Čo by s nami bolo keby nevznikol Mesiac ?

Vedeli by ste si predstaviť Zem bez svojho najbližšieho kozmického suseda, ktorým je Mesiac ? Na pohľad možno áno, ale vedeli by ste si to predstaviť aj z pohľadu fyziky? Nejde len o príliv a odliv, ale ide tu aj o omnoho dôležitejšie fyzikálne procesy.

moon-background

Mesiac je vlastne kľuč k naštartovaniu všetkých biologických procesov na našej planéte. Mladá Zem, ktorá mala asi 1 milión rokov, bola posiata aktívnymi vulkánmi a trhlinami cez ktoré unikalo veľké množstvo magmy, pričom zohrievala celú našu planétu a zamorovala atmosféru nebezpečnými plynmi. Atmosféra Zeme zamorená jedovatými skleníkovými plynmi ako je oxid uhličitý a metán, ktorý sa vyskytuje na tejto planéte aj dnes, ale v oveľa menších koncentráciách zahrievali atmosféru do takých vysokých teplôt v ktorých je vznik akéhokoľvek života nemožný.

Podľa teórie vznik Mesiaca spôsobila zrážka planéty veľkosti Marsu. Podľa počítačových simulácií sa jednalo o planétu Theia

Podľa teórie vznik Mesiaca spôsobila zrážka planéty veľkosti Marsu. Podľa počítačových simulácií by sa mohlo jednať o planétu Theia.

Najpravdepodobnejšia vedecká teória vzniku Mesiaca, podľa ktorej v rannej fáze vývoja našej planéty do nás narazilo vesmírne teleso veľkosti Marsu rýchlosťou cez 4000 km/h a spôsobilo ohromný náraz, ktorý vymrštil veľké masy materiálu a plynov na obežnú dráhu Zeme z ktorého sa v priebehu určitej doby sformoval Mesiac. Úbytok plynov, ktorý spôsobil náraz telesa zriedil našu atmosféru zamorenú skleníkovými plynmi a tak umožnil Zemi ochladiť sa. Po ochladení planéty došlo k ďalším nevyhnutným procesom pre vznik života.

V neposlednom rade Mesiac funguje ako stabilizátor otáčania okolo svojej osi, ktorý zabezpečuje dynamiku biosféry. Je to veľmi dôležité pre rovnomerné striedanie ročných období a tým pádom aj plynulým zmenám teplôt potrebných pre evolúciu na Zemi. Rotácia planéty však nesmie byť príliš pomalá, ale ani príliš rýchla, no musí byť tak akurát. Ak by bola rotácia príliš pomalá, došlo by k predĺženiu dňa a noci, čo by spôsobilo spomalenie fotosyntézy a úbytok kyslíka. Naopak, ak by rotovala príliš rýchlo, dochádzalo by k veľkým výkyvom prúdenia vetrov a vznikali by hurikány a búrky nevídaných rozmerov takmer každodenne. Príťažlivosť Mesiaca však určite napomáha vzniku prílivu a odlivu, rozsiahlemu prúdeniu vody v oceánoch, čím sa prenáša množstvo tepla a pravdepodobne to vplýva aj na pohyb tektonických platní. Približne 60 % slapových javov je následkom pôsobenia Mesiaca, zvyšok pôsobenia gravitácie Slnka. Tieto javy sú kľúčové pre existenciu kolobehu chemických prvkov. V dôsledku slapových síl sa Mesiac vzdiaľuje od Zeme približne 4 centimetre za rok. Rotácia Zeme taktiež napomáha k tvorbe magnetického poľa, ktoré chráni našu planétu pred nebezpečným kozmickým žiarením.

Čo by sa teda dialo teraz, keby nedošlo k žiadnemu nárazu a Mesiac by vôbec nevznikol? S najväčšou pravdepodobnosťou by ste si teraz tento článok vôbec nečítali a žiadny život by neexistoval. Je to perfektná súhra náhod, ktorá umožnila život na tejto planéte taký ako ho poznáme dnes.

21430 ľudí si prečítalo tento článok 4 ľudí práve dnes  • Redakcia
      Redakcia
    Internetový blog-magazín záhady.org vznikol 18. Januára 2014 pre všetkých, ktorý majú radi záhady novodobého sveta a aj celého vesmíru. Dočítate sa tu mimo iné aj o najnovších technológiách, ktoré hýbu svetom, paranormálnych javoch, venujeme sa fenoménu U.F.O a ešte omnoho viac. Podporte redakciu a odošlite aj vy tipy na témy, ktoré vás zaujímajú.
    Translate »