Obrovská slnečná škvrna pozorovateľná už dnes! Návod ako ju pozorovať

Na Slnku sa pred pár dnami objavila obrovská slnečná škvrna najväčšia za posledných 10 rokov. Zo včera na dnes sa natočila smerom na našu Zem. Pozrite si video ako škvrna vyzerá…

Ako ju môžme pozorovať ?

Škvrnu je možné pozorovať aj bežným ďalekohľadom za predpokladu použitia špeciálneho slnečného filtra, ktorý zamedzuje prenikaniu škodlivého žiarenia do očí. Ak nemáte profesionálne astronomické vybavenie tak nezúfajte. Existuje ešte pár spôsobov ako je možné škvrnu pozorovať. Jedným zo spôsobov je použitie zváračskej masky s úrovňou zatemnenia 13-14 alebo použitia okuliarov určených pre sledovanie zatmenia Slnka. Slnečná škvrna je viditeľná ako jedna veľká bodka sprevádzaná menšou bodkou. V jej okolí nie sú vylúčené slnečné erupcie, takže určite si to nenechajte ujsť ak ste priaznivci astronómie s potrebným vybavením. Slnečnú škvrnu bude možné pozorovať až tri dni od dnes. (25.10.14)

Upozornenie!

Pre sledovanie Slnka je nutné použiť špeciálne pomôcky alebo filtre  v opačnom prípade môže dojsť k trvalému poškodeniu zraku!

Čo je slnečná škvrna?

Slnečná škvrna je tmavé miesto vo fotosfére Slnka. Má nepravidelný kruhový tvar a silné magnetické pole. Sú najznámejším prejavom slnečnej aktivity. Veľké slnečné škvrny majú dlhú životnosť a sú viditeľné voľným okom. Niektoré menšie majú životnosť len pár hodín, väčšie až niekoľko mesiacov.

Škvrny vznikajú v tých miestach fotosféry, kde je znížená lokálna intenzita magnetického poľa, ktoré potláča Sunspot-2004konvekciu. Jej dôsledkom je nižšia teplota až o niekoľko sto Kelvinov, ako v okolitej fotosfére. Preto škvrny vyzerajú byť tmavšie, ako ich okolie, hoci na tmavom pozadí by žiarili jasne oranžovým svetlom. Škvrna je zvyčajne plytká priehlbina v plazme a väčšinou má dve časti: Penumbru a umbru. Umbra, alebo úplny tieň je tmavšia centrálna časť škvrny. Obklopuje ju svetlejšia penumbra. Malé slnečné škvrny (póry) zvyčajne nemajú penumbru. Veľkosť slnečných škvŕn sa pohybuje v rozpätí od 1 000 km do niekoľko desiatok tisíc kilometrov.

Škvrny sa väčšinou zjavujú vo dvojiciach s opačnou polaritou magnetického poľa. Miesto ich výskytu a počet zavisí od slnečného cyklu. Sú najstarším pozorovaným prejavom slnečnej aktivity. V minime slnečnej aktivity sa takmer nevyskytujú, v maxime je ich, naopak, veľmi veľa. Graf ich výskytu sa nazýva Motýlikovitý diagram. Podľa počtu slnečných škvŕn a ich skupín sa vyjadruje Wolfovo číslo, ktoré súčasne charakterizuje slnečnú aktivitu. V spektre slnečných škvŕn sa v dôsledku nižšej teploty objavujú aj neutrálne atómy.

Slnečné škvrny sú najstarším pozorovaným javom na povrchu Slnka. Najstaršie záznamy o existencii tmavých miest sa datujú na rok 2 800 p. n. l. Ďalekohľadom ich prvýkrát pozoroval až Galileo Galilei. Predpokladal však, že ide o tieň na povrchu Slnka vrhaný mrakmi.

Slnečná erupcia s porovnaním s našou planétou Zem

814997_ercina_image_620

Pohľad na slnečnú erupciu. V pozadí Zem

Zoznam použitých zdrojov

  1. http://sk.wikipedia.org/wiki/Slne%C4%8Dn%C3%A1_%C5%A1kvrna
  2. https://www.youtube.com/watch?v=PR1NJlvMltw
  3. Foto google.com
10860 ľudí si prečítalo tento článok 3 ľudí práve dnes  • Redakcia
      Redakcia
    Internetový blog-magazín záhady.org vznikol 18. Januára 2014 pre všetkých, ktorý majú radi záhady novodobého sveta a aj celého vesmíru. Dočítate sa tu mimo iné aj o najnovších technológiách, ktoré hýbu svetom, paranormálnych javoch, venujeme sa fenoménu U.F.O a ešte omnoho viac. Podporte redakciu a odošlite aj vy tipy na témy, ktoré vás zaujímajú.
    Translate »