Mystika zvierat: DELFÍN

Delfín nie je len taká „obyčajná“ ryba, mnohé jeho vlastnosti pripomínajú skôr človeka. Nesie v sebe tiež ohromnú symboliku, ktorú ľudia vnímajú najmä podvedome. Podporuje intuíciu, kreativitu a mimozmyslové vnímanie. Pomáha pochopiť emócie vyplavujúce sa na povrch. Mnohí filozofovia (pravdepodobne vychádzajúci zo záznamov prastarých civilizácií) považujú delfínov za posvätné bytosti, do ktorých sa prevtelili ľudské duše.

dolphin

Delfín, po grécky delphis je odvodený od slova delphys, čo znamená lono, aj preto je často úzko spájaný so ženským princípom a mesačnými cyklami.

Delfín je symbolom duality a to z rôznych pohľadov – je rybou aj cicavcom, žije vo vode, no dýcha vzduch, vie byť v dvoch svetoch naraz. Niektorí záhadológia tvrdia, že delfín je v spojení aj s podzemným svetom nazývaným Agharta.

Pre tých, čo veria bájam o Atlantíde, sú delfíny bytosti, ktoré ako jediné v sebe nesú skutočné a hlavne vedomé poznatky o tejto ríši. V Atlantíde delfínov obdivovali a vážili si, pretože mali kozmické poznatky a vďaka telepatii sa učili ich múdrosti a radosti zo života.

Výnimočnosť delfínov

Majú dokonalý sluch a medzi sebou sa dorozumievajú vysokofrekvenčnými zvukmi. Sú majstrami komunikácie, na ktorú používajú rôzne druhy pískania, krochkania, klikania a polohy tela. Každý delfín má svoj jedinečný, osobný spôsob prejavu. Matka po narodení mláďaťa (k čomu jej asistujú delfínie „pôrodné babice“) hvízda celé dni, aby si mláďa zvyklo na jej hlas.

delfin 3Keď sa delfín narodí, najprv sa ho svojim nosom dotýka matka a potom jeden po druhom ostatné delfíny, ktoré sú nablízku. Vodou sa šíri signál pre vzdialených druhov a tí prichádzajú, aby si uctili narodenie nového člena a utvoria okolo matky a mláďaťa kruh, pričom vydávajú zvuky, ktoré sú údajne čistými harmonickými tónmi.

Počas spánku odpočíva iba jedna časť jeho mozgu, druhá časť je stále aktívna, preto máva počas spánku zavreté len jedno oko.

delfin mačka 2Vyspelosť delfínov je aj v tom, že nebojujú, nezabíjajú bez príčiny a neničia životné prostredie. Ich dominantou sú vzťahy, ktoré neustále cibria svojou komunikáciou – zvukmi, dotykmi, rôznymi hrami. Bez problémov prijímajú do svojho spoločenstva nových členov a sú k nim otvorení a priateľskí. Keď zranený delfín volá o pomoc, objavia sa pri ňom hneď niekoľkí. Tí sa o neho starajú, pomáhajú mu, dokonca ho nadnášajú k hladine, aby sa mohol nadýchnuť. Vážia si nielen svoj druh, ale aj iné živočíchy vrátane ľudí, čo dosvedčuje nespočetne veľa príbehov, keď delfíny pomáhali zraneným ľuďom, psom, vtákom atď.

Mýty a symboly

V starovekých gréckych, rímskych a etruských legendách bol delfín sprievodcom duší do sveta mŕtvych (na tzv. požehnané ostrovy), čo zosobňuje metaforickosť prechodu, transformácie a vzostupu na novú úroveň. Niektoré prímorské národy stále veria, že duše zomretých odprevádza na druhý svet práve delfín. V mnohých kultúrach boli považovaní za kráľov vodnej ríše, múdrych a priateľských panovníkov.

ryby mytologia   delfin baje 1   ryby mytologia 2

Vďaka svojej inteligencii bol delfín spoločníkom boha Apollóna (slnko) a bohyne Afrodité (mesiac). Slnečná symbolika predstavuje osvietenie, vyššiu silu, moc a autoritu. Mesiac zase poukazuje na ženské stránky duše (intuícia, empatia, hravosť, snenie, hĺbka). Spojenie týchto dvoch aspektov predstavuje partnerstvo, spoluprácu a rovnováhu.

V keltskej mytológii je delfín chápaný ako ochranca posvätnej vody, na niektorých výjavoch je vidieť ľudí jazdiacich na delfínoch. Delfín je čestný, vnímavý a zvedavý (neustále pozoruje všetko, čo sa deje okolo). Podľa keltských mýtov žije v srdciach delfínov duch morských panien.

Kresťania zobrazené delfíny v kombinácii s kotvou a loďou považovali za symbol zmŕtvychvstania Krista. Niektoré austrálske kmene Aborigénov tvrdia, že sú priamymi potomkami delfínov, ktoré sú považované za strážnych duchov. Maorov (Nový Zéland) zase k ich zasľúbenej zemi viedla skupina delfínov.delfin baje

Nommovia ako morský národ

Mýty o delfínoch ako morských bytostiach (častokrát sú to bohovia znázorňovaní s ľudskou polovicou tela) možno nájsť po celom svete. No tajomný kmeň Dogonov, žijúci na juhovýchode Mali, ide vo svojom rozprávaní o týchto tvoroch ešte ďalej.

nommoDogoni majú príbehy o Nommoch (bytostiach, čo pricestovali loďou spolu s ohňom a hrmením), od ktorých údajne získali svoje znalosti o vesmíre a Zemi. Nommo znamená „napiť sa“ alebo „nápoj z vody“. Tieto bytosti mohli žiť aj na zemi, napriek tomu prebývali väčšinou len v mori a boli považovaní za akýsi morský národ alebo pánov vody. Kráčajú vzpriamene a dokonale využívajú zvuk.

Je množstvo verzií o príchode Nommov (niekedy iba Nommo, jedna bytosť veľmi podobná biblickému Neo-mu), avšak všetky sa zhodujú na tom, že prišli na Zem zo sústavy hviezd Sírius, vďaka čomu majú Dogoni poznatky o tejto časti vesmíru. Dogoni tvrdia, že v systéme Sirius existuje aj hviezda Emme Ya (dodnes vedecky nepotvrdená) a tiež hviezda Po Tolo (dnes astronómami nazývaná Sírius B).

Dogoni žili veľmi dlho izolovane od zvyšného sveta a len nedávno sa o nich začali bádatelia viac zaujímať. Majú systém jaskýň, ktorých steny pokrývajú pradávne kresby. Tie zobrazujú napríklad aj lietajúci tanier pristávajúci na Zemi (údajne sú to bytosti, ktoré prišli na Zem dávno pred nimi, avšak nezostali tu). Ďalšie kresby zachytávajú loď a bytosti, ktoré robia dieru do zeme a napĺňajú ju vodou, následne do nej skáču a potom prichádzajú k brehu. Ich podobnosť s delfínmi je veľká. Tieto bytosti (Nommovia) na Zemi zostali a neskôr komunikovali s Dogonmi, aby im odhalili dôležité poznatky.

OannesPodobné bytosti však nie sú iba doménou Dogonov, majú ich v príbehoch aj iné staroveké civilizácie, napríklad Babyloňania bytosť Oannes, Sumerovia bytosti Ea-Oannmi a tiež egyptská bohyňa Izis bola vyobrazená ako morská panna. Vo všetkých prípadoch tieto bytosti (mnohokrát vnímané ako bohovia) súviseli s uctievaním Síria.

Zaujímavosti delfínieho sveta

Delfín je citlivé zviera, veľmi spoločenské a vnútorne slobodné. Neraz sa stalo, že delfín chovaný v zajatí bez možnosti socializácie spáchal samovraždu.

Podľa niektorých teórií sú delfíny inteligentnejšie ako ľudia. Majú na svoje telo veľké mozgy, ktoré sú údajne dokonalejšie ako tie ľudské. Svet vnímajú trojrozmerne, pričom základ je akustický, vďaka čomu sú schopné prijímať a interpretovať nespočetné množstvo zmyslových informácií. Ich inteligencia je prepojená s vyššími formami vedomia. Je vedecky dokázané, že majú rozvinuté telepatické schopnosti.

delfín 1

Dnes existuje veľa škôl, kde sa pracuje s týmto výnimočným tvorom. Vedci dokonca prišli na to, že po interakcii s delfínom má človek omnoho väčšiu harmóniu medzi pravou a ľavou hemisférou.

Hovorí sa, že delfín sa objaví včas a to platí nie len vo fyzickom stave, ale napríklad aj v snoch či rôznych symboloch bežného života. Pri pozorovaní delfínov má človek pocit, že nie sú z tejto planéty a že vedia o nás omnoho viac ako my sami. Pôsobia múdro, rozhľadene a pokojne, hoci sú stále v pohybe. Mnoho ľudí delfína podvedomie prijíma ako svojho učiteľa a obklopuje sa jeho soškami, talizmanmi, maľbami atď. A veru, máme sa čo od nich učiť všetci, zvlášť ich bezprostrednú lásku a ochotu pomáhať.

13130 ľudí si prečítalo tento článok 26 ľudí práve dnes  • Translate »