Mystika zvierat: HAD

Had – slizký, chladný, jedovatý – to sú jeho najbežnejšie prívlastky. Stačí sa na neho dívať za sklom terária, aby vám jeho surový pohľad nahnal strach. Čím je tento tvor taký výnimočný, že ho ľudia buď milujú, alebo nenávidia? Had, rovnako ako vlk či iné pôvodne kultové zvieratá, sa stal obávaným netvorom. Prečo?

V minulosti hady uctievali snáď všetky pôvodné kultúry. Dodnes sa zachovali sochy, maľby, rytiny a rôzne iné vyobrazenia božstiev, ktoré mali podobu hadov. Niektoré prastaré kmene si predstavovali svojich dávnych predkov ako obrovských hadov/plazov (trochu konšpiračne: všimnite si podobu dnes bežne opisovaných humanoidných mimozemšťanov, ktorí naozaj pripomínajú plazov). Podľa indiánskej legendy je hadia žena matkou Zeme, Mesiaca a hviezd. Aztékovia považovali hada za stvoriteľa človeka.

had uctievanie 5 had uctievanie 3  had uctievanie had uctievanie 4

Had bol pôvodne súčasťou aj znamení zverokruhu, odkiaľ zmizol. Jestvuje 13 zvieratníkových súhvezdí – dvanásť vám určite dobre známych a trináste, ktoré je „nepozvané“ ako posledná sudička. Ide o súhvezdie Hadonosa a nachádza sa medzi Škorpiónom a Strelcom. Slnko ním prechádza od 30.11. do 17.12. Hadonos je muž, ktorý drží hada pevne v rukách. Je to človek vedomí, ktorý pozná svoju cestu.

Dokonalosť hadov

Had je plaz, ktorý nemá končatiny a celý svoj život je v najbližšom spojení so zemou. Riadi sa podľa jej chvenia a podľa pachových informácií, ktoré zachytáva svojim typickým jazykom. Okrem toho je neuveriteľne prispôsobivý – žije na zemi, pod zemou, na stromoch, vo vode. Dokáže sa dokonale zladiť s okolím. Je schopný sa postiť neuveriteľne dlhý čas.

had 2

Had pozná svoj smer, keďže nevie cúvať, vždy ide dopredu. Prechádza pravidelným omladzovaním a zbavením sa všetkého starého a nežiadúceho pri zvliekaní kože. Jeho pohľad je hypnotizujúci, pretože nemá viečka a teda nikdy nežmurkne. Dokáže na dlhú dobu zostať v jednej polohe tak, že si ho ani nevšimnete, zatiaľ čo on si vás poobzerá dôkladne. V zime uložený pod zemou, môže dokonca zamrznúť, zastaví srdce aj dych a na jar opäť ožije.

Kontaktu s človekom sa vyhýba (je plachý) a útočí len výnimočne, v rámci obrany, keď sa človek ocitne v jeho tesnej blízkosti. Napriek tomu ľudia reagujú na stret s hadom veľmi agresívne a mnohokrát ho zabijú.

Pestrosť hadej symboliky

had uctievanie 1Had je symbol vzdelanosti, filozofie a životnej sily. Odpradávna slúžil ako ochranca a neodmysliteľne patrí k stromu života. Je strážcom tajomstva. Často bol spájaný s vodou a predtým ako sa naberala voda alebo sa do vody vchádzalo, bolo požiadané o zvolenie hada.

Had nazývaný Ouroboros (tvorí kruh tak, že si hryzie do chvosta) je symbolom večnosti, kola života a pominuteľnosti. Had Uraeus (kobra, napríklad na čelenkách faraónov v Egypte) bol zase symbolom slnka.

V mnohých kultúrach predstavoval had prazákladnú energiu Zeme. Dva prepletené hady znázorňujú múdrosť (prepojenie ľavej a pravej hemisféry) či dualitu (spojenie svetla a tmy/života a smrti).

Večne spiaci had vyjadruje dobu pred stvorením sveta, ktorá sa nazýva aj „doba snov“. To naznačuje, že had tu bol aj pred stvorením sveta.

Had objavujúci sa vo sne vypovedá o psychickej sile človeka, o jeho intuitívnej stránke. Takéto sny vnímame neraz negatívne, lebo musíme bojovať so svojimi psychickým tieňom, no opak je pravdou. V skutočnosti vďaka nim rastieme a učíme sa poznať.

Operený had

operený hadTáto bájna bytosť bola uctievaná najmä v Strednej Amerike (Olmékovia, Toltékovia, Mayovia, Aztékovia..). Operený had bol vnímaný ako duálny, obojpohlavný tvor žijúci mimo čas a priestor. Podľa starých legiend týchto obyvateľov ich raz navštívil biely muž s dlhými vlasmi, bradou a modrými očami a učil ich tajomstvám nebies, matematiky a remeselníctva. Keď umrel, prichádzal k nim ako operený had Quetzalcoatl – boh dobra a múdrosti. Vždy im pri odchode dal rovnaký sľub, že sa jedného dňa vráti. V niektorých kultúrach sa spája uctievanie opereného hada s uctievaním slnka, pretože ich práve tento muž učil ako slnko ovplyvňuje život na Zemi.

Pôvod slova had

Slovo had, pôvodne gadъ bolo pravdepodobne aj súčasťou názvov kmeňov Quadi, Góti/Géti, ktorí hada ako božstvo uctievali. Pomenovanie kmeňa podľa svojho božstva je prirodzený jav a kult hada tak môžeme nachádzať po celom svete.

hadPodľa niektorých etymológov je gadъ tabuizované slovo označujúce doslova „ohyzdného živočícha“. To, že existovali tzv. tabuizované slová nie je žiadnym tajomstvom. Boli to slová, ktoré sa nesmeli vyslovovať z rôznych dôvodov (či už to bola úcta alebo naopak strach) a nahradzovali sa inými najmä opisnými slovami. Časom sa však na pôvodné slová zabudlo a dnes sa už veľmi ťažko dešifrujú.

Postupný tlak kresťanstva začal hada démonizovať a zrejme práve v tomto období sa začal považovať za „ohyzdného“. Dnes sa uctievanie hadov považuje za súčasť satanizmu. No veľmi pozoruhodná je podobnosť slov Gad – God/Got (Boh).

Had v Biblii

Had je v Biblii chápaný ako pokušiteľ. Akákoľvek pozitívna vlastnosť mu je odňatá a zastupuje iba temnú stránku. Prečo? Každý, kto Bibliu čítal otvorene, nech je už akéhokoľvek vyznania, musel pocítiť tú nespravodlivosť voči jednoznačnému označeniu hada ako posla diabla. Mnohí ani netušia, čo vlastne v tej Biblii píšu. Tu je oná pasáž, Biblia, 1. Kniha Mojžišova, Genezis 3.

Had Povedal žene: Naozaj vám Boh zakázal jesť zo všetkých stromov záhrady?2 Gn 3, 2 Žena mu odpovedala: Ovocie zo stromov v záhrade jesť smieme,3 Gn 3, 3 ale o ovocí stromu, ktorý je uprostred záhrady, Boh povedal: Nejedzte z neho, nedotknite sa ho, aby ste nezomreli.4 Gn 3, 4 No had žene povedal: Nie, určite nezomriete!5 Gn 3, 5 Boh totiž vie, že v deň, keď budete z neho jesť, otvoria sa vám oči a budete ako Boh, budete poznať dobro i zlo.

Je snáď zlé poznanie? Je zlá slobodná voľba? Had údajne zviedol Evu. Naozaj? On ju predsa neprinútil zjesť ovocie a nijako ju ani nepodviedol. Povedal jej pravdu. Je lepšie žiť s klapkami na očiach ako vidieť svet aký naozaj je? Život v raji nebol bezstarostný, človek sa tam musel vzdať seba, nehľadať. Had nebol pokušiteľ, bol tým ohnivkom, ktoré nás ženie dopredu a nedovolí nám spať. Učí nás byť vedomými a pripravenými. Má v nás naháňať strach, ale paradoxne práve had sňal z Evy strach zo smrti, na základe čoho bola schopná posunúť sa ďalej vo svojom vývoji.

kobra

 

Boh podľa Biblie potrestal hada tak, že sa už navždy musel plaziť po bruchu. Ako teda vyzeral predtým? Mohol byť okrídlený ako v mnohých predchádzajúcich kultoch, odkiaľ si ho kresťanstvo vypožičalo. Prečo mu ale trest udelil a zároveň s ním aj celému ženskému pokoleniu?

Kult hada tu bol dávno pred príchodom kresťanstva a predstavoval ženskú energiu spojenú s uctievaním prírody (dokonca sa často biblický had znázorňuje ako žena), predstavoval vedomie a poznanie. Nie Boh, ale nové náboženstvo zakázalo mať oči otvorené a vnímať svoju silu a silu prírody.

Krása poznania

KundaliniHad mal obrovskú mystickú moc v minulosti a má ju aj dnes. Mnoho dávnych, ale aj súčasných vier spája hada so silou človeka nazývanou najčastejšie Kundalíni. Je to energia prechádzajúca cez všetky čakry až na vrchol poznania – siedmu čakru. Kundalíni doslovne znamená „skrútený“ a údajne je táto energia skrútená na spodku našej chrbtice, niekde v oblasti kostrče. Keď tohto hada prebudíme, vylezie po chrbtici hore cez hlavu von, čo spôsobí u človeka absolútne poznanie.

A na záver: Hovorí sa, že kto stretne hada, spozná hĺbku svojej duše, svoje pravé Ja. Všimnite si teda svoje pocity pri nečakanom haďom stretnutí. Napovie vám o vás mnoho.

15260 ľudí si prečítalo tento článok 3 ľudí práve dnes  • Translate »