Planéta Merkúr sa zmršťuje!

Podľa najnovšej štúdie vedcov z agentúry pre Letectvo a Vesmír (NASA), zistili že planéta s najkratšou obežnou dráhou okolo Slnka sa zmršťuje. Údaje vesmírnej sondy Messenger, ktoré ukázali, že planéta Merkúr stratila približne 7 kilometrov svojho priemeru.

MESSENGER1-648x529

Ilustračné foto – Vesmírna sonda Messenger na obežnej dráhe Merkúru

Planéta Merkúr sa 4 miliardy rokov ochladzuje dôsledkom čoho sa jej objem zmenšuje. Kovy a horniny, ktoré tvoria plášť planéty sa zmršťujú – tepelná dilatácia. Teplota na povrchu planéty sa pohybuje do +440 °C počas dňa a −180 °C v noci.

Ukázali to nové snímky planéty, ktoré odoslala vesmírna sonda Messenger  a s ich pomocou Paul K. Byrne a Christian Klimczak z Carnegie Institution zostavili komplexnú mapu tektonických prvkov. Podarilo sa im dokončiť projekt, ktorý bol zahájený v 70. rokoch minulého storočia, kedy Merkúr zo 45% zosnímkovala sonda Mariner 10 a neskôr v roku 2011 dorazila na obežnú dráhu sonda Messenger, kde svoju prácu má dokončiť už tento mesiac.

Tektonika Merkúru je pomerne jednoduchá nakoľko ju tvorí len jedna súvislá doska. Vedci na planéte zmapovali celkom 5934 prvkov na základe, ktorých sa im podarilo určiť rýchlosť tektonických procesov a zaznamenať zmeny, ktoré vznikli porovnaním starých a nových snímkov povrchu planéty Merkúr.

11784 ľudí si prečítalo tento článok 8 ľudí práve dnes  • Redakcia
      Redakcia
    Internetový blog-magazín záhady.org vznikol 18. Januára 2014 pre všetkých, ktorý majú radi záhady novodobého sveta a aj celého vesmíru. Dočítate sa tu mimo iné aj o najnovších technológiách, ktoré hýbu svetom, paranormálnych javoch, venujeme sa fenoménu U.F.O a ešte omnoho viac. Podporte redakciu a odošlite aj vy tipy na témy, ktoré vás zaujímajú.
    Translate »