Necronomicon – kniha, ktorá neexistuje

necronomicon-2

Tajomná kniha vyznávačov čiernej mágie a satanizmu, kniha, o ktorej zmienka nesmie chýbať v teóriách o Iluminátoch či strašidelných príbehoch. O jej existencii sa dookola dohaduje. Hovorí sa o nej ako o najnebezpečnejšej knihe otvárajúcej bránu do pekla. Nech už si o nej prečítate čokoľvek, samotnú knihu v rukách zrejme nikdy držať nebudete, rozhodne však stojí za zamyslenie. Je to fakt alebo fikcia?

Necronomicon patrí určite k fascinujúcim a značne bizarným témam nikdy nekončiacich rozhovorov. Každý o ňom počul, väčšina vie, o čom je, ale nikto ho nikdy nevidel a nečítal. Spojenie s touto knihou je čisto nehmotné, v mnohých prípadoch vyslovene snové.

Fantázia autora hororových poviedok?

Zvesť o záhadnej knihe údajne prvý pustil do sveta Howard P. Lovecraft vo svojej krátkej poviedke The Hound z roku 1922. Názov „Necronomicon“ sa mu objavil v sne a znamená „Obraz zákona mŕtvych“ (názov je zo starej gréčtiny), častejšie ju však prekladajú ako Kniha mŕtvych. Ľudia sa príbehov hneď chytili a začala sa štvanica za lákajúcim tajomstvom. Lovecraft ju ešte podporoval inými dielami a v roku 1927 dokonca napísal jej históriu (A History of the Necronomicon, no vyšla až v roku 1938).

necronomicon 4Paradoxne neskôr sám autor priznal, že je kniha len fikciou, ktorú si vymyslel. Avšak presvedčiť o tom tisíce priaznivcov sa mu nepodarilo, práve naopak, ešte viac to podnietilo záujem. Mnohí sa totiž domnievali, že to musel povedať. Lovecraftovi prichádzali listy o tom, že je kniha skutočná a že ich prenasleduje v snoch.

Odkiaľ pochádza a o čom hovorí?

Necronomicon prepísal zo starých zvitkov objavených v ruinách mesta v púšti Roba el Khaliyeh istý arab menom Abdul Alhazred. Popisuje rôzne svety a magické návody ako sa do nich dostať. Skutočnými autormi majú byť bohovia, resp. prastaré bytosti, ktoré sa na tejto planéte objavili medzi prvými. V knihe sú opisovaní ako Prastarí (Old Ones). Necronomicon by mal vychádzať z dôb, kedy sa tu tieto bytosti začali usadzovať (na dne oceánov) a budovať svoje kolónie v podzemných jaskyniach. Súčasťou knihy majú byť aj čarovné formulky, ktoré umožňujú prastarým bytostiam zo zaniknutých častí vesmíru prichádzať do nášho časopriestoru.

necronomicon 1V pseudohistórii knihy (A History of the Necronomicon) sa píše, že pôvodne sa kniha volala Al Azif a bola v neznámom jazyku. Približne v roku 950 n.l. bola preložená do starej gréčtiny a v 13. storočí sa dočkala latinského prekladu, vďaka čomu sa začala šíriť ešte viac, najmä medzi filozofmi a učencami svojej doby. Okolo roku 1230 bola zakázaná pápežom Gregorom IX a postavená tak mimo zákon. To spôsobilo „stratenie“ originálu a tiež pravdivých kópií a tak sa dá dnes len polemizovať, že pokiaľ Necronomicon skutočne existuje, koľko pravdy sa z neho nachádza v súčasných kópiách.

Aj negatívna reklama je reklama

Neustále kolujúce reči o jej obrovskej sile a nebezpečenstve (vraj obsahuje všetko z minulosti, prítomnosti aj budúcnosti a je plná kúziel) len podnecovala ďalších a ďalších hľadačov. Bublina okolo jej tajomnosti sa ešte viac nafúkla. Bežne sa spomínajú ľudia, ktorí sa ku knihe údajne dostali a vyskúšali magické rituály v nej opísané a pod vplyvom akejsi zanietenosti dokonca vraždili. Vytvorila sa okolo nej taká propaganda, že hoci bola fiktívna, začala sa objavovať v zoznamoch niektorých kníhkupectiev a záznamy o nej boli v katalógoch knižníc.

Úspech okolo knihy povzbudil mnohých tvorcov, preto sa môžete k zaručene „pravým“ informáciám o tejto záhadnej knihe dostať v rôznych dielach. Niektoré sú šifrované, iné hovoria otvorene a podsúvajú fakty. Je taká populárna, že sa stala predmetom aj iných ako literárnych umeleckých oblastí (hudba, film..). Žiadna zmienka však nezabudne podotknúť, že je Necronomicon veľmi nebezpečná kniha.

V roku 1973 bol vydaný údajne pravý Necronomicon v nerozlúštiteľnom jazyku. O niečo neskôr bola vydaná ďalšia verzia od editora s pseudonymom Simon. Táto vychádza zo sumerskej mytológie a s pôvodným popisom od Lovecrafta nemá veľa spoločné. Dnes sa nazýva Simonov Necronomicon a predalo sa z neho niekoľko stoviek tisíc výtlačkov.

necronomicon 3

Kenneth Grant (britský okultista) tvrdí, že Necronomicon existuje v origináli len ako astrálna kniha a je možné sa k nej dostať pomocou snov, prípadne presných magických rituálov.

Odhliadnuc od všetkých bulvárne šokujúcich informácií o najnebezpečnejšej knihe vyvstáva otázka – Prečo sa práve okolo tejto údajne fiktívnej knihy roznietil taký oheň? Možno Necronomicon skutočne opisuje prastaré dejiny našej planéty, ktoré sa však nezhodujú so súčasným pohľadom. Možno je jej obsah silnejší ako staré povesti, ktoré sa dajú ľahko premenovať na rozprávky, čím sa podceňuje múdrosť pôvodných obyvateľov. A možno naozaj vznikla len v hlave Lovecrafta. Kto vie? No bez vetra sa ani lístok nepohne..

12129 ľudí si prečítalo tento článok 1 ľudí práve dnes  • Translate »