Jihlavské podzemie

Jihlavské podzemie je už roky tajomnou lokalitou Česka. Počas druhej svetovej vojny sa oň zaujímali členovia SS Ahnenerbe pod vplyvom spoločnosti Thule (okultná organizácia, ktorá bádala po tých najtajomnejších miestach a predmetoch), ktorí ho s pomocou Tibeťanov v nemeckých uniformách skúmali. Čo hľadali?

ahnenerbeDnes už nie je tajomstvom, že táto skupinka SS skúmala mnohé miesta Zeme, čo popisuje aj kniha Okultné korene nacizmu. Spolupracovali napríklad s japonskou okultnou Spoločnosťou zeleného draka a tiež s tibetskými mníchmi. Z nich zvlášť jeden bol zaujímavý. Mních s prezývkou „muž v zelených rukavičkách“ bol údajne držiteľom kľúču k Agharte. Mohol byť vstup do tejto podzemnej ríše aj pod Jihlavou?

Vznik a účel

Jihlavské katakomby sú podzemné chodby nachádzajúce sa pod celou Jihlavou s rozlohou 50 000 m² a dĺžkou cca 25 km. Vznikali spolu s budovaním mesta a zo začiatku slúžili ako sklady, ktoré boli neskôr prehlbované a rozširované. Väčšina domov v centre mesta bolo v podzemí prepojená a únikové chodby viedli za mestské hradby. Neskôr ich majitelia využívali aj k odkladaniu cenností a k zavedeniu kanalizácie a vodovodného potrubia. Počas druhej svetovej vojny využívalo chodby gestapo. V 60. rokoch sa niektoré prepadli a museli sa nanovo vybetónovať a spevniť, čím stratili historickú hodnotu.jihlavské podzemie

Prvýkrát boli sprístupnené verejnosti v roku 1936, no vzápätí ich nacisti uzavreli a ľudia sa tam opäť dostali až po vojne. Kvôli stavebným prácam sa však opäť zapečatili a otvorili až v roku 1990.

Svietiaca chodba

jihlavské podzemie - svetielkujúca chodba 2Podzemie sa stalo záhadným vďaka tzv. svietiacej chodbe. Steny tu svietili sami bez dodávania akejkoľvek energie a osvetľovali chodbu nazeleno. Tento jav sa vysvetľoval všemožnými spôsobmi – podľa niektorých mal svetielkovať fosfor z kostí mníchov pochovaných nad chodbou, podľa iných to spôsobovali baktérie, huby či plesne. Hovorilo sa o rádioaktívnych horninách atď. Až expertízou sa zistilo, že chodbu pravdepodobne natrela nemecká armáda luminiscenčnou farbou. Prečo ale nacisti natreli iba tento úsek podzemnej chodby? Zdržiavali sa tu pomerne dlhý čas, avšak výsledky ich výskumov boli prísne tajné a po vojne zmizli.jihlavské podzemie - výklenok

V tejto časti katakomb vnímavejší ľudia cítia nadprirodzené sily. Popisujú tiene miznúce v tme alebo v stene. Postavy sú väčšinou nízke a pripomínajú mníchov. Občas počujú hlasy, ozvenu krokov alebo hudbu. Najzvláštnejší je akýsi výklenok, ktorý pripomína gotickú bránu. Údajne je tu cítiť prúd silnej energie, akoby bolo všetko pod elektrickým napätím.

jihlavské podzemie - tieňO paranormálne javy v jihlavskom podzemí sa zaujímalo množstvo ľudí, medzi nimi aj Stanislav Motl, ktorý tu filmoval počas svojich nočných pobytov. Podarilo sa mu zachytiť akýsi tieň či oblak, ktorý v rýchlosti zmizol v stene. Z podzemia sa potom ozvala rana ako keď sa zabuchnú železné dvere. Objavil sa tu aj tieň tajomnej postavy.

Dnes je časť podzemia, vrátane svetielkujúcej chodby, verejnosti prístupná, preto ak máte odvahu, môžete si jej záhadnosť overiť na vlastnej koži.

10559 ľudí si prečítalo tento článok 9 ľudí práve dnes  • Translate »