Lekári dokázali nemožné! Uzdravili ochrnutého poliaka

Tím poľských a britských vedcov chce zopakovať úspešnú liečbu poranenej miechy, ktorú uskutočnili pri ochrnutom poliakovi Darekovi Fidyky. Ten za pomoci podpernej konštrukcie a barlí opäť chodí a je schopný  jazdiť na šliapaciej trojkolke. Fidykova miecha po zranení nebola úplne prerušená. Vedci ale teraz hľadajú dvoch dobrovoľníkov s úplne prerušenou miechou, informoval o tom server BBC.

“Ak dokážeme oba miechové pahýle prepojiť, potom už nebude pochýb o tom, že naša technika funguje. Bude to historické. Ak uspejeme, našli sme liek na paralýzu,” vyhlásil Pawel Tabakow, ktorý neurochirurgický tím vedie.

Bývalý hasič Fidyk, ktorý bol po útoku nožom v roku 2010 od hrude dole paralyzovaný, získava opäť  do ochrnutej časti tela cit. Umožnila mu to unikátna transplantácia čuchových buniek do postihnutej časti miechy.

Darek Fidyka

Darek Fidyky počas rehabilitácie

Čepeľ noža pri útoku síce prerezala miechu, avšak úplne ju neprerušila. Pretože sa Fidykov stav po intenzívnej fyzioterapii nijako nezlepšoval, pristúpili lekári na experimentálnu liečbu, ktorou bola transplantácia čuchových buniek. Do nich vedci vďaka ich regeneračným vlastnostiam a schopnostiam nadväzovať kontakty s neurónmi dlhodobo vkladajú veľké nádeje.

Transplantácia v roku 2014 bola rozdelená do dvoch fáz. Pri prvej operácii lekári pacientovi odobrali jeden z jeho dvoch čuchových búlb, čo je časť mozgu, do ktorej prichádzajú informácie z čuchových orgánov. Bunky z toho bulbu, označovanom niekedy aj ako čuchový budzogáň, potom nechali v kultivačnom prostredí rásť.


inline_2f07f2aa-58a_789630a

O dva týždne neskôr pristúpili k druhej operácii, kedy tieto čuchové bunky transplantovali do postihnutej oblasti miechy. Celkom bola vykonaná asi stovka mikroinjektáží nad a pod miesto zranenia. Pacientovi vedľa zhruba 500 000 buniek vstrekli do zranenia štyri prúžky nervového tkaniva z členku, ktoré umiestnili cez asi osemmilimetrové prerušenie ľavej časti miechy. Bunky za pomoci spomínaného nervového premostenia poškodenej oblasti miechy opäť prepojili a tak zfunkčnili nervové vlákna.

Prvé zlepšenie Fidyk zaznamenal po troch mesiacoch, keď jeho ľavé stehno opäť pribralo svalovú hmotu. Po šiestich mesiacoch od transplantácie urobil s pomocou opornej konštrukcie prvé kroky. Teraz k chôdzi používa podporný rám a barle. Jeho stav sa neustále zlepšuje.

“Cit sa mi vracia späť a ja opäť silniem. Ešte pred rokom som nebol schopný jazdiť ani na trojkolke. Teraz cítim každý sval a každý tlak chodila na pedál,” povedal Fidyk.

392478 ľudí si prečítalo tento článok 114 ľudí práve dnes  • Redakcia
      Redakcia
    Internetový blog-magazín záhady.org vznikol 18. Januára 2014 pre všetkých, ktorý majú radi záhady novodobého sveta a aj celého vesmíru. Dočítate sa tu mimo iné aj o najnovších technológiách, ktoré hýbu svetom, paranormálnych javoch, venujeme sa fenoménu U.F.O a ešte omnoho viac. Podporte redakciu a odošlite aj vy tipy na témy, ktoré vás zaujímajú.
    Translate »