Planéta-X: Objavili vedci Nibiru ?

Planéta X je veľká hypotetická planéta obiehajúca okolo Slnka za obežnou dráhou Neptúna. Názov X neznamená poradové číslo 10, ale „neznáma“, pretože v čase hypotézy bolo známych len 8 planét slnečnej sústavy. Jej existencia sa predpokladala na základe nezrovnalostí v pohyboch plynových obrov, hlavne Urána a Neptúna.

Porovnanie Planéty-X so Zemou. Planéta X by mala byť 2,4-krát väčšia a 10-krát tažsia ako Zem.

Existujú teórie, podľa ktorých by za obežnou dráhou Pluta mali obiehať ďalšie telesá príliš veľké a hmotné na to, aby sa dali zaradiť ku Kuiperovmu pásu, rozptýlenému disku, či Oortovmu oblaku. Dôvodom pre takéto hypotézy sa stali napríklad odchýlky Neptúna od jeho vypočítanej dráhy, čo mal byť dôkaz gravitačného pôsobenia ďalšej, ešte neobjavenej planéty za obežnou dráhou Neptúna. Táto údajná planéta bola pomenovaná ako Planéta X a jej nájdeniu sa venovalo množstvo významných astronómov, napríklad Percival Lowell. Dlhé pátranie napokon vyústilo do objavu Pluta, no jeho hmotnosť bola príliš malá na to, aby mohla spôsobovať výrazné odchýlky v obežnej dráhe Neptúna. Po presnejšom určení Neptúnovej dráhy sa však ukázalo, že planéta pri svojom obehu žiadne odchýlky nevykazuje. Na základe týchto údajov sa vedci domnievajú že musí existovať nejaké ďalšie teleso v našej slnečnej sústave, ktoré by dokázalo takéto odchýlky spôsobiť.

Obežná dráha Planéty-X alias Nibiru

Podľa predbežných informácií Planéta X obehne naše Slnko raz za 3600 rokov.

Astronómovia tvrdia, že Planéta X existuje avšak je až tak ďaleko, že jej jasnosť (magnitúda) na oblohe je na hranici našich pozorovacích možností. Astronómovia stále objavujú nové telesá Kuiperovho pásu, zďaleka však ešte nepoznáme všetky, pretože k získavaniu potrebných dát predchádzajú dlhé a náročné výskumné procesy. Práve na základe pozorovania dráh týchto vzdialených telies vedci prišli na to, že ich zrejme ovplyvňuje doteraz neznáme a veľké teleso.

Astronómovia z CALTECHU pozorovali dráhy určitých vzdialených telies Kuiperovho pásu a prišli na to, že dráhy šiestich sledovaných objektov vykazujú anomálie a s najväčšou  pravdepodobnosťou existujeešte jedno väčšie neznáme teleso, ktoré na ne pôsobí svojou gravitačnou silou. Podobným spôsobom bola v minulosti objavená aj planéta Neptún.

14604 ľudí si prečítalo tento článok 8 ľudí práve dnes  • Redakcia
      Redakcia
    Internetový blog-magazín záhady.org vznikol 18. Januára 2014 pre všetkých, ktorý majú radi záhady novodobého sveta a aj celého vesmíru. Dočítate sa tu mimo iné aj o najnovších technológiách, ktoré hýbu svetom, paranormálnych javoch, venujeme sa fenoménu U.F.O a ešte omnoho viac. Podporte redakciu a odošlite aj vy tipy na témy, ktoré vás zaujímajú.
    Translate »