Existovala biblická rajská záhrada Adama a Evi ?

Naozaj žiadna iná kniha nebola tak milovaná ale zároveň i nenávidená. Neprebúdza však iba emócie, ale i zvedavosť. Na mnohé otázky sa snaží nájsť odpoveď mnoho vedcov za pomoci najmodernejšiej techniky. Niektoré zistenia sú oveľa prekvapujúcejšie ako si môže mnoho z nás myslieť.

Bez názvu

Ihneď v úvode biblie je možné dočítať sa o prvých ľuďoch i Adamovi a Eve. Kniha Genesis, prvá kniha židovskej i kresťanskej Biblie, hovorí o ich živote v nádhernej záhrade, ktorú Boh stvoril práve pre človeka. Aj napriek jeho zákazu ochutnajú na popud zlovolného hada ovocie zo stromu poznania dobra a zla ono známe Evino jablko. Za trest sú potom z rajskej záhrady vyhnaní a musia žiť životom obyčajných smrteľníkov. Biblická záhrada je väčšinou považovaná za obyčajnú metaforu, ktorá má ukázať, ako vyzerá život človeka, žijúceho v súlade s Božími zákonmi a v ich každodennej blízkosti. Napriek tomu si mnohí ľudia kladú otázku, či je to skutočne tak. Nemohla by táto záhrada existovať aj v skutočnosti? Ak existuje, kde by mohla byť?

Medzi štyrmi riekami

Aj keď existujú teórie, ktoré sa podľa niektorých indícií v biblických textoch snažia rajskú záhradu umiestniť do Afriky alebo na iné miesta sveta, väčšina hypotéz sa končí na Blízkom východe. Ak sa totiž vezme do úvahy skutočnosť, že kniha Genesis pochádza zo 6. alebo 5. storočia pred. n.l a z toho vyplývajúce obmedzenia zemepisnej znalosti vtedajších ľudí, je to aj pomerne logické. Určité vodítko poskytuje aj zmienka o rieke, zavlažujúca záhradu. Tá sa mala neskôr rozdeliť na štyri toky. Ich mená sú Pišón, Gíchón, Chidekel a Eufrat. Niektoré biblické preklady neskôr používajú namiesto názvu Chidekel meno Tigris. Bádatelia predpokladajú, že podľa väčšiny prekladov Biblia by mali prameniť v práve v tejto rajskej záhrade.

Bez názvu

Niektoré hypotézy tak umiestňujú biblickú záhradu k prameňu riek Eufrat a Tigris, na Arménsku vysočinu vo východnom Turecku.

Nie je dostatok dôkazov!

Ľudia sa preto snažia určiť miesto existencie Rajskej záhrady Adama a Evy na zatopenú prehistorickú planinu v severnej časti Perzského zálivu. Do neho sa vlievajú spomínané rieky Eufrat a Tigris, ktoré medzitým splynuli v jeden tok. Do úvahy prichádza podľa bádateľov aj Mezopotámia, úrodná nížina na území dnešnej Sýrie a Iraku. Jej názov sa dá z gréčtiny preložiť aj ako krajina medzi riekami, tzv. Medziriečie. Jej najstaršie mesto Eridu sa často považuje za miesto, kde sa táto biblická záhrada nachádzala. Bádatelia sa síce rozchádzajú v názoroch a rozvíjajú rôzne hypotézy, ale ešte nie je možné s istotou určiť, kde presne ju hľadať a či vôbec také miesto niekde reálne existovalo. A ak záhrada naozaj existovala, mohla by veľka potopa zmiesť jej stopy s povrchu zemského ?

4093 ľudí si prečítalo tento článok 3 ľudí práve dnes  • Redakcia
      Redakcia
    Internetový blog-magazín záhady.org vznikol 18. Januára 2014 pre všetkých, ktorý majú radi záhady novodobého sveta a aj celého vesmíru. Dočítate sa tu mimo iné aj o najnovších technológiách, ktoré hýbu svetom, paranormálnych javoch, venujeme sa fenoménu U.F.O a ešte omnoho viac. Podporte redakciu a odošlite aj vy tipy na témy, ktoré vás zaujímajú.
    Translate »