pozoruhodného zariadenia mali hmotnosť neuveriteľných 30 ton a zaberali až 135 metrov štvorcových podlahovej plochy, čo je v porovnaní s dnešnými počítačmi neuveriteľné číslo. Jeho spotreba elektrickej energie presahovala až 150 kW. Pri zapnutí ENIACa dokonca dochádzalo k výpadkom alebo výkyvom elektrickej energie v celom meste. Takýto kolos museli chladiť dva turbínové motory, ktoré sa využívali v leteckom priemysle.

10866 ľudí si prečítalo tento článok 12 ľudí práve dnes  • Redakcia
      Redakcia
    Internetový blog-magazín záhady.org vznikol 18. Januára 2014 pre všetkých, ktorý majú radi záhady novodobého sveta a aj celého vesmíru. Dočítate sa tu mimo iné aj o najnovších technológiách, ktoré hýbu svetom, paranormálnych javoch, venujeme sa fenoménu U.F.O a ešte omnoho viac. Podporte redakciu a odošlite aj vy tipy na témy, ktoré vás zaujímajú.
    Translate »