Najnovšie zábery z NASA ukazujú kráter, ktorý po dopade vyhĺbila sonda Schiaparelli

Európska vesmírna agentúra (ESA) stratila 19. októbra spojenie so sondou Schiaparelli tesne pred jej plánovaným pristátím na planéte Mars.

Satelitné zábery NASA z 25. októbra 2016 naznačujú, že európska experimentálna sonda Schiaparelli vyslaná minulý týždeň na Mars vyhĺbila po dopade na povrchu tejto planéty plytký kráter.

Satelitné zábery NASA z 25. októbra 2016 ukazujú že európska vesmírna sonda Schiaparelli vyslaná minulý týždeň na Mars vyhĺbila po dopade na povrchu Marsu plytký kráter.


 

Najnovšie satelitné zábery amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) ukazujú, že európska experimentálna sonda Schiaparelli vyslaná minulý týždeň na Mars vyhĺbila po dopade na povrchu tejto planéty menší kráter.

Európska vesmírna agentúra (ESA) stratila 19. októbra kontakt so sondou Schiaparelli tesne pred jej plánovaným pristátím na Marse, pripomenula agentúra AP.

Na záberoch, ktoré o dva dni neskôr urobila orbitálna sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) americkej NASA, je vidieť čiernu škvrnu v mieste, kde mal modul Schiaparelli dosadnúť. Tieto snímky naznačovali, že sonda mala pri dopade veľkú rýchlosť a pri náraze vybuchla.

ESA uviedla, že ešte detailnejšie zábery zo sondy svedčia o tom, že Schiaparelli vyhĺbila po dopade kráter hlboký približne 50 centimetrov s priemerom asi 2,4 metra. Agentúra analyzuje asymetrické tmavé šmuhy v okolí miesta dopadu, ktorých pôvod zatiaľ nie je možné presne určiť.

zdroj: tasr

408344 ľudí si prečítalo tento článok 101 ľudí práve dnes  • Redakcia
      Redakcia
    Internetový blog-magazín záhady.org vznikol 18. Januára 2014 pre všetkých, ktorý majú radi záhady novodobého sveta a aj celého vesmíru. Dočítate sa tu mimo iné aj o najnovších technológiách, ktoré hýbu svetom, paranormálnych javoch, venujeme sa fenoménu U.F.O a ešte omnoho viac. Podporte redakciu a odošlite aj vy tipy na témy, ktoré vás zaujímajú.
    Translate »