Online Stream: Rosetta pristáva na kométe

Priamy prenos výsadku sprievodného modulu PHILAE kometárnej sondy ROSETTA.

LIVE

[iframely]http://new.livestream.com/esa/cometlanding[/iframely]

ZÁZNAM Z PRISTÁTIA

 

10:03

ÚSPECH! Všetci v centre riadenia sú nadšený a tlieskajú.

10:01

Všetci netrpezlivo vyčkávajú na výsledky procesu oddelenia od sondy Rosetta – úspech či neúspech ?

08:26
K oddeleniu Philae od Rosetty dôjsť v 9:35 nášho času. Signál k nám dorazí v 10:03.

08:25
RoMap zasiela prvé namerané dáta na Zem.

08:14
Korekčný manéver prebehol úspešne. Máme GO! pre oddelenie.

08:12
Počas dňa Vás budeme priebežne oboznamovať s jednotlivými prístrojmi na puzdre Philae. Prvým z nich je RoMap - súbor senzorov, ktoré merajú lokálne magnetické pole a vzájomnú interakciu jadra so solárnym vetrom. Počas približovania kométy k Slnku bude zaujímavé sledovať, ako sa na jadre prejaví silnejšie intenzita solárneho vetra.

08:10
Problém so systémom trysky studeného plynu je vyriešený. Závada bola na tlakovom snímači.

07:54
Tretie hlasovanie GO / NOGO3 sa oneskorilo kvôli nájdenému problému v systéme, ktorý nahor smerujúcu trysku vypustí plyny v okamihu pristátia. Sila tejto trysky je 20 N a zabezpečí, aby bol Philae pritlačený k povrchu než bude zaistený harpúnami skrutkami. Zatiaľ sa nevie, či je problém v samotnom systéme alebo v nejakom snímači. Všetky ostatné systémy oboch sond v poriadku a GO” bolo udelené.

07:48
Štvrté hlasovanie prebehne za chvíľu. Ak by sa stalo, že riadiace tímy nepovolia pokračovať v pristátí, ďalší pokus prebehne najskôr za 2 - 3 týždne.

07:33
Zaujímavé čísla # 7: Rádiový signál z Rosetty k nám dnes putuje rýchlosťou svetla celých 1 700 sekúnd. To je 28 minút a 20 sekúnd.

07:22
Šesťminútový zážih pred oddelením Philae, ktorý Rosetta práve vykonáva, umiestni sondu na správnu trajektóriu pre odpojenie Philae. Všetko musí prebehnúť s maximálnou presnosťou, aby k oddeleniu došlo nielen na správnom mieste, ale tiež v presne stanovenom čase, pri tej správnej rýchlosti a v správnej výške nad kométou. Ak by niektorý z týchto faktorov nebol v poriadku, Philae minie pristávaciu oblasť a s najväčšou pravdepodobnosťou stroskotá.
Viete, že aby Rosetta poslala Philae na kométu, musí sa sama naviesť na kolíznu dráhu? Philae totiž nemá svoj vlastný pohonný systém a tak sa spolieha len na gravitáciu kométy a dráhu, na ktorú ho umiestni Rosetta. Aby Rosetta nedopadla na jadro kométy, bude musieť 40 minút po oddelení vykonať úhybný manéver. Týmto manévrom sa taktiež zároveň navedie na obežnú dráhu, ktorá je výhodná pre komunikáciu s Philae.

07:19
Rosetta začala manéver, ktorý zmení jej obežnú dráhu tak, aby mohla doručiť Philae do pristávacej oblasti Agilkia.

07:14
Hoci sa stále nič nedeje a to najlepšie ešte len príde, priamy prenos z takmer prázdnej riadiacej miestnosti ESOC sleduje cez 30 000 ľudí.

07:11
Štvrté a posledné hlasovanie GO / NOGO4 prebehne za 30 minút.

06:56
Zaujímavé čísla # 6: Philae na Zemi síce váži 100 kg, ale na kométe 67P / CG to je len 1 gram!

06:46
Celej udalosti v ESOC prihliada tiež jeden z objaviteľov kométy 67P - Klim Čurjumov. On a jeho kolegyňa Svetlana Gerasimenko prvýkrát pozorovali kométu na astrofyzička inštitútu v Alma-Ate v Kazachstane. Klim Čurjumov a Svetlana Gersimenko pochádzajú z Ukrajiny a po tom, čo bola ich kométa v roku 2003 vybraná za cieľ Rosetty, celú misiu veľmi podrobne sledujú.

06:18
Zaujímavé čísla # 5: Rosetta pri štarte vážila 2 900 kg. Z toho 1 670 kg tvorilo palivo a 165 kg vedecké prístroje. Philae váži 100 kg a jeho vedecké prístroje 26,7 kg.

05:37
Philae začína zahrievať svoje batérie.

05:34
Rosetta začala vykonávať prvé príkazy súvisiace s prípravou na oddelenie Philae.

05:25
Zaujímavé čísla # 4: Na stavbe Rosetty sa podieľalo viac ako 50 kontraktorov zo 14 európskych krajín.

05:13
Riadi centrum ESOC (European Space Operation Centre) v nemeckom Darmstadte - stredobod kozmonautiky dnešného dňa. Odtiaľ prebieha riadenie celej operácie. Živý prenos z riadiaceho centra môžete sledovať tu. Ako môžete vidieť, v túto skorú rannú hodinu sa toho zatiaľ veľa nedeje.

05:05
Philae začína zapínať svoje vedecké prístroje. Prvý prišiel na rad RoMap.

04:36
Zaujímavé čísla # 3: Do dnešného dňa Rosetta urazila 6 550 000 000 km. To je takmer 44x vzdialenosť Zem – Slnko.

04:34
ESA odhaduje pravdepodobnosť úspešného pristátia niekde medzi 70 - 80%. Inak na tom ale je vedúci vedeckého tímu Rosetty Matt Taylor.

GuacamoleFire: Ako veľmi ste si istý, že Philae pristane bezpečne?”
Matt Taylor: Natoľko istý, že som si to nechal vytetovať na nohu.”

04:21
Kritickú úlohu počas pristátia samozrejme zohráva komunikácia medzi Zemou a Rosetti. sa uskutočňuje pomocou európskej siete ESTRACK a vypomáha aj americká DSN (Deep Space Network), aby bola zaistená rezerva pre akýkoľvek prípad. Kvôli zemskej rotácii sa jednotlivé sledovacie stanice počas dňa striedajú a navzájom sa prekrývajú. Hlavný podiel počas pristátia Philae nesie parabola s priemerom 35 metrov stanice New Norcia v západnej Austrálii.

03:48
Zaujímavé čísla # 2: Rosetta odštartovala pred viac ako 10 rokmi! Presne to bolo 2. 3. 2004 o 08:17 SEČ.

03:34
GO / NOGO3 prebehlo úspešne. Philae je pripravený a boli mu zaslané príkazy pre fázu SDL - Separation, Descend & Landing (odpojenie, zostup a pristátie). Ďalšie dôležité hlasovanie príde okolo pol ôsmej, kedy dôjde k finálnemu rozhodnutiu o pristátie.

03:15
Výledek hlasovanie GO / Nogo 2 je pozitívny. Príkazy pre riadenie sekvencie odpojenie lander sú pripravené a telemetria sondy napovedá, že je všetko v poriadku a môžeme pokračovať.

02:52
Celý deň Vás budeme okrem aktualizácií zásobovať aj zaujímavosťami. Tu je prvý z nich:
Zaujímavé čísla # 1: Na palube Rosetty je umiestnených 11 vedeckých experimentov. Philae ich nesie 10.

00:30
Počas noci sa v našom prenose objaví len zopár noviniek z posledných hodín. Naplno spustíme pridávanie príspevkov okolo ôsmej hodiny ráno. Do tej doby si môžete pustiť informačné videá, alebo prezerať časovú os celého dňa.

00:20
Rosetta včera prešla prvým kľúčovým hlasovaním o jej pripravenosti. Odborníci kontrolovali, či je na správnej obežnej dráhe, ktorá je nutná k správnemu uvoľneniu púzdra Philae.

00:13
Vítame všetkých čitateľov, ktorí sa rozhodli, že budú na našom portáli sledovať najväčšie kozmonautické udalosť roka. Za celý tím redaktorov, ktorý sa na zabezpečenie prenosu podieľa, Vám prajem príjemné sledovanie, ktoré snáď bude na konci zavŕšené úspešným pristátím.

Pristátie modulu Philae na kométe 67P / Čurjumov-Gerasimenko je bezpochyby vrcholom kozmonautiky pre tento rok. Túto historickú udalosť dnes môžete sledovať krok za krokom vďaka nášmu mimoriadnemu článku, ktorý je počas celého dňa postupne aktualizovaný a dopĺňaný o všetky dôležité informácie. Nájdete tu mnoho informácií o priebehu pristátie, podrobnú časovú os celej udalosti či doplnková videa. Kedykoľvek sa počas dňa k tomuto článku vrátite, narazíte na ďalšie aktualizácie. Náš redaktorský tím sa bude celý deň starať o to, aby sme Vám priniesli všetky najčerstvejšie informácie a vy tak vďaka nášmu portálu budete mať všetko prehľadne na jednom mieste a navyše ihneď.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=szKZ77MbF9Q#t=27[/youtube]

Zdroj: http://www.astro.cz/clanek/6497

9096 ľudí si prečítalo tento článok 6 ľudí práve dnes  • Redakcia
      Redakcia
    Internetový blog-magazín záhady.org vznikol 18. Januára 2014 pre všetkých, ktorý majú radi záhady novodobého sveta a aj celého vesmíru. Dočítate sa tu mimo iné aj o najnovších technológiách, ktoré hýbu svetom, paranormálnych javoch, venujeme sa fenoménu U.F.O a ešte omnoho viac. Podporte redakciu a odošlite aj vy tipy na témy, ktoré vás zaujímajú.
    Translate »