6 skvelých faktov o tornádach

Tornádo je jedno z najnebezpečnejších živelných katastrof našej doby. Nikto nevie predpovedať kde a kedy udrie, jednoducho sa objaví a my sa môžeme len nečinne prizerať ako prichádzame nielen o svoj majetok, ale aj svojich príbuzných. Dnes si povieme niekoľko zaujímavých faktov o tornáde.

tornado

1. Tornáda sú najintenzívnejšie búrky na svete

Tornáda sú niekedy nebezpečnejšie ako mocné hurikány. Môžu zrovnať so zemou celé ulice a to do jednej sekundy a to aj napriek modernej infraštruktúre. Škody, ktoré tornádo napácha sú nevyčísliteľné. Autá, domy, ľudia, zvieratá, nič nemá šancu uniknúť, ak sa ocitnú v blízkosti tejto búrky.

2. Odborníci nemajú dosť informácií

Aj napriek tomu, že tornádo je jedným z najintenzívnejšie študovaných javov počasia, stále nemáme dostatok informácií na základe ktorých by sme vedeli predpovedať kde a kedy udrie. Odborníci stále nevedia prečo v podobných búrkach, v ktorých vzniklo tornádo sa tento jav neobjavil.

3. Sú neviditeľné

Áno, je to pravda – tornádo je samo o sebe neviditeľné, tak isto ako vietor. To, čo vidíme je prach, trosky a nejakú časť tvorí aj vlhkosť ovzdušia, teda voda. Dôležité vedieť je to, že tornádo nie je len tam kde ho vidíte, ale je aj tam, kde si myslíte že nie je.

4. Úkryt v priekope ťa nezachráni

Mnohí ľudia si myslia, že ukrytím do priekopy alebo iného kanálu vám zachráni život. Nie je to pravda! Tvrdia, že tornádo vám prejde nad hlavou, pretože prechádza na úrovni  okolitého terénu. Toto tvrdenie nie je pravdivé, pretože to nie je fyzicky možné. Jednoducho prúd vzduchu by vás doslova „vysal“ z tohto úkrytu preto radšej vyhľadajte iný úkryt napr. v podzemných priestoroch rodinných domov. Na základe tohto nepravdivého tvrdenia umrelo mnoho ľudí.

5. Potrebujú dokonalé podmienky

Pre výskyt tornáda sú potrebne dokonalé atmosférické podmienky. Nesmie byť príliš teplo, ale ani zima a nesmie byť príliš veľký tlakový rozdiel pre to aby mohol vzniknúť „lievik“, ktorým sa tornádo charakterizuje.

6. Americkí lovci tornád „Tornado Chasers“ sú skutoční

Naozaj sa jedná o skutočnú pracú vykonávanú každodenne, za ktorú dostanú zaplatené. Členovia skúmajú správanie tornád a vypracovávajú podrobné správy a vedecké poznatky, ktoré ich prístroje zaznamenajú.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Z2OtHEt7Qk4[/youtube]

11068 ľudí si prečítalo tento článok 2 ľudí práve dnes  • Redakcia
      Redakcia
    Internetový blog-magazín záhady.org vznikol 18. Januára 2014 pre všetkých, ktorý majú radi záhady novodobého sveta a aj celého vesmíru. Dočítate sa tu mimo iné aj o najnovších technológiách, ktoré hýbu svetom, paranormálnych javoch, venujeme sa fenoménu U.F.O a ešte omnoho viac. Podporte redakciu a odošlite aj vy tipy na témy, ktoré vás zaujímajú.
    Translate »