Mimozemšťania a anjeli – môžu to byť tie isté bytosti?

Anjeli, mýtické bytosti držiace ochrannú ruku nad dobrom na Zemi – sú len produktom predstavivosti ľudí? Pokiaľ naozaj existujú, odkiaľ prišli a kde prebývajú? Podľa starobylých textov sú to nadpozemské tvory z nebies, ktoré nás strážia. Čo ale znamená pojem „nebesá“? Nemôžu byť anjeli hviezdni ľudia, v ktorých verili Indiáni? Alebo bohovia prichádzajúci na Zem, tak často zmieňovaní azda vo všetkých kultúrach?

Máme zarytú predstavu o anjeloch a tiež mimozemšťanoch, hoci sme ich nikdy skutočne nevideli. Preto by nás zrejme prekvapilo zistenie, že anjeli sú vlastne mimozemšťania, ktorí navštevujú našu planétu. Bez predsudkov, ako ďaleko od pravdy môžeme byť?

Kto sú anjeli?

Nespočetné množstvo legiend opisuje anjelské bytosti, ktoré sú naklonené ľuďom a snažia sa im pomáhať. No zamysleli ste sa niekedy nad tým, kto vlastne anjeli sú?

anjeliV knihe Genesis sa dočítate, že sú to poslovia boží vyslaní na Zem. Prostredníctvom nich chce Boh komunikovať s ľuďmi. Ale ako prebieha samotná komunikácia? Čo všetky tie posolstvá v podobe agrosymbolov, prípadne rôzne zjavenia (tu by sme mohli polemizovať, či samotné zjavenie nie je istou formou holografického vysielania, ktoré dnes už dokážeme chápať, no kedysi by to bol aj pre nás istotne zázrak)? Nie je práve toto tá komunikácia, o ktorej je písané v knihe Genesis?

V minulosti boli anjeli hmotnými, fyzickými bytosťami. Nebolo nič neprirodzené sa s nimi stretnúť a dotknúť sa ich. O tom všetkom hovoria starobylé texty. V súčasnosti sú ale vnímaní ako nehmotní, napriek tomu viac ako 50% ľudí verí, že existujú a dokonca že ich chráni ich osobný anjel strážny. Pravdepodobne je to výsledok diania vo svete, v ktorom sa človek necíti bezpečne a potrebuje mať pocit, že ho ochraňuje niečo nadprirodzené. Téza, že by nás anjeli mohli chrániť vychádza z toho, že akýsi anjel niekedy údajne povedal človeku: „Nebojte sa, my vás ochránime.“ Kto sú to „my“ a pred čím, resp. kým nás chcú chrániť?

Bytosti s krídlami

anjeli 2Anjeli sú na všetkých obrazoch, soškách a iných vyobrazenia zachytení ako humanoidné tvory, ktoré majú krídla ako vtáci. Avšak v žiadnom z najstarších textov nie je takýto opis anjela. Všade sú len zmienky o tom, že majú podobu ako ľudia. Prečo ich teda v neskoršom období začali zobrazovať s krídlami? Snáď je to preto, že odjakživa bolo zrejmé, že mali schopnosť lietať a ako inak by v minulosti opísali lietajúceho „človeka“? Jedine tak, že mu pridali krídla. Navyše je často spomínané ako anjel zostupuje z nebies po schodoch, čo sa dá pripodobniť k zostupovaniu z UFO lode.

Pôvod slova anjel

Zaujímavý je pohľad na samotný výraz anjel. Pochádza z hebrejského slova „Malach“, ktorého význam znamená „posol/sprostredkovateľ“. A teda nezastupuje ten význam, ktorý im pripisujeme my dnes. Žiadne dobro ani ochranu nesľubuje. Slovná zásoba sa však zmenila a stále mení. Významy slov sa posúvajú a tak sa ľahko mohlo stať, že to čo naši predkovia chápali slovom anjel, my dnes nazývame mimozemšťan.

Anjeli vo všetkých kultúrach

V rôznych podobách ich nachádzame takmer vo všetkých kultúrach, takže nie sú iba súčasťou kresťanskej viery.

sumersky relief    anjel

Okrem anjelov môžeme nájsť aj iné okrídlené bytosti, prípadne zmienky o akomsi lietajúcom voze. Na starobylých maľbách a rytinách sú často zobrazené aj lietajúce stroje.

relief   relief 2

Odkiaľ padli padlí anjeli?

O tom, že anjeli neboli ani v minulosti chápaní iba ako pozitívne bytosti, svedčia aj príbehy o padlých anjeloch. Podľa starých zápisov padlí anjeli zostúpili na Zem (boli sem údajne zoslaní, pretože bažili po moci), aby tu žili. Na Zemi sa začali krížiť s ľuďmi. Keď si spomenieme na dnes populárnu predstavu anjelov, ocitá sa pred nami otázka – môžu mať anjeli sex? Azda je tá otázka až bizarná, ale v opise padlých anjelov je jasné, že tieto bytosti sa rozmnožovali s ľudskými ženami. A nielen to! Vďaka tomu vytvorili akúsi rasu obrov. Slovo obor je však opäť dobré chápať v širšej interpretácii. Dnes je obrom človek veľký vzrastom, no v minulosti ním rovnako bola pravdepodobne bytosť s nadľudskými schopnosťami. V našej slovnej zásobe tento odtienok stále máme, keď hovoríme napríklad o obrovských činoch, obrovskej duši atď.

Pri zmienkach o príchode padlých anjelov na Zem by teda mohla byť zaznačená jedna z prvých návštev mimozemskej civilizácie. Niektorí bádatelia tvrdia, že Biblia je najlepším opisom mimozemského kontaktu v dejinách vôbec. To, že to tak nevnímame my, môže byť spôsobené zlým výkladom. Erich von Däniken nabáda k zmene slova anjel za mimozemšťan v starých textoch, čím sa objaví úplne nový rozmer. Bol zámer šifrovať posolstvá alebo sa len rokmi zmenil význam slov?

Prečo prišli na Zem?

To prečo anjeli zostúpili k nám je ďalšia zo základných otázok. Sú teórie o tom, že sem boli poslaní zámerne, aby ovplyvňovali vývoj ľudstva. Dosvedčovali by to aj zmienky v Biblii, kde sú niektorým ľuďom naklonení a pomáhajú im prežiť (napr. Lóthovi s rodinou). Prečo by si vyberali komu pomôžu a komu nie?

anjeli 1

O ich zasahovaní do diania na Zemi hovoria aj mnohé staroveké texty. Sme teda len figúrkami na šachovnici, s ktorými sa niekto hrá? Tak isto ako existujú dobrí a zlí ľudia, zrejme existujú aj dobrí a zlí mimozemšťania. Môžeme byť hračkou v ich rukách? Vo svete sa stále viac a viac nabáda k hľadaniu rovnováhy (jin-jang…atď). Súvisí to s tlakom, ktorý na nás vyvíjajú anjelski mimozemšťania?

relief 1

Možno si sami komplikujeme vnímanie, keď chápeme všetky staroveké spisy vrátane Biblie len za akúsi metaforickú mytológiu. Čo ak sú to skutočné historické záznamy, v ktorých hľadáme zložitosť, napriek tomu, že sú úplne jasné a zrejmé? Možno od čias „padnutia“ anjelov sú neustále prítomní medzi nami, len my ich pre svoju slepotu nevidíme. Možno sa nám zas a znova zjavujú v podobe mimozemšťanov. A možno sme v slepej uličke. Kto vie?

16892 ľudí si prečítalo tento článok 6 ľudí práve dnes  • Translate »