Chemtrails – Chemická zbraň alebo neškodný meteorologický úkaz ?

Kondenzačné stopy na oblohe.
Kondenzačné stopy na oblohe.

Kondenzačné stopy na oblohe.

Chemtrail (z angl. chemical + trail ako analógia k condensation + trail = contrail – kondenzačná stopa) je konšpiračná teória zastávajúca názor, že prostredníctvom lietadiel sú do vzduchu rozprašované škodlivé chemické látky vo forme ťažkých kovov (príp. aj baktérie a vírusy) resp. že sú tieto látky umelo pridávané do leteckého paliva, aby vyvolali škodlivý účinok u ľudí. Zároveň teória tvrdí, že takto zanechávané stopy (chemtrails) sú podobné kondenzačným stopám, avšak vo vzduchu sa udržiavajú dlhšie. V skutočnosti ide o dezinformácie vznikajúce nepochopením meteorologických javov vzhľadom na kondenzačné stopy lietadiel.

Teórie o chemtrails sa začali objavovať v 90. rokoch 20. storočia. Podľa zástancov týchto teórií je cieľom projekt na zmiernenie následkov globálneho otepľovania alebo tajný program na redukciu civilizácie. Žiadna z týchto teórií zatiaľ nebola potvrdená. Oficiálne miesta a vedecké inštitúcie existenciu chemtrails opakovane popierajú, príp. nepotvrdzujú.

Vysvetlenie

Fotografie s nádržami na palube lietadiel, ktoré prívrženci tejto teórie často používajú ako dôkaz, sú v skutočnosti systémy testovania prototypov lietadiel. Záťaž pasažierov je simulovaná presunom vody v nádržiach.

Programy na umelé ovplyvňovanie počasia, prebiehajúce v niektorých krajinách sveta, nevyužívajú civilné lietadlá a prebiehajú mimo územia Strednej Európy, kde sú na to klimatologicky nevhodné podmienky. Udržiavanie a zvýraznenie kondenzačných stôp spôsobuje nárast drobných ľadových kryštálikov následkom vyššiemu obsahu vodnej pary. Turbulencia má za následok deformovanie týchto stôp, niekedy až do neprirodzených stavov. Svojim charakterom pripomínajú oblaky cirry.

Zdroj: wikipedia.org

11165 ľudí si prečítalo tento článok 3 ľudí práve dnes  • Redakcia
      Redakcia
    Internetový blog-magazín záhady.org vznikol 18. Januára 2014 pre všetkých, ktorý majú radi záhady novodobého sveta a aj celého vesmíru. Dočítate sa tu mimo iné aj o najnovších technológiách, ktoré hýbu svetom, paranormálnych javoch, venujeme sa fenoménu U.F.O a ešte omnoho viac. Podporte redakciu a odošlite aj vy tipy na témy, ktoré vás zaujímajú.
    Translate »