Mystika zvierat: VLK

Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, prečo sú vlci vo všetkých rozprávkach záporní? Prečo ubližujú a desia? A keďže týmto smerom kráčame od malička, niet sa čomu čudovať, že sú aj dnes vlci krvilačné šelmy, ktoré nás ohrozujú. Vtipné je, že málokomu sa vôbec podarí vo voľnej prírode vlka stretnúť. Sú to také plaché a inteligentné zvieratá, že sa človeku oblúkom vyhnú. A ešte vtipnejšie je, že zatiaľ čo vlkov haníme, psa považujeme za najlepšieho priateľa. Odkiaľ teda pramení snaha, naučiť nás báť sa vlkov?

vlci vyju

Spoločenstvo vlkov ako rodina

Život vlkov je veľmi tajomný a inšpirujúci. Vzhľadom k tomu, že súčasný človek nemá príležitosť sledovať svorku vlkov v prirodzenom prostredí, nevie ho vnímať bez predsudkov, čo zbiera od detstva. Ešte v minulom storočí bol vlk považovaný nielen v Európe za nebezpečné zviera, ktoré kedykoľvek zabije aj človeka. Pravdou je, že neexistuje jediný dôkaz, ktorý by zabitie človeka vlkom dosvedčil. Zato opačné prípady boli dokonca žiadané až tak, že takmer došlo k ich vyhubeniu.

vlciV komunite vlkov panuje prísna hierarchia a vzájomná spolupráca. Svorku vedie alfa samica s alfa samcom, ktorých zvyšok svorky rešpektuje, čo vyjadrujú mimikou, hlasovými prejavmi, pohybom tela atď. Žijú väčšinou monogamne v pároch a jedince, ktoré nie sú spárované žijú buď samotársky, alebo sa pripájajú k iným párom a zastávajú niektorú z úloh v komunite. Samice majú tak silne vyvinutý materinsky cit, že sú schopné vychovávať akékoľvek mláďatá. Keď nemajú vlastné potomstvo pomáhajú s výchovou iným vlčiciam. Ich zložitý sociálny systém určuje postavenie všetkým členom svorky. V rámci nej sú veľmi oddaní a súdržní.

Vlky dodržiavajú rôzne rituály. Ich spôsoby by sa mohli zdať kruté, ale musíme si uvedomiť, že sú to voľne žijúce zvieratá, ktoré musia mať nekompromisné pravidlá, aby prežili. Každý z nás predsa nejaké zákony dodržuje. Tie naše sa nám zdajú prijateľnejšie preto, že vidíme len povrch. Masky a neustále zaobaľovanie do celofánu z nás robí pseudohumanistov, ktorí dávno nepoznajú podstatu.

Vlci v mýtoch a rozprávkach

Dnes poznáme len tie rozprávky, kde sú vlci nepriateľmi ľudí aj zvierat a hrozí nám od nich nebezpečenstvo. Avšak existujú aj staré mýty, v ktorých sa vlk uznával, chránil a považoval za božstvo. Mnohí bohovia mali dokonca schopnosť meniť sa na vlka.

romulus a remusZaujímavý je príbeh Romula a Rema, ktorých vychovali vlci. Zďaleka to nie je jediný prípad (nájdete ich v rôznych kultúrach) o vlčej láske a starostlivosti, ktorá nehľadí na živočíšny druh. Indický chlapec Mauglí, hrdina Knihy džungle, bol rovnako vychovávaný vlčou svorkou. Tento príbeh je inšpirovaný indickými rozprávkami, kde vlci vystupovali ako hrdé, nezlomné, prísne, ale nežné zvieratá.

Bežné bolo tiež uctievanie vlka ako ochrancu, v tomto prípade sa dá pripodobniť k dnešnému vzťahu k psovi. Niektoré indiánske kmene verili, že vlk bol kedysi človekom a vnímali ich ako svojich bratov. V tureckej a mongolskej mytológií sa vlk považuje za predchodcu človeka.

V kultúre Slovanov boli vlci obdivovaní a uznávaní. Spojitosť s vlkmi bola plná mágie a čarov. Obyčajne Slovania s vlkmi spolupracovali a mnohé veci sa od nich učili. Tradovali sa tiež príbehy o vlkolakoch, ľuďoch, ktorí sa dokázali premeniť na vlka. Takéto bytosti ochraňovali les, ale aj ľudí. Niekedy sa vlčia žena vydala za človeka a priniesla mu šťastie, bohatstvo a magické schopnosti.

vlci svorka

Na konci stredoveku však všetky tieto mýty nadobudli negatívne rozmery. S príchodom kresťanstva sa pretvárali dovtedajšie názory a mnohé veci boli zakazované pod rôznymi hrozbami. Vzťah k prírode a už tobôž jej uctievanie nebol želaný.

Katolícki inkvizítori v Kladive na čarodejnice uvádzajú napríklad aj to, že premena človeka na vlka sa deje pomocou masti od Satana. V samotnej Biblii je vlk zobrazovaný ako symbol chamtivosti a ničiteľ. Vlci, aj ľudia majúci vzťah k týmto zvieratám, boli prenasledovaní a stali sa obeťou povier, ktoré žijú dodnes.

Krvilačná hrozba?

Vlk je šelma, no ani zďaleka nie je krvilačný. V lese má nezastupiteľnú regulačnú, selekčnú a asanačnú úlohu. Odstraňuje zdochliny a vďaka tomu zabraňuje šíreniu chorôb. Vlky sú síce rýchle a ich lov je premyslený, ale zdravou zverou sa málokedy zaoberajú. Lovia choré, zoslabnuté, staré jedince alebo mláďatá. Na rozdiel od človeka, ktorý loví trofejné úlovky a tým ničí systém prirodzenosti v lese.

vlky

Pravdepodobne kvôli prenasledovaniu a hubeniu vlkov sa z nich stali extrémne plaché zvieratá. A možno tomu neuveríte, ale vlci patria k mierumilovným zvieratám. Viem, že mnohí chovatelia zvierat by mali asi iný názor, keď im svorka vlkov zaútočí na ovce či inú zver. Je však potrebné vedieť, že v prírode nebeží život podľa našich pravidiel. Pokiaľ chcú eliminovať útoky vlkov na chovné zvieratá (čo je pre vlka ľahká korisť), je nutné naučiť sa ich chápať a vlkom dať priestor chápať nás. Iba vzájomná súhra a rešpekt vedie k spokojnosti a tá dnes, žiaľ, chýba.

vlkNedávno vedci prišli na to, že možnou príčinou prežitia súčasného človeka bolo učenie sa spolupráce so zvieratami – najmä vlkmi. Paleontológ Tomáš Čeklovský sa domnieva, že aj táto schopnosť by mohla stavať súčasného človeka pred neandrtálcom o stupeň vyššie. V období, keď naše územie obývali oba spomenuté druhy predchodcu dnešného človeka, neandrtálci mohli vyhynúť aj preto, že zvieratá brali ako súpera a nie ako pomocníka.

Tak keď pôjdete nabudúce do lesa, nemajte strach, že stretnete vlka, práve naopak, želajte si, aby ste ho stretli. Aj jeho nepatrné spozorovanie je neuveriteľným zážitkom, ktorý vás prenesie do prastarých čias. Vlk je mystické zviera a niečo z neho je už oddávna aj v nás.

 

17370 ľudí si prečítalo tento článok 7 ľudí práve dnes  • Translate »