Priehrada Hoover Dam – Najväčšia stavba 20. storočia

Táto gigantická stavba, ktorá skrotila jednu z najväčších riek severnej Ameriky, rieku Colorado. Colorado je rieka v juhozápadnej časti USA a severozápadnej časti Mexika.

Výsek z aplikácie google maps spoločnosti Google.

Pramení v Skalnatých vrchoch. Tečie cez suché oblasti štátov Utah a Arizona, pričom odvádza zrážky zo západných svahov pohoria. V Coloradskej plošine vytvára pomocou vodnej erózie hlboké kaňony s celkovou dĺžkou 800 km, medzi ktorými je i jeden z najväčších na svete Veľký kaňon (Grand Canyon). Ústí do Kalifornského zálivu Tichého oceánu, pričom vytvára deltu s rozlohou 8 600 km². Časté využívanie na zavlažovanie a zadržiavanie vody má za následok vysychanie toku od mesta Yuma v Arizone. Na rieke a jej prítokoch je postavených viac ako 20 veľkých priehrad.

 

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1a/Overlook_over_the_Colorado.JPG

Tok rieky Colorado z pohľadu Grand Canyonu

 

Výstavba priehrady

http://usa.svetadily.cz/userfiles/image/clanky/usa-hoover-dam-2.jpgRast miest a rozvoj poľnohospodárstva v okolí rieky Colorado si vyžadovali stále väčšie nároky na spotrebu vody. Preto bola v roku 1922 vytvorená komisia so zámerom spravodlivého rozdeľovania vody a ostatných výdobytkov plánovanej priehrady. Federálnu vládu tam zastupoval Herbert Hoover, v tom čase minister obchodu, neskorší prezident USA.

Pre vybudovanie priehrady sa rozhodlo z dôvodu opakujúcich sa jarných záplav, ohrozujúcich rozsiahle obývané územia na dolnom toku a z dôvodu významnému energetickému potenciálu rieky. V roku 1928 schválil Kongres projekt spolu s rozpočtom a v roku 1931 sa začalo s výstavbou. Projekt obsahoval aj plán postaviť vedľa priehrady mesto Boulder City, do ktorého sa na jar 1932 nasťahovali stavební robotníci. Priehrada sa budovala v úzkom kaňone medzi Nevadou a Arizonou a na odvedenie vody z riečiska (z dôvodu založenia základov priehrady) boli vybudované dva páry tunelov s priemerom 17,1 m a s celkovou dĺžkou 4,9 km.

Všetok použitý piesok bol dovážaný konskými záprahmi zo 400 km vzdialeného pobrežia a od 6. júna 1933 sa začali samotné betonárske práce. Keďže podľa výpočtov by jednoliaty blok priehrady chladol neuveriteľných 125 rokov, pristúpilo sa k technológii betónových, vzájomne prepojených blokov, spájaných betónovou zmesou. Betón pri tuhnutí produkuje veľké množstvo tepla. Aby ochladili jednotlivé bloky, bolo do nich zabudované chladiace potrubie, ktorým prúdila voda z rieky. Použilo sa 3,5 milióna m³ betónu, ďalších 8 miliónov ton skál bolo potrebné odstrániť. Priehrada bola dokončená už v roku 1936 a prvá elektrická energia bola vyrobená 26. 10. 1936. Pri modernizácii v roku 1961 boli pridané ďalšie generátory, čím sa zvýšil ich počet na 17 a inštalovaný výkon na 2 074 MW.

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6b/Hoover_Dam_2004.jpg/800px-Hoover_Dam_2004.jpg

Vnútorná strana priehrady

     Čísla…

 • Stavba začala:  20. 4. 1931 a trvala  do 1. 5. 1936
 • Náklady: 49 mil. dolárov
 • Počet obetí, ktoré zahynuli pri výstavbe: 96 mužov
 • Výška: 221,4 m
 • Dĺžka: 379,2 m
 • Šírka: 200 m pri základoch, 15 m v hornej časti
 • Plocha hladiny: 639 km², objem vody je 35,2 km³

Generátor elektrárne Hooverovej priehrady.

 Zdroj: wikipedia.org, záhady.org

17025 ľudí si prečítalo tento článok 5 ľudí práve dnes • Redakcia
    Redakcia
  Internetový blog-magazín záhady.org vznikol 18. Januára 2014 pre všetkých, ktorý majú radi záhady novodobého sveta a aj celého vesmíru. Dočítate sa tu mimo iné aj o najnovších technológiách, ktoré hýbu svetom, paranormálnych javoch, venujeme sa fenoménu U.F.O a ešte omnoho viac. Podporte redakciu a odošlite aj vy tipy na témy, ktoré vás zaujímajú.
  Translate »