Einstein mal pravdu! Gravitačné vlny existujú a je to obrovský prelom vo vede

Americkí vedci poprvý krát zaznamenali prítomnosť tzv. gravitačných vĺn, ktorých existenciu pred takmer sto rokmi v ramci svojej všeobecnej teórie relativity predpovedal Albert Einstein. Objav otvára nové možnosti výzkumu kozmu, najmä pri štúdiu čiernych dier a neutrónových hviezd. Vedci predpokladajú, že výzkum môže priniesť viac informácií o vzniku vesmíru.

333110_1200x

Gravitácia, alebo príťažlivosť, sa šíri vo vlnách, ako napríklad svetlo. Miesto radiácie sa ale šíri chvením priestoru. Všetky vedecké informácie o vesmíre pramenili doposiaľ z elektromagnetického vlnenia, akým sú rádiove vlny, viditeľné svetlo alebo gama žiarenie. Pretože toto vlnenie je pri ceste vesmírom vystavené rušením, informácie z nej získané sú len obmedzené. Gravitačné vlny žiadnemu rušeniu nepodliehajú a preto môžu priniesť o kozme veľmi veľa nových poznatkov.

Chvenie časopriestou bolo doposiaľ doložené len teoreticky. Vedci troch amerických ústavov zachytili gravitačné vlny vychádzajúce z dvoch čiernych dier, objektov s mimoriadne veľkou hustotou, ktoré okolo seba obiehali a nakoniec sa spojili v jednu. Vlny boli produktom tejto havárie, ku ktorím došlo 1,3 miliardami svetelných rokov od Zeme. Čierne diery boli približne 30-krát väčšie ako naše Slnko.

K vedeckému prelomu, o ktorom vedci informovali na tlačovej konferencii vo Washingtone, došlo s využitím obrovskych laserových detektorov umiestnených v Lousiane a Washingtone. Detektory označované skratkou LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory), pracovali synchrnizovane a dokázali zaznamenať mimoriadne slabé vibrácie vychádzajúce z gravitačných vĺn. Po ich zachitení tento signál previedli do zvukovej podoby a mohli počuť, ako sa dve čierne diery spájajú

Vedci sú presvedčení, že objav gravitačných vĺn otvára nové možnosti pre dôkladnejšie skúmanie vesmíru, napríklad čiernych dier či neutrónových hviezd. Štúdiou gravitačných vĺn by mohlo byť reálne odhaliť niektoré záhady spojené so vznikom vesmíru.

“Je to naozaj vzrušujúca udalosť,” komentoval pre agentúru Reuters Abhay Ashtekarm, riaditeľ  amerického Ústavu pre gravitáciu a vesmír. “Otvára sa nové okno pre štúdium vesmíru,” dodal.

36756 ľudí si prečítalo tento článok 2 ľudí práve dnes  • Redakcia
      Redakcia
    Internetový blog-magazín záhady.org vznikol 18. Januára 2014 pre všetkých, ktorý majú radi záhady novodobého sveta a aj celého vesmíru. Dočítate sa tu mimo iné aj o najnovších technológiách, ktoré hýbu svetom, paranormálnych javoch, venujeme sa fenoménu U.F.O a ešte omnoho viac. Podporte redakciu a odošlite aj vy tipy na témy, ktoré vás zaujímajú.
    Translate »