NASA objavila miesto havárie kozmickej lode na Mesiaci

Agentúra NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) objavila na Mesiaci miesto havárie sondy LADEE (Lunárny atmosférický a prachový objaviteľ) určenéj pre misiu Moon Dust (mesačný prach), ktorá tu havarovala ešte pred šiestimi mesiacmi. Po havárii zo dňa 18. 4. 2014 vznikol nový kráter pomenovaný ako Ľadová hrobka, viď snímku nižšie.

ladee-impact-crater-moon

Zdroj: NASA / Goddard / Arizona State University

Hrobka leží asi 0,8 km od východného okraja Sundmanovho krátera a len asi 0,3 km od miesta, kde členovia misie predpokladali jej výskyt. Kráter Sundman leží na odvrátenej strane Mesiaca, ktorú zo Zeme nevidíme a nenachádza sa v žiadnej významnej lokalite pre ľudstvo.

Nový kráter je menej ako 3 metre široký. Je to taká malá diera, pretože sonda mala veľkosť len domácej práčky a cestovala relatívne pomaly (6116 km/hod), keď dopadala na povrch.

Tím LRO bol schopný rozpoznať impaktný kráter po vytvorení nového nástroja, ktorý porovnáva snímky povrchu Mesiaca s porovnaním pred a po, tvrdia výskumníci.

Úlohou sondy je zistiť prečo je na Mesiaci taká vetchá atmosféra, ktorá je známa aj ako Exosféra a dozvedieť sa viac o mesačnom prachu. Sonda LADEE dokončila svoju misiu úspešne a bola zvrhnutá zámerne, pretože jej došlo palivo. Celý projekt stál 280 miliónov dolárov.

„S LRO bude NASA študovať nášho najbližšieho nebeského suseda najmenej ďalšie dva roky,“ povedal vedecký pracovník projektu LRO John Keller, z Goddard Space Flight Center, NASA, Greenbelt, Maryland.

11251 ľudí si prečítalo tento článok 1 ľudí práve dnes  • Redakcia
      Redakcia
    Internetový blog-magazín záhady.org vznikol 18. Januára 2014 pre všetkých, ktorý majú radi záhady novodobého sveta a aj celého vesmíru. Dočítate sa tu mimo iné aj o najnovších technológiách, ktoré hýbu svetom, paranormálnych javoch, venujeme sa fenoménu U.F.O a ešte omnoho viac. Podporte redakciu a odošlite aj vy tipy na témy, ktoré vás zaujímajú.
    Translate »