Čo skrýva Google na svojich mapách?

Google maps, v súčasnosti asi najčastejší spôsob virtuálneho cestovania. Okamihy, kedy ste brázdili prstom cestičky v školskom atlase, sú dávno preč. Dnes sa môžete skoro reálne prechádzať po známych i neznámych zákutiach, obzrieť si svoj dom či miesta, kde ste trávili mladosť. Opustíte rodnú ulicu, preplávate oceán, prejdete sa po Veľkom čínskom múre, navštívite Eiffelovku v Paríži alebo vyleziete na Mount Everest. Avšak ani takéto cestovanie nie je úplne slobodné. Nie každú lokalitu sa vám podarí úspešne vypátrať. Prečo? Niekto si dal totiž záležať, aby isté miesta zostali skryté.

google_cenúzra_franzúsko 2  google_letisko

Biele miesta na mape

Biele miesta sa dajú nájsť v každom období histórie, no Google berie túto frázu doslovne. V ich mapách nájdete vybielené miesta tam, kde sa nachádza niečo, čo nemá byť vystavené zraku ostatných. Okrem bielych miest ponúkajú aj rozmazané alebo maskované územia, takže pokiaľ nepoznáte presnú lokalizáciou, nikdy daný objekt nenájdete. Niektoré oblasti sú dokonca úplne vymazané, akoby neexistovali alebo sú dodatočne upravované. Takto je údajne upravená napríklad strecha Bieleho domu v Amerike či palác Huis ten Bosch, ktorý je jedným zo sídel holandskej kráľovskej rodiny.

google_cenzúra_holandsko  google_cenzúra_francúzsko

Krajiny s neistou existenciou

Sú tiež lokality, ktoré pre Google maps podrobne popísali dobrovoľníci, pretože nie je možné ich nasnímať ako väčšinu sveta. Severná Kórea sa len nedávno stala takto zmapovaným územím, predtým by ste ju len márne približovali. A hoci sa po nej nepoprechádzate ako po ceste, ktorou chodíte ráno do práce, môžete sa v súčasnosti pozrieť na mnohé jej časti, vrátane rozsiahlych území s trestaneckými tábormi. Okrem nej je podľa rovnakého princípu zostavená aj mapa Afganistanu či Mjanmarska.

Nevyhnutná ochrana?

Možno si kladiete otázku aké miesta sú tak dôležité, že je ich potrebné maskovať? Cenzúrou prechádzajú najčastejšie strategické územia, letecké základne, niektoré ropné nádrže, jadrové a atómové elektrárne, niektoré školy a výskumné laboratóriá, niektoré železničné stanice, ale tiež zábavné parky (napr. PlayLand v New Yorku) či rezidencie rôznych vysokopostavených ľudí (domy bohatých v Kalifornii tiež nenájdete). Skrývané sú aj územia na Aljaške a Antarktíde.

google_aljaška   kalifornia - vily bohatých

Obmedzenie pohybu

Zdá sa, že nie sme tak slobodní, ako si môžeme namýšľať. V konečnom dôsledku sa dozvieme len to, čo sa máme dozvedieť. Pravdaže, je nutné ochraňovať citlivé lokality, ktoré by mohli byť tŕňom v oku príliš aktívnych. Otázkou je – sú takéto skupinky odkázané na Google maps?

google_taiwan

Bez ohľadu na tieto skutočnosti, ak máte nadbytok peňazí, môžete si užiť súkromie, že vás ani Google nenájde. My ostatní sa aspoň usmievajme, veď nikdy nevieme, kto sa na nás práve pozerá :)

10574 ľudí si prečítalo tento článok 3 ľudí práve dnes  • Translate »