Brána do neznáma

Peru, krajina bohatá na mystické zážitky, v sebe skrýva množstvo tajomstiev. Mnohé kmene tu uctievajú rôzne vesmírne bytosti a netaja sa tým, že veľa z ich múdrosti pochádza práve od nich. Rozprávali sme vám už napríklad o záhadnej planine v Nazce a dnes zaklopeme na nemenej tajuplnú Hayu Marca – Bránu do božej zeme.

Puerta de Hayu Marca alebo skrátene Hayu Marca, tieto tajomné dvere sa nachádzajú v Peru pri jazere Titicaca v nadmorskej výške 3 825 m.n.m. (neďaleko mesta Puno) a dostanete sa k nim len so zvláštnym povolením peruánskej vlády.

aramu mura

Je to vlastne obrovská kamenná stena, do ktorej sú vytesané dvere. Už na prvý pohľad dráždi fantáziu – kto a prečo vytvoril uprostred nehostinnej krajiny mohutnú napodobeninu brány?

Hviezdna brána zatvorená

brána 3Oficiálne bola brána objavená len v roku 1996, no jej história siaha omnoho ďalej. Existuje starý indiánsky mýtus o bráne do božej zeme, o ktorú sa širšia verejnosť začala zaujímať práve po nájdený Hayu Marca. Aj keď prvotné domnienky naznačovali, že išlo o rituálne miesto, pretože Inkovia putovali k niektorými kamenitým útvarom kvôli ich nadprirodzenej sile a uctievali tu svoje božstvá, v skutočnosti sa v okolí Hayu Marca nenašla po obradoch jediná pamiatka. A hoci sa celej oblasti hovorí Mesto bohov, nie sú tu žiadne ruiny, sochy, kosti, črepiny – skrátka nič. Jediné, čo tu môžete vidieť je práve tento obrovský kolos s bránou uprostred, ktorá paradoxne na prvý pohľad nikam nevedie. Môže skutočne ísť o vchod do neznámej ríše?

Mnoho príbehov hovorí o tom, ako vyvolení prekročili prah brány a stali sa nesmrteľnými. Odišli do iného sveta a len výnimočne sa vracali, aby miestnych učili. Prichádzali totiž so znalosťami, ktoré tamojších obyvateľov fascinovali.

Kult Siedmich lúčov

hayu marca peru 2Hayu Marca sa niekedy nazýva aj Aramu Muru. Toto pomenovanie dostala po duchovnom Inkov Aramu Muru, ktorý bol súčasťou kultu Sedem lúčov. Tento kult je tak tajomný, že sa dodnes nevie, koho uctievali, ani kde leží ich svätyňa. Zasvätení tomuto kultu strážili zlatý disk, tzv. kľúč bohov Siedmich lúčov, ktorý má kontrolu nad otvormi do podzemných tunelov.

Aramu Muru žil údajne v dobe, kedy sa potopil legendami opradený kontinent zvaný Lemúria (označovaný aj ako Mu). Ako jeden z mála sa zachránil a bol mu zverený posvätný zlatý disk a zvitky z chrámu Siedmich lúčov, ktoré mal priniesť kvôli bezpečnosti k jazeru Titicaca. Aramu Muru potom postavil kláštor bratstva Siedmich lúčov. V čase zlatého veku Inkov bol disk aj ostatné pamiatky na Lemúriu presunuté do Cusca, do hlavného Chrámu slnka.

brána 2V období dobývania Peru Španielmi, okolo roku 1533, keď ničili chrámy a hľadali zlato Inkov, musel Aramu Muru zobrať disk aj zlato opäť pod svoju ochranu. Ukrýval sa v horách v blízkosti Hayu Marca. Tu stretol šamanov, ktorí bránu strážili a spoločne s nimi urobil magický rituál, pričom disk vložil do skalného otvoru. Okolie zaplavila intenzívna modrá žiara a Aramu Muru zmizol. Nezostala po ňom ani stopa, dokonca ani poklad Inkov, ktorý mal pravdepodobne zo sebou, nikto nikdy nenašiel. Podarilo sa mu aktivovať bránu a prejsť ňou?

Večné mesto na dne jazera

Zlatý disk bol akýmsi portálom. Dával odpoveď na hocijakú otázku a informácie získaval z univerzálneho prameňa poznania. Vyryté boli na ňom neznáme symboly nachádzajúce sa tiež na posvätných miestach Inkov. Vzhľadom na to, že bol celý zo zlata, mohla byť vďaka nemu prenášaná energia, pretože zlato má jedinečnú elektrickú aj tepelnú vodivosť. Je to kov s najvyššou vibráciou. V mágii je považované za energeticky najmocnejší kov. Okrem toho je schopné v sebe uchovávať informácie. Ľudia zaoberajúci sa geomantiou (umenie čítať zo značiek zeme) tvrdia, že zlaté žily pod zemským povrchom vytvárajú vysokú frekvenciu energií. Keď pozná človek správne miesta a použije správny nástroj, je možné zvýšiť túto frekvenciu natoľko, že odomkne bránu do neznáma? Každá staroveká civilizácia vlastnila veľa zlata a iných kovov, no zrejme nemali materiálnu hodnotu, akú im máme tendenciu pripisovať dnes. Bol zlatý disk kľúčom paralelných svetov? Kde sa nachádza dnes?

Keď Aramu Muru zmizol, zlatý disk zostal umiestnený v skalnom útvare brány. Podľa miestnych povestí bol potom vrátený do večného mesta Wanaku na dne jazera Titicaca. Samotní Inkovia považujú jazero za miesto, kde sa zrodila ich civilizácia. Ich mytológia hovorí, že z vôd Titicaca vystúpili Deti Slnka. Ešte pred príchodom Inkov jazero uctievali indiáni z kmeňa Aymará.

titicaca

Archeológovia skutočne objavili na dne Titicaci pozostatky kamenného mesta starého niekoľko tisíc rokov. A ešte zaujímavejší je fakt, že v jazere sú často pozorované svetelné objekty a teplota vody v tejto časti je omnoho vyššia ako inde.

Starobylý rébus

Pre vedcov je doposiaľ Hayu Marca nerozlúštiteľnou záhadou. Archeológovia bránu skúmali a objavili na jej pravej strane okrúhlu plytkú vyhĺbeninu. Podľa povestí je práve toto miestom, kde sa má vložiť zlatý disk, ktorý bránu otvorí.

hayu marca peruZáhadológovia skúmajúci miesto modernou technikou tvrdia, že brána stojí v zóne magnetických a iných anomálií a skutočne môže slúžiť ako stanica umožňujúca teleportáciu. Okrem toho sa tu podľa svedkov často objavujú ohnivé disky, vyobrazenia iných hviezdnych systémov a rôzne svetlá a svetelné objekty pripomínajúce UFO. Niektorí počujú zvláštnu hudbu, cítia akúsi energiu, brnia im končatiny, iní vidia tvár starého muža. Občas je možné spozorovať vysokých mužov ako ich sprevádzajú svetielkujúce gule alebo ľudí, čo do brány vošli a viac sa neobjavili.

Vedci, ktorí sa zaoberajú fenoménom UFO, miesto veľmi dobre poznajú a nielen okolie Hayu Marca, ale celé Peru je známym centrom UFO pozorovaní.

Vesmírne bratstvo

Pre miestnych obyvateľov je brána posvätná. Veria, že jedného dňa sa cez ňu vrátia bohovia a bude opäť nastolený „zlatý vek“. Kto však sú títo bohovia?

Legendy kolujúce medzi indiánmi hovoria, že kedysi bránu používalo Vesmírne bratstvo. Boli to prví duchovní a učitelia Inkov. Oni a tiež mnohí miestni smrteľníci bránu v minulosti bežne používali, dokonca vďaka nej cestovali v čase.

brána slnkaPodobná brána sa nachádza aj v Himalájach, kde cez ňu jogínski majstri po uvedení sa do meditačného stavu údajne dokážu prejsť. Taktiež v Tiahuanaco v Bolívii, meste, ktoré mnohí vedci považujú za najstaršie na svete, existuje brána Slnka. Zasvätená je bohovi Slnka Viracochaovi a vysekaná je z jediného kusu skaly. Zdobená je množstvom nerozlúštených symbolov a jej funkcia je rovnako tajomná.

Na čo slúži mohutná Puerta de Hayu Marca poznajú odpoveď zrejme len vyvolení. Mohla neznáma mimozemská civilizácia vytvoriť na Zemi vchody do inej ríše, možno ich pôvodného sídla? Pokiaľ áno, je Hayua Marca jedným z takýchto vchodov?

11915 ľudí si prečítalo tento článok 9 ľudí práve dnes  • Translate »