Čo sa ukrýva za samovznietením?

Ľudská bytosť je nepochybne zaujímavým organizmom – je učenlivá, prispôsobivá, silná a niekedy dokáže vykonať veci, ktoré nevie ani sama objasniť. K nevysvetliteľným javom, ktoré, žiaľ, vo väčšine prípadov končia smrťou, patrí určite aj samovznietenie. Na pery sa pri ňom však tlačí otázka: Je možné, aby ľudské telo začalo horieť samé od seba alebo je v tom kus presvedčivej fikcie?

Sám sebe podpaľačom

Samovznietenie je proces, kedy sa dokáže ľudské telo samo zapáliť bez pomoci vonkajšieho zdroja. Spôsobuje úplne zhorenie tela tak, že z neho zostane len popol. No bizarné na tomto jave je aj to, že okolie spáleného tela zostáva neporušené, hoci je v tesnej blízkosti akýkoľvek horľavý materiál. Ako je vôbec možné vyvinúť teplotu, pri ktorej dôjde k spopolneniu v krátkom čase, keď v krematóriu pri teplote 1700˚C je potrebných až 8 hodín? Dokáže telo vysokú teplotu samé vyprodukovať alebo je odpoveď niekde mimo neho?

Uhorenie bez svedkov

samovznietenie 2Obete tohto javu umierajú väčšinou osamote a rýchlo. Okrem toho, akoby si ani neuvedomovali, čo sa s nimi deje. Nevolajú o pomoc, nechránia sa. Nájdu sa však prípady, kedy bol nejaký človek prítomný. Tá hŕstka svedkov opisuje proces samovznietenia takmer totožne. Z brucha alebo chrbta obete vyšľahla modrá žiara a vo veľmi krátkom čase došlo k spopolneniu. Málokedy sa preto podarí človeka z pazúrov vlastného ohňa zachrániť.

Samovznietenie šokuje aj hasičov

Ľudské telo tvorí viac ako 60% voda, preto nie je jednoduché, aby človek uhorel. Pri násilnej smrti ohňom sú zranenia väčšinou len povrchové, pretože na spálenie ľudskej bytosti aj s kosťami je potrebná vysoká teplota a čas. Zaujímavé je, že pri samovznietení oheň vychádza z vnútra človeka a často sa stáva, že zatiaľ čo trup je spálený na popol, končatiny zostávajú neporušené.

samovznietenie 1

Pri mnohých prípadoch údajného samovznietenia privolaní hasiči len krútili hlavami. Napríklad bol popol, ktorý zostal z ľudského tela, „pohodený“ na drevenej stoličke, avšak tá bola ohňom nedotknutá. Alebo bolo uhorené telo vedľa záclon, ktoré boli nespálené. Väčšina takýchto prípadov skončila s nápisom: Neobjasnená nehoda.

// Čo hovoria odborníci?

Kedysi sa predpokladalo, že k samovznieteniu dochádza u ľudí obľubujúcich alkohol a cigarety. Avšak dnes už sú tieto mýty dávno vyvrátené. Človek by musel vypiť enormné množstvo čistého liehu, aby sa stal aspoň z časti zápalným.

samovznietenie 3

 

V súčasnosti sa samovznietením zaoberajú vedci aj bádatelia a prichádzajú s rôznymi teóriami. Tu sú niektoré z nich:

- k samovznieteniu má dochádzať u ľudí psychicky vyčerpaných, ktorí si ho sami privolajú nejakou vnútornou ničivou energiou

- spôsobuje ho chemická zmena v tele, kvôli ktorej dôjde k hromadeniu výbušných látok. Pri nedostatku pohybu sa potom v organizme hromadia, až spôsobia explóziu

- za tento jav je zodpovedná energia zo slnka najčastejšie v podobe tzv. guľového blesku. Tok geomagnetizmus bol totiž pri väčšine samovznietení na najvyššom stupni

- ezoterickejšia teória hovorí, že samovznietenie vraj môže spôsobovať náš éterický dvojník a teda súvisí s aurou a čakrovým systémom. Éterický dvojník je akoby obal okolo nášho tela, ktorý chráni energiu vyžarujúcu z nás. Z nejakého dôvodu sa však môže stať, že sa tento obal rozpadne a z tela vystrelí smerom von obrovská energia, ktorá spôsobí zuhoľnatenie

Ako nezhorieť?

Najdesivejšie na celom samovznietení je to, že nikto netuší prečo a kedy k nemu dôjde. Často sú opisované situácie, kedy sa človek predtým cítil unavený a vyčerpaný, takže súvis by sa dal hľadať v psychickom rozpoložení.

Rovnako kľúčom k rozlúšteniu môžu byť aj svedectvá o modrej žiare z brucha. To by potvrdzovalo starodávne teórie o sídle sily v tejto časti tela. Veď už naši predkovia nosili hrubé opasky, aby si brucho chránili. Môže teda ísť o nejaký nepoznaný druh obrovskej energie skrytej v nás, ktorú nevieme využívať? Nebolo by to až také šokujúce zistenie, že máme schopnosti, ktoré nevieme ovládať. No skutočnosť, že práve táto nám môže spôsobiť dosť drastickú smrť, je hodná nielen zamyslenia, ale aj prebádania.

samovznietenie 4

Existujú dokonca mnohé porekadlá či prirovnania vypovedajúce o vzbĺknutí, zahorení atď. Nehovoriac o psychickom vyhorení, čo je dnes bežná choroba. Prečo by teda nemohol človek vyhorieť aj fyzicky? Zaujímavý je aj fakt, že sa nikdy nenašlo zviera, ktoré by uhynulo rovnakým spôsobom.

Samovznietenie je nepredvídateľný a nepochopiteľný jav, navyše spoločensky takmer neprijateľný, hodený do kategórie paranormálnych. A tak nám zostáva jediné – poznať svoju moc, pretože ochranu pred sebou samým nám nikto neposkytne.

12026 ľudí si prečítalo tento článok 2 ľudí práve dnes  • Translate »