Čínska sonda Jü-tchu alias Nefritový králik pristála na Mesiaci

Vo svojom odkaze ubezpečil, že jeho dobrodružnú misiu skomplikoval jeden malý problém.

Čínske lunárne vozidlo Jü-tchu (Nefritový králik) skúmajúce povrch Mesiaca sa pripravilo na lunárnu noc, ktorá potrvá asi 14 dní. Vozidlo váži 120 kilogramov, dokáže prejsť 200 metrov za hodinu a zdolať svah so sklonom až 30 stupňov.

3-215d80455e4b9e4a0dafbe44be5d6a35f2b67621

Čínski fanúšikovia prostredníctvom internetu symbolicky zablahoželali “nefritovému králikovi” k začiatku čínskeho nového roka a želali mu skoré “uzdravenie” dôsledkom technických problémov, ktoré ho postihli počas minulého víkendu.

“Tu už zapadlo slnko a teplota veľmi rýchlo klesá … Dobrú noc, planéta Zem. Dobrú noc ľudstvo,” rozlúčil sa Jü-tchu pred začiatkom 14-dňovej hybernácie.

Vo svojom odkaze tiež ubezpečil pozemských obyvateľov, že jeho dobrodružnú misiu skomplikoval jeden malý problém. Súčasne ale oznámil, že by mohol viesť aj k úplnému ukončeniu lunárnej misie.

“Viem, že nemusím prežiť túto lunárnu noc … Ak by sa aj táto cesta mala skončiť predčasne, nebojím sa … Či už budú opravy úspešné alebo nie, aj moja dysfunkcia poskytne mojim šéfom cenné informácie a skúsenosti,” uviedla sonda v emotívnom denníkovom zázname, o ktorom informovala oficiálna čínska agentúra Sinchua.

Minulú nedeľu experti z riadiaceho programu misie zaznamenali anomáliu v kontrolnom mechanizme šesťkolesového, slnečnou energiou poháňaného vozidla. Neuviedli podrobnosti, ale naznačili, že ide o vážnu komplikáciu.

Čínski odborníci budú pracovať na obnovení správnej funkcie kontrolného mechanizmu počas nasledujúcich 14 dní. Osud hybernovanej sondy sa vyjasní až po skončení lunárnej noci. Problém sa vyskytol na začiatku lunárnej noci, počas ktorej môže teplota na povrchu Mesiaca klesnúť až na mínus 180 stupňov Celzia.

Čínska sonda začala operovať na povrchu Mesiaca minulí rok v decembri. Počas 42 dní prešiel viac ako 100 metrov a za pomoci panoramatickej kamery, radaru a ďalšieho vybavenia získal množstvo vedecky využiteľných údajov.

Jeho úlohou bude hľadať prírodné zdroje, ktoré by sa v budúcnosti dali na Mesiaci ťažiť. Čína plánuje v roku 2017 dopraviť na Zem vzorky mesačnej pôdy.

mesacne-vozidlo-ju-tchu

zdroj: TASR

10460 ľudí si prečítalo tento článok 3 ľudí práve dnes  • Redakcia
      Redakcia
    Internetový blog-magazín záhady.org vznikol 18. Januára 2014 pre všetkých, ktorý majú radi záhady novodobého sveta a aj celého vesmíru. Dočítate sa tu mimo iné aj o najnovších technológiách, ktoré hýbu svetom, paranormálnych javoch, venujeme sa fenoménu U.F.O a ešte omnoho viac. Podporte redakciu a odošlite aj vy tipy na témy, ktoré vás zaujímajú.
    Translate »