Nazca – zem podivných kresieb

Dávno, pradávno vzniklo územie, ktoré je ako obrovská písanka pokreslená rôznymi obrazcami. Tieto kresby zo zeme neuvidíte, no pri pohľade z výšky sa vám zatají dych. Prečo by ľudia v minulosti tvorili obrazy, keď sa na ne nemohli pozrieť? Mali snáď schopnosť lietať alebo využívali lietajúce stroje? Je možné, že symboly v peruánskej púšti sú odkazy pre tých, čo prichádzajú z vesmíru?

Nazca – malé ospalé mestečko na juhozápade Peru. Mesto je dnes známe najmä vďaka svojej skalnatej púšti Pampa Colorada, kde sa nachádzajú tajomné obrazce. Hoci sú staré stovky rokov, dlho o nich nikto ani nechyroval. Prečo boli „skryté“?

nazca

Tajomno okolo nazcanských obrazcov

Cez oblasť, v ktorej sa obrazce nachádzajú, vedie panamerická cesta a tá dokonca pretína jeden z obrazcov. Napriek tomu ich nikto nebol schopný uvidieť. Niet sa čomu čudovať, zo zeme pripomínajú iba akési výmoli, hrbolce, cestičky. Spozorovať sa dajú len zo vzduchu.

obrazec_nazca_lietadloObjavené boli okolo roku 1920 posádkou malého lietadla, ktorá hľadala vodu. V neskoršom období, keď bola zavedená pravidelná letecká linka ponad púšť, objavovali sa o nich stále nové svedectvá. Aj tak až do roku 1939 o tomto mieste väčšina ľudí ani netušila. V tomto roku ich pre verejnosť odhalil Paul Kosok, ktorý sa tam vybral na archeologickú expedíciu. Maria Reicheová, nemecká archeologička, potom na základe jeho objavu, zaznamenávala polohou týchto tzv. geoglyfov. (Slovo geoglyf je gréckeho pôvodu a znamená geo – zem, glyph – rytina). To, kto ich vytvoril a za akým účelom zamestnáva vedcov aj laických bádateľov od ich objavenia po súčasnosť.

Čo je na geoglyfoch?

Ich vek sa odhaduje na 300 rokov p.n.l až 800 rokov n.l. V tomto období tu žili predchodcovia Inkov (Nazca, Paracas, Chavin), ktorí záhadne zanikli a práve im sa pripisuje tvorba slávnych obrazcov. Pokiaľ chceli kresbu vytvoriť, museli najprv odstrániť nízky porast, veľké kamene a nakoniec vrchnú vrstvu tmavej hliny. Vďaka tamojším púštnym podmienkam sa zachovali do dnešných čias.

obrazec_nazca 1

Spomínaná M. Reicheová spoločne s inými bádateľmi vytvorila mapu Nazcy, ktorá zahŕňa plochu 145 km2. Niektoré geoglyfy sa ťahajú v priamej línii aj desiatky kilometrov a tvoria geometrické obrazce (rôzne trojuholníky, lichobežníky, hviezdy, špirály). Iné sú napodobeninou zvierat (zoomorfné) či ľudských postáv (antropomorfné). Nájdete tu opicu, jaštericu, strom, ruku, kolibríka a ďalšie. Za najzáhadnejšie sa však stále považujú rovné priamky, ktorých zámer je ešte tajomnejší ako pri samotných obrazcoch. Mohli byť súčasťou ešte väčších kresieb, ktoré neboli dokončené alebo odkazujú na niečo úplne iné? //

Význam púštnych symbolov

Prečo si dal niekto tú námahu tvoriť v púšti gigantické obrazy? Možno to bola len obrovská paleta, kde sa „hrali“ miestni obyvatelia ako sme sa hrávali kedysi my s kriedou po ceste. Možno v celých nazcanských obrazcoch hľadáme omnoho viac ako v nich je. A možno majú dôležitý zmysel.

obrazec_nazca 3

Podľa jednej teórie ide o astronomický kalendár. Údajne sú tu vyobrazenia hviezdnej oblohy, niektoré súvisia so slnovratmi a striedaním ročných období. Takto si mali vtedajší ľudia pomáhať pri poľnohospodárskych prácach a to že mali skutočne vynikajúce astronomické znalosti, tejto teórii len nahráva.

Nazca akvaduktIná teória hovorí o tom, že obrazce súviseli s vodnými zdrojmi v podzemí. Pravdou je, že po nazcanskej kultúre sa zachoval premyslený systém pozemných a podzemných akvaduktov a niektoré fungujú aj dnes.

Ďalšia hypotéza pracuje s náboženskými účelmi. Mohlo teda ísť o posvätné rituálne miesta „huacas“ alebo tzv. rituálne športoviská, kde sa odohrávali súboje. Samozrejme, tieto teórie sa navzájom nevylučujú, takže v nich môže byť z každého trochu.

Rôzne iné názory hovoria tiež o pristávacích plochách, resp. letisku pozemských alebo mimozemských civilizácii. Tento názor rozvíja aj spisovateľ Erich von Däniken, ktorý púšť v Nazce nazýva letiskom bohov a rozsiahle o nej píše v knihe Záhadná Nazca.

obrazec_nazca 4

Schopnosť lietať

Isté je, že ak chceli vtedajší obyvatelia svoje výtvory vidieť, museli sa na ne pozrieť zhora. Vedci sa preto v poslednej dobe začali zaoberať otázkou či obyvatelia tohto územia naozaj nevedeli v minulosti lietať. Zastávajú síce názory o vzdušných balónoch alebo provizórnych lietajúcich strojoch a otázku fyzického lietania jedinca zmietli pod koberec. To však neznamená, že sa tak nemohlo diať. Nemuseli to byť hneď okrídlené bytosti alebo vyznávači teleportu, mohli však tieto miesta z výšky navštevovať napríklad počas tranzu či astrálneho cestovania. To, že niečo neovládame my dnes, neznamená, že to nevedeli ani ľudia kedysi. Pritom astrálne cestovanie je jednou z foriem účinného mimotelového bádania aj v súčasnosti. (Viac sa o astrálnom cestovaní dozviete tu).

obrazec_nazca 2

Záhadná Nazca so svojimi kresbami bude naďalej lákať turistov, vedcov aj záhadológov. Budú sa hľadať stále nové a nové významy ich existencie, avšak každý z objavov zostane len teóriou. To, prečo ich miestni vytvorili sa už od nich, žiaľ, nedozvieme. Jedine, že by sme sa s nimi stretli na nejakej inej úrovni. Ale to už sú pre nás v súčasnosti len sci-fi príbehy.

15626 ľudí si prečítalo tento článok 9 ľudí práve dnes  • Translate »