5 absolútne bežných mýtov vedy

V televízii, v novinách či z iných zdrojov sa môžeme dočítať o rôznych zaujímavých veciach vo svete. Vedci stále zisťujú niečo nové a nové a prinášajú nám tie najzaujímavejšie informácie. Dnes tu však z vedy máme 5 faktov, ktoré nie sú až tak pravdivé ako sa možno na prvý pohľad zdá.

1. Odvrátená (tmavá) strana Mesiaca

1

Mýtus: Existuje odvrátená strana Mesiaca.

 

V podstate je každá čas Mesiaca niekedy osvietená Slnkom. Tento mýtus vznikol kvôli tomu, že existuje strana Mesiaca, ktorú zo Zeme nikdy nevidíme. Súvisí to s prílivom a odlivom – je to spôsobené tým, že zemská gravitácia na Mesiaci je tak obrovská, že k nám môže ukázať iba jednu tvár. Wikipédia to vysvetlila chytro: „Príliv a odliv nastane vtedy, keď gravitačný spád astronomické telesa čelí inému. Napríklad – jedna strana Mesiaca stále smeruje k Zemi.“

 

2. Mozgové bunky

2

Mýtus: Mozgové bunky sa nedajú obnoviť – ak raz zabijete mozgovú bunku, nikdy nemôže byť nahradená.

 

Dôvod tohto mýtu je tak bežný, že sa mu po dlhý čas verilo a takto bol aj učený. Ale v roku 1998 vedci zistili, že mozgové bunky u dospelých ľudí sa môžu regenerovať. Predtým bolo zaužívané, že mozog by bol rastom nových buniek komplexne narušený, ale nové štúdia zistili, že pamäťou a učením centra mozgu môžeme vytvárať nové bunky – a to dáva nádej na prípadný liek proti niektorým ochoreniam ako je Alzheimerova choroba.

 

3. Mince z neba

3

Mýtus: Minca, ktorá spadne z vysokej výšky budovy môže zabiť chodca, ktorý je pod ňou.

 

Tento mýtus je tak bežný, že sa už stal klišé vo filmoch. Myšlienka je, že ak hodíte mincu z výškovej budovy, tak veľmi veľkou rýchlosťou môže zabiť človeka, ktorý je pod budovou. Ale v skutočnosti aerodynamika mince nie je dostatočná na to, aby bola nebezpečnou. Čo by sa stalo v skutočnosti? Osoba by cítila akési bodnutie, ale určite by dopad mince prežila.

 

4. Blesk

4

Mýtus: Blesk nikdy neudrie dvakrát na to isté miest.

 

Nabudúce ak uvidíte úder blesku a pobežíte na to miesto len preto, aby ste ochránili seba samého, spomeňte si na tento článok! Blesk môže udrieť dvakrát na to isté miesto – v skutočnosti je to pomerne časté. Blesk zvýhodňuje vysoké objekty ako sú napríklad budovy či vysoké stromy. Na rozľahlom poli môže blesk udrieť aj viackrát na to isté miesto, až dokým si nenájde nový cieľ. Empire State Building dostane v priemere 25 úderov blesku za rok.

 

5. Gravitácia vo Vesmíre

5

Mýtus: Vo Vesmíre nie je gravitácia.

 

V skutočnosti vo Vesmíre existuje gravitácia – a je jej veľa. Dôvod, prečo sú astronauti bez váhy je, že sú na obežnej dráhe okolo Zeme. Padajú smerom k Zemi, ale držia sa dostatočne bokom, aby Zem vynechali. V podstate stále klesajú, ale nikdy nepristanú. Gravitácia existuje prakticky vo všetkých oblastiach priestoru. Keď raketoplán dosiahne výšku obežnej dráhy (cca 250 míľ nad Zemou), gravitácia je znížená len o 10%.

11324 ľudí si prečítalo tento článok 3 ľudí práve dnes  • Redakcia
      Redakcia
    Internetový blog-magazín záhady.org vznikol 18. Januára 2014 pre všetkých, ktorý majú radi záhady novodobého sveta a aj celého vesmíru. Dočítate sa tu mimo iné aj o najnovších technológiách, ktoré hýbu svetom, paranormálnych javoch, venujeme sa fenoménu U.F.O a ešte omnoho viac. Podporte redakciu a odošlite aj vy tipy na témy, ktoré vás zaujímajú.
    Translate »