Planéta Gliese 163c – Domovom pre naše potomstvo

Každým rokom sa pozemské technológie neustále zdokonalujú a to hlavne v oblasti elektroniky. Bádatelia objavujú stále nové planéty za pomoci najmodernejších výdobytkov modernej doby. Ich posledným úlovkom je planéta Gliese 163c, ktorá je od Zeme vzdialená 49 svetelných rokov. Je na tejto planéte možný život ?

Červeny trpaslík – umelecké poňatie

Spektrograf HARPS

 

 

 

 

 

 

 

Gliese 163c alebo Gl 163c je potenciálne obývateľná exoplanéta ktorá bola objavená za pomoci teleskopu HARPS, obiehajúca okolo červeného trpaslíka (RedDwarf) Gliese 163. Materská hviezda je približne 49 svetelných rokov od Slnka v súhvezdí Dorado. Gliese 163c je jedna z troch planét objavených v tomto vesmírnom systéme.Má hmotnosť až 6,9 násobok našej Zeme a polomer takmer 1,8x až 2,4x väčší , je klasifikovaná ako Super-Zem (označenie dostali planéty ktoré dosahujú približne 1-10 násobok hmotnosti Zeme) teplota je tu údajne až o 40 % vyššia ako u nás preto môže byť príliš horúca pre život.

Objavený bol – Európskym HARPS teamom vedeným Xavierom Bonfilsom v UJF-Grenoble/CNRS-INSU, Institut de Plane’tologie et d’Astrophysique of Grenoble, Francúzko.

11008 ľudí si prečítalo tento článok 5 ľudí práve dnes  • Redakcia
      Redakcia
    Internetový blog-magazín záhady.org vznikol 18. Januára 2014 pre všetkých, ktorý majú radi záhady novodobého sveta a aj celého vesmíru. Dočítate sa tu mimo iné aj o najnovších technológiách, ktoré hýbu svetom, paranormálnych javoch, venujeme sa fenoménu U.F.O a ešte omnoho viac. Podporte redakciu a odošlite aj vy tipy na témy, ktoré vás zaujímajú.
    Translate »