Čarovná hora, otvor sa!

Pamätáte si ešte na článok o pohorí Tríbeč, ktoré je známe aj tajomným miznutím ľudí? Takéto miesta sa nachádzajú v rôznych častiach sveta. Niektoré majú svoje hororové stránky a málokto sa tam odváži ísť, iné sú vyslovene turistickým lákadlom. My vás dnes zoberieme na miesto, ktoré je niekde medzi desom a úžasom. Ak sa radi strácate a zároveň objavujete, poďte s nami na návštevu hory Untersberg.

Untersberg

Pohorie Untersberg sa nachádza pri hraniciach medzi Nemeckom a Rakúskom, neďaleko Salzburgu. Turisticky je toto miesto vyhľadávané (na vrchol vedie dokonca lanovka), ale o jeho fascinujúcom skrytom živote mnoho ľudí ani len netuší.

Rozprávky nielen pre deti

untersberg legendaJestvuje množstvo legiend opisujúcich tajomstvá tohto horského masívu. V rámci folklóru je rozšírená povesť o tom, že v srdci hory odpradávna sedí za kamenným stolom muž s dlhou bradou. Táto brada mu rastie a rastie a keď bude taká dlhá, že ňou trikrát obmotá nohu stola, na svete vypukne rozhodujúci boj medzi dobrom a zlom. Najčastejšie je týmto mužom cisár Karol Veľký, ktorý sem odišiel so všetkými služobníkmi a rytiermi po svoje smrti a tí sa dodnes potulujú podzemnými priestormi tejto hory v rozličných podobách.

Bratia Grimmovci zaznamenali Untersberg (niekedy sa nazýva aj Wunderberg) ako miesto, kde bolo pred dávnymi časmi vybudované mesto Helfenburg. Mesto bolo celé vo vnútri hory, boli v ňom paláce, záhrady, zlaté a strieborné studne a jeho poklady strážili škriatkovia.

untersberg povest
Mýty od miestnych obyvateľov opisujú „divných“ ľudí, ktorí v hore bývajú a občas vychádzajú von. Niekde sa dočítate, že majú veľké hlavy a múdre oči, inde, že ich pokožka je biela až sivastá, prípadne, že ich oblečenie je nezvyčajné alebo sú nízki vzrastom. Občas sú to trpaslíci, občas škriatkovia, občas stratené duše. Aj keď odtienky opisov sú rozdielne, nikto vám nepovie iné ako to, že títo ľudia prichádzajú z vnútra Zeme.

Okrem ľudovej slovesnosti sa zachovali a stále pribúdajú historky o miznutí ľudí v tejto oblasti, preto sa pre mnohých pátrať po ich osudoch stalo dobrodružstvom.

Straty a nálezy

Untersberg má svoje neodškriepiteľné čaro nielen v legendách, ktoré o ňom kde-tu započujete, ale aj v tom, že nie každý sa v hore stratí bez stopy. Niektorí sa skutočne už nikdy nenašli, no je veľa tých, ktorí sa vrátili a čo je ešte zaujímavejšie, mnohí sa vrátili v inom čase a na iné miesto. Príbehy o stratách a nálezoch sú také časté, že ich nemecké a rakúske noviny pravidelne zverejňujú.

Veľmi rozšíreným (zapísaný je aj v miestnej kronike) je príbeh o zmiznutí a navrátení sa svadobnej družiny. Stalo sa to okolo roku 1858. Pod Untersbergom sa konala svadba. Toto veselie navštívil akýsi muž, ktorý pozval svadobčanov do obrovskej podzemnej siene, kde pokračovali v hodovaní. Neskôr sa unavili a zaspali. Jeden zo svadobčanov sa prebudil a spomenul si na legendu, v ktorej sa hovorí, že kto do hory raz vstúpi, viac sa z nej nevráti. Podarilo sa mu teda niektorých prebudiť a vybrali sa hľadať cestu k východu. Keď východ našli, zistili, že svet vonku je úplne iný a nikto okolie Untersbergu nespoznával. Po čase našli kostolík, v ktorom sa konala svadba a po rozhovoroch s kňazom (značne náročných, keďže ich reč bola odlišná od tej, ktorú používali tamojší ľudia) našli v kronike zápis o zmiznutí celej svadobnej družiny. Šokujúce však bolo, že sa to stalo pred 500 rokmi.

untersberg 2

Lazar Aigner (niekde ho nájdete ako Lazar Gitschner) sa v roku 1529 dostal do niektorej z jaskýň horského masívu a nejaký čas pobudol v podzemí. Údajne stretol mnícha, ktorý mu ukázal podzemné chodby, haly a kostoly. Našiel tam tiež nápis na skale S.U.R.G.E.T.S.A.T.U.M., ktorý sa dodnes nepodarilo dešifrovať.

V roku 1987 sa tiež odohrala podivuhodná príhoda. Traja turisti z Mníchova chceli preskúmať jaskyne Untersbergu, no stratili sa. Dlho po nich pátrali a po troch mesiacoch, keď už príbuzní stratili všetky nádeje, sa muži ozvali z Egypta. Nikto, vrátane trojice mladíkov, nechápal ako je možné, že chodba z Unterbergu ich doviedla na osamotené miesto v egyptskej púšti. Rovnako nerozumeli tomu, že ich putovanie trvalo viac ako tri mesiace. Podobných prípadov je veľké množstvo, čo len potvrdzuje čaro hory.

Nie je každý deň nedeľa

Záhadu Untersbergu ešte viac umocňuje fakt, že zmiznúť v jej útrobách nie je až také jednoduché ako by sa mohlo zdať. Traduje sa, že k tomu treba okrem určitej „vyvolenosti“ aj poznačený dátum v kalendári – 15. august. Každoročne sa práve počas tohto dňa v blízkosti Untersbergu strácajú ľudia a podľa niektorých sa práve vtedy otvára brána, ktorá vás zoberie na cestu časom.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Mnoho záhadológov tvrdí, že Untersberg vedie do podzemnej krajiny Agharta (podrobnejšie sme o nej písali tu), vstup ale musí byť správne načasovaný. Či to záleží od nejakého konkrétneho dátumu, alebo skôr od iných skutočností, nevie nik. Isté je, že práve okolo 15. augusta sú zaznamenané takmer všetky zmiznutia a takisto aj zosilnená energia, ktorá niektorým turistom spôsobuje zdravotné problémy.

Templári aj Hitler

Rozhodne zaujímavou je spojitosť Untersbergu s pôsobením templárov. Miesta, kde sa červení mnísi objavili, sú totiž tajomné sami o sebe. Podľa legiend tu postavili podzemný chrám zasvätený bohyni Isais a niektoré príbehy hovoria aj o tom, že práve tu zanechali Svätý grál.

Hitler UntersbergNemenej zaujímavý je fakt, že toto územie počas druhej svetovej vojny prehľadávalo hitlerovské komando. Mnohí potvrdzujú Hitlerovu posadnutosť Untersbergom (z Obersalzbergu, kde mal svoje sídlo, ho mal denne na očiach). Čo tu hľadali?

Jestvujú zmienky o ich hľadaní pokladu ukrytého v podzemí. Avšak viacerí historici a bádatelia sa zhodujú na tom, že o zlato Hitler nestál a jeho posadnutosť touto horou mala iné príčiny.

Nie je žiadnym tajomstvom existencia špeciálnych nemeckých jednotiek, ktoré sa zaoberali skúmaním a vývojom, povedzme nadprirodzeností. Pracovali s rôznymi tradičnými učeniami (zameraní boli najmä na staré indické védy) a po celom svete hľadali miesta a artefakty, ktoré sú aj v súčasnosti hodené do škatúľ povier a legiend. Údajne pracovali aj na stroji, ktorý by prenášal nielen priestorom, ale aj časom. Mali tak rozsiahly a skrytý systém, že aj dnes sú mnohé z ich výskumov zatajované a neuveriteľné.

Dalajláma, duchovný vodca Tibeťanov, sa takisto netajil túžbou navštíviť túto horu, ktorú nazýval aj Srdcová čakra sveta. Na mieste bol ohromený mimoriadnou duchovnou silou vyžarujúcou spod zeme.

Čo Untersberg skutočne skrýva?

OLYMPUS DIGITAL CAMERASpeleológovia horský masív neustále skúmajú. Podľa nich je v ňom obrovské množstvo tunelov a jaskýň jednak vytvorených prírodou a jednak ľudskou rukou. Kto mohol v pradávnych časoch budovať tunely do týchto skál a kam vedú? Dodnes je prebádaných len niekoľko percent celého masívu a pokračovanie v prácach sťažuje drsný terén, ale aj spavosť a nevysvetliteľný strach postihujúci väčšinu návštevníkov. Výnimočné nie sú ani mystické zážitky, ktoré tu ľudia prežívajú. Niekedy je vidieť záblesk svetla po zotmení a tiež počuť zvláštne hrmenie.

Môže byť v podzemí Untersbergu vchod do tajomnej ríše alebo časopriestorová brána? Žijú tam skutočne „rozprávkové“ bytosti? Majú tam svoje útočisko mimozemšťania? Odpoveď môže priniesť hocikto. Preto všetci skeptici, prísni realisti, ale aj tí, ktorí veria, že v každej rozprávke je čosi pravdivé, máte možnosť ísť a presvedčiť sa na vlastnej koži, blíži sa 15. august. Urobte si výlet a odhaľte tajomstvo Untersbergu. Keď nič iné, aspoň spoznáte krásu tejto oblasti. A kto vie, možno si aj pocestujete časom :)

14399 ľudí si prečítalo tento článok 3 ľudí práve dnes  • Translate »